Gaat dat wel -maar Zon is herrezen goed? Ontmoeting leerlingen Pontes en jeugdauteur Meestoof de Zon stond aan 't Sas Schapen blijken verhongerd Gezin Zoeter donderdag 10 maart 2011 Voor het nieuws van vandaag zie: www.pzc.nl/schouwen-duiveiand H eigenaren zijn. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Onder het motto Read Meet brengt Elle van den Bo- gaart, schrijfster van jeugdboeken, woensdag 16 maart een bezoek aan Pieter Zeeman in Zierikzee. Het bezoek is onderdeel van het leesbevorderingsproject voor het middelbaar onderwijs van Bibli- Oosterschelde. In het kader daar van gaan enkele jeugdauteurs deze maand op diverse locaties in ge sprek met vmbo-scholieren. BibliOosterschelde houdt dit jaar voor de elfde keer een Read Meet. De ontmoetingen vinden bij voorkeur plaats in een dorps huis, brasserie, café of podium. In Zierikzee werd de ontmoeting tus sen gastauteur en scholieren tradi tiegetrouw in poppodium Brogum gehouden. Dit keer wordt daarvan afgeweken omdat Brogum niet be schikbaar is op 16 maart. Het ge sprek met Elle van den Bogaart staat nu gepland in aula noord van de scholengemeenschap zelf Van den Bogaart (51) schreef in 2003 haar eerst roman De gele scoo ter over een meisje dat seksueel misbruikt is. Haar tweede boek Krassen gaat over een jongen wiens moeder een eind aan haar leven maakte. Verder schreef zij on der meer Duizend Kilometer. OUD-VOSSEMEER - Negen schapen, die dinsdag dood werden gevon den in een rietkraag langs de Broeksedijk bij Oud-Vossemeer, blijken te zijn verhongerd. Dat was ook het geval bij 23 ande re dode schapen die sinds het be gin van dit jaar her en der op het eiland Tholen zijn aangetroffen. De politie onderzoekt aan de hand van de oorlabels van wie de schapen zijn geweest. De indruk bestaat dat dat twee verschillende MENING GEVRAAGD Rock Roll in de Nieuwe Kerk van Zierikzee moet kunnen. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl huis en met Oosterland hebben wij een emotionele binding." foto Dirk-Jan Gjeltema Landbouwers Het woonhuis en de schuren die werden gebouwd met materiaal van meestoof de Zon, kregen ook de naam van deze meestoof. Dit alles op initiatief van Jacob Zoeter Teunzoon, de zoon van een Oosterlandse landbouwer. Jacob overleed in 1893 op jonge leeftijd, een vrouw en zeven kinde ren achterlatend. Een van hen, Simon Zoeter, nam het bedrijf in 1911 over. Hij trouw de met Maria van Weel. I Omdat ook Simon Zoeter jong overleed, stelde Maria van Weel Chris van der Graaf aan als bedrijfs leider. Een aantal jaren later her trouwde zij met hem. Zij zijn de ouders van de huidige bewoonster van De Zon. Meestoof de Zon, ook wel de Zonne genoemd, werd in 1584 gebouwd aan 't Sas in Zierikzee, nabij het ge maal aan het eind van de Vissers- dijk. Dat blijkt uit informatie van het gemeentearchief Schou- wen-Duiveland. De stoof werd in 1874 aangekocht door de gemeente Zierikzee en daarna afgebroken. Van de 17e tot 19e eeuw stonden in Zierikzee zeven meestoven waar de rode kleurstof lizarine werd geproduceerd uit de mee- krapplant die indertijd in grote hoeveelheden werd geteeld. Aan de Zierikzeese Vissersdijk, dichtbij meestoof De Zon stond de We reld. Een meestoof die in 1663 werd gebouwd en in 1899 afgebro ken. Zoals de naam van deze straat al zegt werd ook in het Zierikzeese Rode Dorp kleurstof gewonnen uit meekrap. Dat gebeurde in meestoven de Binnenstoof en de Lelie. Aan de Weststraat stond meekrapfabriek de Drije Engelen en aan de Oudeweg meestoof de Sterre. Deze werd in 1890 afgebro ken. Ten slotte was er de Pannen- stoof aan de Boerenweg, die in 1884 werd afgebroken. Wij doen er alles aan om de overlast tot een minimum te beperken. Mocht u toch hinder ondervinden, dan bieden we u bij voorbaat onze excuses aan en vragen uw begrip voor de situatie. www.dowbenelux.com E-mail: beneluxinfo@dow.com 1 bedrijfsleider aan om de hoe- Tté runnen: Chris van der Graaf. 4a enkele jaren trouwde zij met hem, waarna Adrie werd geboren nakomertje. [Adrie heeft goede jeugdherinnerin- I gen. „Ik fietste naar school en [speelde met de andere dorpskinde- Iren. Touwtje springen, hinkelen Een in de winter schaatsten we op |het land van de baron of bij Via- e." Ze zat op dezelfde lagere school als Adriaan Stouten, met wie ze later trouwde. „Ik was 18 jaar toen we verkering kregen. We gingen samen met andere jonge ren uit in de 'Oude School' bij de Hervormde kerk. Daar waren mu ziekavonden, toneel- en gymnas- tiekuitvoeringen." Na hun huwelijk woonde het stel 28 jaar in Vlaardingen van waaruit Adriaan Stouten werkte als zee man in alle rangen en later als ha venloods. Nadat haar ouders wa ren overleden, namen Adrie en haar man de Zon over van familie. Aanvankelijk om te gebruiken als recreatiewoning maar sinds Adriaan op zijn 56e met pensioen ging, om er permanent te wonen. En om samen te genieten van ruimte, zon en vrijheid. „Wij hebben een emotionele bin ding met dit huis en met Ooster land." Op een foto uit ongeveer 1920 staat het oorspronkelij ke huis De Zon, Voor het pand: Simon Zoeter met zijn vrouw Maria Zoeter-van Weel (rechts zittend) en hun kinderen Jacob, Maatje en Toon. Jn het deurgat staat het dienstmeisje. Ja hoor. De vlam die u de komende dagen boven ons fabrieksterrein in Terneuzen ziet, is nodig om onze systemen veilig leeg en schoon te maken. Van 11 maart tot en met 25 april vindt groot onderhoud plaats aan LHC 1 en gerelateerde fabrieken. Dat is nodig om de fabrieken ook de komende jaren weer goed en veilig te laten draaien. De vlam kan gepaard gaan met een brommend geluid en een felle gloed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57