261 sport Van kikkerbadje tot eerste elftal Sport zit in de genen, wordt vaak gezegd. Op Schou- wen-Duiveland is dat niet anders. Wekelijks zet de PZC sportende familielieden in de schijnwerpers. Vandaag de keepende gebroeders Giljam uit Bruinisse. Pattinama tekent als eerste bij in Hoek Argentinië passeert Brazilië op ranglijst Sinan Coban blijft toch bij Vlissingen Griekse handballers te sterk voor Oranje donderdag 10 maart 2011 door Ben Hameeteman BRUINISSE - Vroeger ja. Toen het milieu nog schoon was en de seks vies. Toen voetballers het spelletje nog op straat leerden. Straten die ondertussen echter zijn ingeno men door onze heilige koe. Toch bestaan ze nog. Keepers, in dit ge val, die het voetbal nog leerden op de klinkers. Alle vier de broers Gil jam genoten hun opleiding buiten het voetbalveld. Meerdere broers binnen één gezin die allemaal voetballen, komt op Schouwen-Duiveland wel vaker voor. Echter, vier broers die stuk voor stuk het liefst onder de lat staan, is uniek. Voor Mark (31), Chris (24), Rien (27) en Kees lan (33) Giljam is het de gewoonste zaak van de wereld. „We kunnen gewoon niet voetballen, dus zijn we maar gaan keepen", merkt Rien droogjes op. Gezien de opgetrokken wenkbrau wen, zijn niet alle broers het daar mee eens. „Volgens mij kon ik redelijk mee komen als voetballer. Ik irriteerde me echter wel aan de slechte keepers in mijn team. Die bleken heel vaak de zwakke schakel. Om dat ik altijd wil winnen en dacht dat ik het zelf beter kon, ben ik met mijn grote mond keeper ge worden. Ik was veertien jaar, liet het nummer 1 op mijn trui bordu ren en was vanaf dat moment offi cieel keeper", vertelt Mark, de keeper van Bruse Boys 1. En dat terwijl hij, net als zijn broers, het keepen zich op een meer dan Spartaanse manier eigen maakte. „We gingen uit school naar het kikkerbadje hier in het dorp. Daar werd altijd op straat ge voetbald. En ik stond vaak op doel. Zo heb ik het keepen eigen lijk geleerd." De oudste van het stel, Kees Jan, vult aan: „Ia, en dat waren de eni ge momenten dat wij samen heb ben gevoetbald. Mark aan de ene kant in het doel en ik aan de ande re kant. Ik merkte al vrij snel dat ik me als keeper kon onderschei den en er best goed in was. En er steeds meer plezier aan ging bele ven." De Benjamin in het illustere Bruse keepergezelschap, Chris, is tevens De keepende broers Giljam. Van links naar rechts Mark, Kees, Chris en Rien. de stilste. Hij volgt het allemaal op afstand, maar veert spontaan op als het over de technische invul ling gaat. „Omdat wij het keepen op straat leerden, hebben wij alle maal moeite met diepteballen. Wij zijn gewend om op een klein veld je te spelen, dus bleef je altijd op de lijn staan. Soms ben ik wel eens jaloers op mijn andere broèrs, want die hebben wel keeperstrai ning gehad bij de club." Het enig dat ik wel eens geleerd heb van Mark is dat hij zei dat ik goed op mijn tenen moet gaan staan, om snel te kunnen reageren. Op een gegeven moment kreeg ik kramp, omdat ik 60 minuten lang op mijn tenen had rondgelopen." Een lachsalvo vult de kleine Bruse tussenwoning aan de Dijkstraat. En dan moet het toch zeker ook even gaan over de bijna bizarre overstap van broer Rien. Als recht geaard paarshemd maakte hij drie jaar geleden de overstap naar grote rivaal Duiveland. De gele kraaien nota bene. „Ja dat heeft nogal