Checkpoint terecht dicht zeeland 13 Geweld tegen ambtenaren hoort gewoon niet' Hoornbeeck is de beste mbo-school Weinig boetes Korpschef Letty Demmers Doelstellingen en resultaten politie controle-uren commentaar donderdag 10 maart 2011 rajcohpj bekeuringen: 11.700 8177 8630 .2600 2704 1872 2130 1481 2450 2580 1200 1200 10.920 1142 „Het probleem is groot", aldus korpschef Letty Dem mers van de Politie Zeeland over het geweld dat plaatsvindt tegen werknemers met een publieke taak. Volgens een landelijke afspraak heeft de politie Zeeland een doelstelling voor het aantal uren controle en het aantal bekeuringen. Die bekeuringsdoelsteliingen worden, behalve het aantal bekeuringen voor het niet dragen van de autogordel, sinds 2008 niet meer gehaald. doelstelling realisatie beneden doelst. realisatie boven doelst. Willem Adriaansens bron Politie Zeeland 11.000 2750 heldringen 7000 2250 isnelheid helm •gordel rood licht alcohol J liharndljtejd. lUfill! I subjectieve onveiligheid uren: 1000 3000 door Emile Calon Politie en Openbaar Ministe rie in Zeeland geven extra aandacht aan het geweld dat wordt gepleegd tegen werknemers met een publieke taak. Het gaat niet alleen om politie agenten, brandweermensen en me dewerkers van de ambulance dienst maar om iedereen die op de een of andere manier een pu blieke taak vervult. Dus ook ver pleegkundig personeel van zieken- Video Kinderen in IJzendijke doen aan krul- bollen in de vakantie, is dit wel iets voor de jeugd? pzc.nl/video Agenda Uit eten, op pad of toch naar de bio scoop? Bekijk de agenda van deze week op pzc.nl/uit STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto huizen, medewerkers van de socia le diensten en baliepersoneel van instellingen als MEE-Zeeland en Jeugdzorg. Het politiekorps heeft van het mi nisterie twee ton gekregen om die taak op te pakken, aldus korpschef Letty Demmers. Cijfers over ge weld tegen deze werknemers heeft ze niet. „Dit jaar houden we alles bij." Maar ze verzekert dat ook in Zee land deze mensen worden be laagd, geïntimideerd en soms daad door Wout Bareman den haag - Ook gedoogde coffee shops moeten zich aan de regels houden. Burgemeester Jan Lonink stelt dat niet ontevreden vast na de uitspraak van de Raad van Sta te dat hij in januari 2009 terecht besliste dat coffeeshop Checkpoint definitief dicht moest. Dat gebeurde nadat bij twee ach tereenvolgende invallen een veel te grote voorraad softdrugs werd aangetroffen. In juni 2007 ging het om 4,2 kilogram, in mei 2008 om 4,5 kilo. Volgens de 'gedoogvergun ning' mocht Checkpoint niet meer dan 500 gram in huis heb ben. Checkpoint ging in beroep, maar trok gisteren aan het kortste werkelijk slachtoffer zijn van ge weld. „Het probleem is groot." Vol gens haar hoort geweld niet bij ie mands vak. De eigen jurist van het korps handelt voor de. Zeeuwse agenten tegenwoordig alle zaken af die te maken hebben met ge weld. Tot november vorig jaar huurde het daar een advocatenkantoor voor in. Demmers vindt dat bij goed werkgeverschap hoort dat de eigen jurist de eigen werknemers helpt als ze tijdens hun werk einde. Lonink: „Deze uitspraak zorgt ervoor dat er in Nederland een gecontroleerd coffeeshopbe- leid mogelijk blijft. Het is goed dat gedoogde shops zich aan de regels moeten houden, want alleen op die manier kan het beleid worden voortgezet. Kleine shops, die zich aan de gedoogregels houden, kun nen blijven bestaan. Maar shops die de regels willens en wetens overtreden, passen niet in een ge controleerd gedoogbeleid." Na de eerste overtreding, in 2008, besloot Lonink de