Gemeente betaalt mee aan advies isolatie huis ad Meestoof is wee Meer steun voor kwetsbare jongere Het water kwam tot aan de zoldering 445 2oI zeeland SUBSIDIE Monumentenpand vaak niet energiezuinig VEELZIJDIG CYPRUS! Paphos Paphos Rondreis oad.nl/cyprus REIZEN HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, i boten en boerderijen met bijzondere na men. In deze serie worden ze verklaard. donderdag 10 maart 2011 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Mooi zijn ze absoluut. Maar eeuwenoude huizen zijn vaak niet energiezuinig. Om eige naren te te bewegen toch in hun kostbaar bezit te investeren, gaat de gemeente Schouwen-Duive- land meebetalen aan advies over mogelijkheden voor energiebespa rende maatregelen voor monu mentenpanden. De gemeente geeft in de beleids- module Energie en Klimaat aan dat ze alles wat woningen en utili teitsgebouwen duurzamer en mi lieuvriendelijker maakt wil stimu leren. Schouwen-Duiveland kent veel monumenten en in de regel zijn dat soort gebouwen niet ener giezuinig. Dat betekent dat het steeds duurder wordt om een mo numentenpand te bewonen. De kans op verkrotting en verwaarlo zing van monumenten wordt gro ter. Om dat tegen te gaan heeft de gemeente het plan opgevat bewo ners van monumenten aan te 'zet ten tot het nemen van energie maatregelen. „Waardoor hun woonlasten niet meer zo sterk zul len stijgen en er daardoor meer geld overblijft voor het onderhoud van het monument", aldus het col lege van B en W. Vorig jaar is daarom besloten mee te werken aan de subsidieregeling Meer met Minder (MMM). Dat be tekent dat huiseigenaren bij het ne men van energiebesparende maat regelen - bijvoorbeeld het (laten) plaatsen van isolatieglas - een ft- GOES - Zeeuwse gemeenten zullen zich intensiever bekommeren om werkloze jongeren die kampen met diverse problemen zoals schul den en verslaving. Medewerkers van jongerenloketten worden daar toe getraind in methoden uit de jeugdzorg. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid stelt daar Zee- landbreed 100.000 euro voor be schikbaar. De gemeenten in Zee land werken sinds 2009 samen in de bestrijding van de jeugdwerk loosheid. Door de crisis liep die snel op, maar de stijging is een halt toegeroepen. Om de jeugd werkloosheid verder terug te drin gen, stelt het Europees Sociaal Fonds extra geld beschikbaar. Voor Zeeland gaat het om een be drag van 700.000 euro. In overleg met andere gemeenten gaat Goes voor Zeeland hiervoor een aan vraag indienen. Het extra geld zal onder meer worden gebruikt voor Cyprus is één van de meest veelzijdige vakantiebestemmingen in de Middellandse Zee. De langgerekte zandstranden, authentieke vissersdorpjes, fascinerende natuur en de bijzonder gastvrije bevolking vormen dé ingrediënten voor een geslaagde zonvakantie. Appartement**** Deze luxe appartementen liggen op een prachtige locatie direct aan zee. Het complex is gebouwd als een Grieks dorp met kleine gele en witte gebouwtjes met appartementen. Een absolute aanrader! Vertrek in april t/m oktober 2011 o.b.v. logies Reisnummer:VLCY01-06 Hotel**** U hoeft zich geen moment te vervelen in dit gezellige hotel. Gezien de vele faciliteiten is dit hotel uitermate geschikt voor families met kinderen. Vertrek in april t/m oktober 2011 o.b.v. logies ontbijt ReisnummenVLCY01-02 (incl. auto) Met deze autorondreis ontdekt u zelf het veel zijdige Cyprus. U bezoekt de meest bijzondere archeologische opgravingen en maakt kennis met de vriendelijke bevolking. Vertrek in april t/m oktober 2011 o.b.v. logies ontbijt Reisnummer:VLCY01-23 Vraag naar de voorwaarden bij uw ANVR-reisadviseur of kijk op oad.nl/cyprus. lÉÉÉfr fm:-- VjJ) Bel 0900-8482 (o,i5pm)of ga naar uw ANVR-reisbureau. Te boeken bij d-reizen.nl nanciële bijdrage krijgen. Deze kan oplopen tot een subsidie van 1400 euro. Om voor de subsidie in aanmerking te komen moet er een Energie Prestatie Advies (EPA) op gesteld worden om te weten wat er precies gedaan kan worden om een gebouw energiezuiniger te ma ken. Dat Energie Prestatie Advies