81 buitenland Tankgranaten maken alles kapot Kaddafi stuurt gezant Nederlanders Zeker twee doden bij weg uit Libië protesten in Jemen De strijd in het Noord-Afrikaanse land gaat onverminderd verder. Terwijl de grote leider gezanten de wereld instuurt, vullen de ziekenhuizen zich met slachtoffers. willen toch donderdag 10 maart 2011 BURGEROORLOG LIBIË Tripoli Zawiya Misurata Benghazi ALGERIJE Sirte Bin Jawad #BreSa Ras Lanuf In Libië groeit het aantal slachtoffers van de burger oorlog. Velen van hen zijn invalide voor de rest van hun leven. Hun toekomst perspectief is duister. door onze correspondent Harald Doornbos In het ziekenhuis van Ajdabya staat de operatiekamer vol. De dokters en zusters kun nen door de drukte de plas sen bloed op de grond niet meer ontwijken. Op de operatietafel ligt een zwaar gewonde man, een anti-Kaddafi-re- bel, die slechts een paar uur gele den werd geraakt door een tank granaat. Z'n linkerbeen is al afge zet, om de stomp zit verband. Een dokter is bezig met het repareren van de rechterkant van het gezicht van het slachtoffer, dat zo onge veer is weggeslagen. Een oog is ver dwenen, de rechterwang bestaat haast niet meer. Vanaf z'n linker hand druppelt bloed op de vloer. Een andere arts onderzoekt het rechterbeen van de man. Erg goed ziet dat er ook niet uit. Verre van dat. De stukken vlees hangen er bij, het bloed gutst eruit. Er zitten gewoon gaten in z'n been waar je bijna doorheen kunt kijken. „Ik denk dat we dit been ook moeten amputeren", zegt dokter Jumaa Zuwaye, hoofd van de operatieka mer, „de verwondingen zijn sim pelweg te groot." Op de grond ligt een zwarte vuilniszak met daarin het reeds afgezette linkerbeen. De situatie in ziekenhuis van Ajda bya, 160 kilometer ten zuiden van Benghazi en vijftig kilometer van het front, lijkt meer op een slacht huis dan op een hospitaal, menen de dokters. „Kaddafi's troepen schieten met tanks en luchtafweer geschut op mensen", vertelt dok ter Zuwaye, „de verwondingen zijn bijna allemaal extreem ern stig. Dit is genocide." Vanwege de chaotische situatie in Libië is het onmogelijk om precies te weten hoeveel doden en gewon den er zijn gevallen sinds het be gin van de opstand op 17 februari. Wat wel duidelijk is, is dat er hier een nieuwe generatie ontstaat van oorlogsweduwen, -wezen en -inva liden. Honderden, wellicht duizen den al, zijn hun ouders of een zoon kwijtgeraakt. Vele anderen zijn zo ernstig gewond dat ze ar men, handen, benen en ogen moe ten missen. Het ziekenhuis van Ajdabya ge tuigt van dit drama. Behalve in operatiekamer liggen oorlogsge wonden hier ook kreunend op de intensive care en in de ziekenhuis kamers. De meeste slachtoffers zijn militairen of rebellen die tij dens gevechten gewond zijn ge raakt. Maar er liggen ook burgers, zoals de vier leden van een familie die de gevechten bij Ras Lanouf probeerden te ontvluchten. Hun auto sloeg over de kop en nu lig gen ze hier. In een bed op de eerste verdieping ligt een jongen genaamd Soaib roerloos op z'n rug. Ellendig ge noeg zijn z'n benen geraakt door kogels. Nog tragischer is het dat er een kogel door z'n nek is gegaan. Die kogel heeft hem volledig ver lamd. Niet dat Soaib dit zelf al weet, want hij ligt in coma. Intussen zegt dokter Zuwaye, het hoofd van de operatiekamer, dat hij het soms niet meer ziet zitten. „We doen ons best om mensen te redden", vertelt hij, doelend op de man zonder been, hand en oog die hij zojuist opereerde. „Maar wat voor een leven zal deze man hebben als hij wakker wordt?" TRIPOLI - De gevechten in Libië gaan onverminderd voort. Giste ren hebben ze weer vele tientallen mensen het leven gekost. De Libi sche leider Muammar Kaddafi lijkt inmiddels ook op diplomatiek ni veau alles uit de kast te halen. De inspanningen zouden vooral op buurland Egypte, de Europese Unie en de Navo gericht zijn. Verschillende bronnen meldden dat vliegtuigen van het bewind in Libië vertrokken zijn voor een mis sie die ze onder meer in Cairo, Brussel en Lissabon zou brengen. Volgens de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Franco Fratti- ni, willen de afgevaardigden ge sprekken voeren met hoge diplo maten die betrokken zijn bij verga deringen van de EU en de Navo in Brussel. Die hebben vandaag en morgen plaats. Tijdens de bijeen komsten wordt onder meer gespro ken over het instellen van een vliegverbod boven Libië. Kaddafi heeft aangekondigd dat als het Westen een vliegverbod boven Li bië instelt, de Libiërs de wapens zullen opnemen. De bevolking zal dan namelijk inzien dat de buiten wereld 'Libië in handen wil krij gen en de olie wil stelen'. Hij waar schuwde dat eventuele buitenland se inmenging grimmige conse quenties zal hebben voor de veilig heid in Noord-Afrika, het Middel landse Zeegebied en Europa. Zaterdag bij deze krant de bij lage Arabische Lente over de om wentelingen in de Arabische wereld en de achtergronden van de revoluties. TRIPOLI - In Libië zijn nog twee Ne derlanders die weg willen uit het land. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag gisteren ge zegd. De twee bevinden zich bui ten de hoofdstad Tripoli. Het is nog niet duidelijk wanneer en hoe zij geëvacueerd kunnen worden. Een derde Nederlander die ook weg wilde, heeft zich bedacht en wil toch blijven. De afgelopen weken zijn tientallen Nederlanders opgehaald uit het land, voornamelijk met vliegtui gen. Die kregen toestemming van de Libische autoriteiten om te lan den. SANAA - Ten minste twee mensen zijn gisteren om het leven geko men door botsingen tussen beto gers en veiligheidsdiensten in Je men. Enkele anderen liggen in het ziekenhuis met schotwonden, al dus medische bronnen. Een beto ger werd doodgeschoten bij de uni versiteit in de hoofdstad Sanaa. De universiteit is een verzamelplek voor de demonstranten die een einde eisen aan de heerschappij van president Ali Abdullah Saleh. Ook in de plaats Seiyun viel een dode. Tot nu toe zijn ongeveer der tig mensen om het leven gekomen tijdens de betogingen in Jemen. RABAT - De Marokkaanse koning Mohammed VI heeft gisteren grondwetshervormingen aange kondigd die er op gericht zijn het democratisch proces en het hand haven van de wet in het land te verbeteren. De 'koning kondigde de hervormingen aan in een zeld zame toespraak die werd uitgezon den op de televisie en de radio. Hoewel de onrust in de Arabische wereld aan het koninkrijk voorbij lijkt te gaan, vielen er wel vijf do den bij incidenten die verband le ken te houden met demonstraties. MANAMAH - Duizenden sjiitische demonstranten in Bahrein hebben gisteren geëist dat het burgerschap van genaturaliseerde soennieten wordt ingetrokken en dat zij het land worden uitgezet. Bewapend met koran, handgranaat, kapmes en dolk houdt een rebel de wacht in Bin Jawad, 100 kilometer ten oosten van Sirte. foto Kim Ludbrook/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8