coffeeshop een half jaar te sluiten. Na de tweede overtreding, een jaar later, moest Checkpoint definief dicht. De shopeigenaar maakte tegen die ver strekkende maatregelen bezwaar, slachtoffer zijn geworden van ge weld. In 2010 ging het volgens haar niet om echt ernstige geweld- zaken. „Maar ook kleinere horen niet." Uit het jaarverslag over 2010 blijkt dat er in dat jaar 24 maal een agent geconfronteerd is met ge weld tegen haar of hem. Een jaar eerder ging het om 41 incidenten. De korpschef kan nog niet zeggen of die daling te maken heeft met daadwerkelijk minder geweld of een afname van de bereidheid om geweld te melden. maar dat werd door Lonink afge wezen. Tegen de uitspraak, die de Raad van State gisteren deed, is geen beroep meer mogelijk. Er loopt nog wel een andere be roepszaak, in dit geval voor het ge rechtshof In maart van dit jaar be stempelde de rechtbank Check point als 'een criminele organisa tie', die zich bezighield met aan voer, verwerking, opslag en handel in softdrugs. Eigenaar Meddie Wil- lemsen mocht voor 9,7 miljoen eu ro worden 'geplukt'. Wanneer dat beroep dient is nog onduidelijk. Terneuzen heeft momenteel nog één coffeeshop, Miami. Lonink heeft besloten in afwachting van het nieuwe kabinetsbeleid geen tweede shop toe te staan. Letty Demmers, de korpschef van de poli tie Zeeland, heeft moei te met de criteria van het Openbaar Ministerie. Vol gens die maatstaven heeft het Zeeuwse korps vorig jaar te wei nig verdachten aangebracht en te weinig verkeersboetes uitge deeld. De cijfers zien er inder daad niet zo best uit. Maar de werkelijkheid is anders. Het Zeeuwse korps stak vorig jaar terecht heel veel werk in Konin ginnedag en in de Tour de Fran ce. Ondertussen ging het ge woon goed met de veiligheid in Zeeland. Dus de politie ver dient eerder een pluim dan een berisping. Demmers maakt er terecht een punt van dat de doelstellingen die zij opgelegd krijgt, niet passen bij de be schikbare mankracht. Het is goed dat de politie wordt gestimuleerd om efficiënt te werken. Daar horen meetbare doelen bij. Maar als de te beha len scores zo theoretisch blij ven als die van vorig jaar, kan het Zeeuwse korps maar beter zijn eigen prioriteiten stellen. goes - Het Hoornbeeck College, dat een vestiging in Goes heeft, is de beste brede mbo-opleiding van Nederland. Dat staat in de Keuze gids 2011 voor het middelbaar be roepsonderwijs. De school krijgt gemiddeld een 7,1. Het ROC Zeeland (Goes, Middel burg en Vlissingen) scoort een 6,7 en ROC Westerschelde (Terneu zen) een 6,6. Het Edudelta College (Goes) krijgt een 6,4 en staat daar mee op de achtste plaats van de ne gen agrarische mbo-scholen in Ne derland. De mbo's zijn beoordeeld op on der meer de onderwijsstatistieken van de overheid, zoals leerlingaan tal en slagingspercentage, maar ook op resultaten van de landelij ke leerlingenenquête. De opleiding verzorgende van het Hoornbeeck College, de laborato rium-opleiding van het ROC Zee land en de bouwopleidingen van het ROC Westerschelde zijn de beste van het land. Zij scoren res pectievelijk een 7,4, 7,3 en een 7,1. De opleidingen sociale dienstverle ning van het ROC Westerschelde, administratie en horeca van het ROC Zeeland en dierenopleiding van het Edudelta-college worden matig beoordeeld. Het ROC Zeeland scoort goed met de opleidingen transport 8c logis tiek, sport, elektrotechniek, metaal bewerking en verzorging, maar ma tig op administratie, handel en in formatica. Het ROC Westerschel de scoort goed op voertuigbouw- kunde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3