binnenland 17 Buruma: helder taalgebruik Loterijen liggen onder vuur Gratis onbeperkt internet. 25,- T -Mobile BlackBerry® Bold™ 9780 charging pod Ga naar t-mobile.nl/zeeland of bel 0800 - 7123. Life is for sharing. donderdag 10 maart 2011 door Joris van Egmond NIJMEGEN - De PW is faliekant te gen de benoeming van Nijmeegse hoogleraar strafrecht Ybo Buruma (55) als lid van de Hoge Raad. De partij wil dat de l\veede Kamer de aanstelling blokkeert. Buruma geldt als absolute autori teit op het gebied van het straf recht. Een benoeming als lid van het hoogste rechtsorgaan van Ne derland, zou een kroon op zijn werk betekenen, volgens colle ga-hoogleraar Henny Sackers. „In de Hoge Raad zitten de beste men sen op het gebied van recht. De keuze van een voordracht van Ybo past dan." Dat heeft Buruma mede te danken aan zijn jarenlange ervaring en deelname aan toonaangevende commissies. In 1995 nam hij, toen tamelijk onbekend, zitting in de prestigieuze enquêtecommissie van Maarten van Traa. Die moest de crisis bij politie en justitie on derzoeken. Daarna volgden onder meer een commissie voor de AIVD en de bouwfraude. Boven dien werd hij om advies gevraagd in de zaak van de Schiedamse park- moord en lichtte hij de Tweede Ka mer in over de mogelijkheden van het Wetboek van Strafrecht om terrorisme aan te pakken: Ook in de media is hij geregeld te zien als deskundige. Zijn heldere taalge bruik maakt hem populair. Toch leek het er aanvankelijk niet op dat hij een icoon in het straf Ybo Buruma recht zou worden. De in het gere formeerde Putten opgegroeide Buruma verhuisde in 1973 naar Lei den om rechten te studeren, maar haakte snel af „Ik vond de studie te saai", zegt hij nu. In plaats daar van deed hij een studie criminolo gie en ging werken als onderzoe ker bij de Nationale Ombudsman. Exact tien jaar later probeerde hij het opnieuw en ging weer rechten studeren. Hij studeerde ditmaal zonder problemen af en promo veerde. Vijftien jaar terug, net na dat bekend werd dat hij zitting zou nemen in de commissie Van Traa, verhuisde hij naar Nijmegen om les te geven aan de Radboud Universiteit. Buruma had nog wei nig gepubliceerd, maar kon door de commissie Van Traa wel op kre diet rekenen. In Nijmegen ontpop foto Do Visser te Buruma zich steed? meer tot een autoriteit op het gebied van het strafrecht. Hij introduceerde de zogeheten 'flutzaak', een term waarin de vraag wordt opgewor pen of het wel verstandig is rech ters bepaalde zaken te laten doen. In 2007 vergeleek hij PW-leider Geert Wilders met de Italiaanse dictator Mussolini. Vier jaar geleden vroegen Wouter Bos en Paul Depla hem mee te schrijven aan het PvdA-verkie- zingsprogramma. Buruma besloot uiteindelijk toch mee te doen. Hij werd lid van de partij. „Buruma is een aimabel en open persoon, wars van partijpolitieke spelletjes", zegt Depla. „Van de ophef die nu ontstaan is snap ik niks. Het is toch hartstikke mooi dat iemand zich inzet voor de publieke zaak?" door Aly Knol De verlokkelijke aanbiedin gen komen ongevraagd per post binnen. Is het geen 'gratis speelmaand' van de Nationale Postcode Loterij, dan is het wel een gouden creditcard van de BankGiroLoterij, die je 'gegaran deerd geld oplevert'. Je hoeft er maar één ding voor te doen: mee spelen met een extra lot en dan vervolgens het liefst vergeten om het nieuwe abonnement weer op te zeggen. Daarin zit hem name lijk de winst voor de aanbieders. Het opzeggen van een loterijabon nement kan alleen per brief. Maar er is meer waar mensen zich bij de loterijen aan ergeren. Na klachten van particulieren oordeelde de Re clame Code Commissie recentelijk dat de Nationale Postcode Loterij zich tot tweemaal toe schuldig heeft gemaakt aan misleidende en oneerlijke reclame. In beide geval len heeft de loterij moeten belo ven dat een herhaling van de ge wraakte reclamecampagnes achter wege zal blijven. Bij de Consumen tenbond kunnen ze erover mee praten. „De klachten gaan alle kan ten op, maar de meeste gaan over het feit dat mensen gestimuleerd worden meer loten bij te kopen", zegt woordvoerster Barbara den Uijl. „De Nationale Postcode Lote rij spant daarbij de kroon." Zo wa ren er volgens de Reclame Code Commissie problemen met de extra veertiende trekking per jaar van de loterij en de recente 'Gou den Munt Actie', waarbij meer werd beloofd dan waargemaakt, al dus de commissie. „Er is mij een worst voorgehouden", zegt de Gro ningse Ilja Hagenauw (27). Ze dacht een achter haar cadeaucode vermelde 'portemonnee met 2500 euro' te hebben gewonnen. „Er werden termen gebruikt als 'gega randeerd', 'reageer voor die en die datum' en 'uw prijs is gereser veerd'. Dan verwacht je niet te worden opgelicht en zeker niet bij een instituut als de Nationale Post Codeloterij." Dat gebeurde wel, vond de Reclame Code Commis sie. Het 'gegarandeerde cadeau' bleek slechts 'een kans' op één van vier cadeaus. De loterij bedreef daarmee, aldus de commissie, 'mis leidende en oneerlijke reclame'. Het College van Toezicht op de Kansspelen wacht met smart op een Kansspelautoriteit, die boetes kan opleggen als de reclameregels worden overtreden. De Reclame Code Commissie heeft die moge lijkheid niet. Woordvoerster Jessi ca Bookelmann: „Dat is niet eens nodig. In 97 procent van de geval len worden de aanbevelingen van de commissie opgevolgd." Gratis bij een 2-jarig Relax 190 Instant E-Mail 190 minuten, sms, mms of MB onbeperkt internet op je mobiel i€3&r90voor per maand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7