op laten stellen kost 600 euro. De gemeente betaalt de helft. Wordt het advies integraal opgevolgd, dan lapt de gemeente de complete 600 euro. Voor uitvoering van de aanbevolen isolatiemaatregelen kan de bewoner/eigenaar dan ook nog een beroep doen op de subsi dieregeling Meer met Minder. De gemeente wil voorlopig maxi maal vijftig EPA-adviezen subsidië ren. door Marijke Vael jongerenloketten, loonkostensubsi dies voor jongeren en voor verlen ging van een aantal overeenkom sten met branches, op grond waar van jongeren werk- en leerovereen komsten aangeboden worden. In Zeeuws-Vlaanderen is al een jeugdloket operationeel. De ande re regio's volgen. De loketten moe ten meer doen dan een jongere aan werk, een leerbaan of scholing helpen. Het is de bedoeling breder te kijken naar hun problemen. Wanneer hij schijnt, vallen er altijd wel stralen de huiska mer binnen die ne gen ramen telt. Adrie Stouten-van der Graaf houdt van de zon. „Van bewolkt weer word ik triest," ver telt de 78-jarige dame, die door oudere Oosterlanders wordt aange duid als 'Adrie van de zon'. „Toen ik kind was noemde iedereen op het dorp me zo. Sommigen dach ten dat 'de Zon' echt mijn achter naam was." Adrie vond dat nooit erg. Ze houdt niet alleen van het hemelli chaam zon maar ook van het huis dat de Zon heet. Haar geboorte huis waar ze sinds 1983 weer woont, samen met echtgenoot Adriaan Stouten (79). Met plezier. „Wij zijn echte buitenmensen. Zo gauw het mogelijk is zitten we in de tuin." Pand De Zon, dat langs de rijks weg N59 staat nabij tankstation de Blaauwe Keet, werd gebouwd im877. Een tijd waarin nog geen sprake was van drukke wegen. Wel van meestoven, waar rode kleurstof werd geproduceerd uit het landbouwgewas meekrap. Een industrie waarin tussen 1870 en 1880 de klad kwam toen bleek dat de grondstof voor rode verf alizari ne, goedkoper gewonnen kon wor den uit koolteerolie. Zo kwam het dat de Zierikzeese meestoof de Zon werd afgebroken. Omdat hergebruik in vroeger tijd normaal was, werd het sloopmate riaal verkocht. De Oosterlandse metselaar Leen- dert Capelle en timmerman Jaco bus Brouwer schaften het aan in opdracht van Jacob Zoeter Teun- zoon, die afstamde van een Ooster landse landbouwer. Hij liet aan de rand van Oosterland een woon huis, landbouwschuur en wagen huis bouwen. Jacob gebruikte niet alleen materia len van de Zon, maar gaf zijn nieu we hoeve ook deze huisnaam. De woorden staan nog altijd op het toegangshek en de witstenen pa len, die het pad naast het huis mar keren. Ook de Oegstgeestse dak pannen aan de achterzijde van.b pand, de muurankers en oude st3 nen in een van de gevels herinne-^ ren aan de voormalige meestoof De huidige bewoonster, 'Adrie van de zon', weet veel over de geschie denis van het pand en zijn bewo- ners. De zoon van Jacob Zoeter, Si-1 mon, trouwde met haar moeder Maria van Weel. Zij kregen drie kinderen. Omdat Si mon jong overleed, stelde Maria - -li:-.'' - v ".'.W1' .--V," - I N&SËdfjËl j Adrie en Adriaan Stouten: „Met dit j Het materiaal, afkomstig van de gesloopte mees toof de Zon, bleek behoor lijk degelijk. Zelfs in 1953, toen het zoute zeewa ter bij vloed ter hoogte van de zol der stond, zakte het huis dat daar mee bij Oosterland werd ge bouwd, niet in elkaar. Het werd wel zwaar beschadigd. Adrie van der Graaf, die toen 19 jaar was, vluchtte met haar ouders op zolder. „Twee dagen na de ramp, op dinsdag, werden we met een roeiboot opgehaald. Daarna woonden we een tijd bij mijn oudere zus in Rotterdam." Na da ramp moest pand de Zon ingrijl pend gerenoveerd worden. AdrieT vader, Chris van der Graaf, runcl de hoeve tot 1961 toen hij rusteiT landbouwer werd en de grond vel pachtte. Na het overlijden van zijl vrouw verkocht hij zijn land, ma J bleef zijn hele leven in de Zon wil nen. Toen Adrie en haar mM Adriaan Stouten, na diens pensif nering, terugkeerden naar Oostfl land lieten zij het pand moderniff ren en uitbreiden. Daardoor zil de belangrijke vertrekken nu gelijf vloers geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56