wat stof doen opwaaien. Maar ik wilde graag be ter worden en kreeg bij Bru die kans niet. Ik ben toen met Duive land gaan praten en kreeg daar de kans om in het eerste te komen. Achteraf ben ik blij met die stap. Ik heb nu al elf wedstrijden in het eerste van Duiveland gekeept." En als Bru-trainer Ronald van Oeveren morgen vraagt of Rien weer terug wil komen? Rien lacht minnetjes. „Oh, dan komt hij zo weer terug", klinkt het ad rem en in koor uit de monden van Chris en Mark. „Nou... Ik ga momenteel met veel plezier naar Duiveland. Lig goed in de groep en voel me erg gewaar deerd. Dus ik weet het eigenlijk niet. Bij Bruse Boys heb ik me nooit zo gewaardeerd gevoeld ei genlijk. Trouwens, Duiveland foto Dirk-Jan Gjeltema heeft in mij geïnvesteerd en dat mag ik toch ook zomaar niet verge ten." De straatschoffies zijn wa rempel volwassen geworden. Zelfs het uittrappen, dat zij bij het kik kerbadje nooit hoefden, hebben ze inmiddels onder de knie. „Toen ik voor de eerste keer keepte bij Bru, wist ik net wat de zestienmeter was en kon ik niet eens uitschie ten. Het heeft me veel moeite ge kost, maar door keihard trainen heb ik het uitschieten toch ge leerd", zegt Mark. „Nou, ik kan het nog steeds niet", mompelt de minder fanatieke Chris. MEEST GELEZEN 1. Pentury, vd Kaap naar Vlissingen 2. Hoek in gesprek met Wolff 3. Rafael Vulin terug naar GPC STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto TERNEUZEN Josimar Pattinama heeft zijn ver blijf bij Hoek met één seizoen ver lengd. De aanvaller kwam dinsdagavond als eerste speler van de huidige se lectie tot een akkoord met tech nisch manager Jacky Lambert Patti nama is momenteel bezig aan zijn derde seizoen bij de topklasser en speelde eerder voor Jong Ambon en RCS. Vorig seizoen maakte hij in de hoofdklasse dertien goals, één ni veau hoger staat de teller op twee treffers. ZURICH Argentinië mag zich op basis van de Fifa-ranking het beste voetbal land van Zuid-Amerika noemen. De 'Albicelestes' passeerden Brazi lië op de gisteren uitgekomen rang lijst van de wereldvoetbalbond. De Argentijnen staan nu vierde. 'De Goddelijke Kanaries' moeten genoegen nemen met plaats vijf. Spanje blijft de wereldranglijst aan voeren voor Nederland. Duitsland staat derde. Ook Kroatië won een plek in de top tien. Het land is nu achtste, net voor Portugal. VLISSINGEN Sinan Coban is teruggekomen op zijn besluit om te vertrekken bij VC Vlissingen. De aanvaller uit Ter- neuzen liet de termijn om bij te te kenen vorige week aflopen, maar is nu met de stichting Ondersteuning Topsport Zeeland (OTZ) alsnog tot een akkoord gekomen. Coban zette gisteravond zijn handtekening. De voorlopige selectie van de zon dag-eersteklasser bestaat daardoor nu uit vijftien spelers. Eerder tekenden Arjan Human, Al- varo Pentury, Roy van der Kaap en Etienne Mallie een contract. CHAN IA De Nederlandse handballers heb ben gisteren hun derde nederlaag geleden in de kwalificatiereeks voor het Europees kampioenschap in 2012. Griekenland was op Kreta veel te sterk en won met 30-23. Het team van de door ziekte afwezi ge bondscoach Harrie Weerman zakte naar de laatste plaats in de groep en kan deelname aan het eindtoernooi in Servië wel zo'n beetje uit zijn hoofd zetten. Oranje speelt zaterdag in Rotter dam opnieuw tegen Griekenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60