221 zeeland Succes Thermphos is het gelijk van Mans Is Oosterschelde Er komt moment van afscheid Delta Ride for the Roses steunt Zeeuwse doelen Een beetje strand in de stad Hoorcolleges op HZ over zelfredzaamheid Bijeenkomst 'De Zeeuwse Meesters' Joris Voorhoeve geeft lezing in Middelburg donderdag 10 maart 2011 Sinds de nieuwe vergun ning van kracht is, houdt fosforfabriek Thermphos zich aan de eisen. En daar mee krijgt Jan Mans met te rugwerkende kracht gelijk. Al meer dan een maand beschrijft de grafiek van de dioxine-uitstoot van fosforfabriek Thermphos een keurige rechte lijn. De waarden zijn tien keer klei ner dan die van de wettelijke norm voor dioxine-uitstoot en veertig keer zo laag als in de ver gunning worden geëist. De grote uitschieters en schommelingen, zo als die vorig jaar nog regelmatig voorkwamen, zijn verdwenen: de fabriek houdt zich meer dan voor beeldig aan de eisen die in de mi lieuvergunning aan de uitstoot van dioxine worden gesteld. En dat is goed nieuws: vooral voor de mensen die in de omgeving van de fabriek wonen of de men sen die in de buurt werken. Zij. maakten zich zorgen over de gevol gen van de te hoge uitstoot van di oxine en zware metalen voor hun door Nadia Berkelder gezondheid. Het is ook goed nieuws voor Thermphos dat door te bewijzen het productieproces onder controle te hebben, zichzelf bestaansrecht geeft in Zeeland. Opvallend is de timing: de nieuwe milieuvergunning is op 31 decem ber 2010 van kracht gegaan. Vanaf dat moment had de provincie juri dische middelen in handen om een lagere uitstoot af te dwingen, door een dwangsom opleggen of zelfs door de productie stü te leg gen. En precies vanaf 31 december vertoont de uitstoot - op een klein hikje van begin januari ruim bin nen de vergunde norm na - geen enkele piek meer. De gemeten uit stoot is sinds die tijd een voor beeld van regelmatigheid. Vorig jaar zomer leek dat niet te gaan lukken: directeur Rob de Rui ter zei toen dat het een 'hele klus' zou worden om de norm ook VLISSINGEN - Herinrichting wil nog wel eens leiden tot kermende onderne mers, maar niet op het Beilamypark in Vlissingen. Daar hebben kroegbazen het werkterrein gewoon omgetoverd tot provisorisch terras. Dankzij de zon zit dat al dagen vol. „Onze gasten vinden het heerlijk, dat zand onder hun voeten", zegt Martijn van de Woestijne van Café Soif. Toch zijn de tegels in aantocht. Nog dit voorjaar is de oostelijke zijde van het Beilamypark klaar; de horeca heeft dan bijna drie keer zo veel terras. foto Ruben Oreel GOES - De Delta Ride for the Ro ses heeft twee Zeeuwse doelen uit gekozen die op een financieel steuntje in de rug kunnen reke nen. Het gaat om de stichting Pa- lazzoli en het Clara Hofje in Goes. Het overgrote deel van de op brengst van de Delta Ride for the Roses gaat naar KWF kankerbes trijding, zo is met die organisatie afgesproken. Zo werd vorig jaar maar te halen. Thermphos ver klaart de goede prestaties nu door te wijzen op 'jarenlange inspan ning om het proces stabiel te krij gen', door andere grondstof fos faaterts, te gebruiken en door de ingebruikname van de installatie die de uitstoot van zware metalen moet tegengaan. De commissie Mans was niet zo onder de indruk van die inspan ningen van Thermphos. Het ont brak het bedrijf aan een gevoel van urgentie om de problemen aan te pakken, stelt Mans vast in zijn rapport. Dat gold volgens de commissie zowel voor het terug dringen van de uitstoot van cad mium, als voor de uitstoot van di oxine. 'Het beeld bestaat bij be trokkenen binnen de ambtelijke organisatie dat er in de uitvoering te weinig sense of urgency leeft bij Thermphos', wordt gesteld in het rapport van de commissie. Mans concludeert dat de provincie te veel met Thermphos heeft mee gedacht, waardoor het bedrijf vol gens hem te weinig is geprikkeld om de problemen met de uitstoot van dioxine en zware metalen aan te pakken. De meest recente metin gen bewijzen dat duidelijke regels en strenge handhaving wel voor die prikkel zorgen. Is er straks nog ruimte voor de verschillende functies die nu op en roepsvisserij? in de ff ni¥1 ih1 iwmwmm arnemuiden - De Vlissingen 27 van de firma L. de Nooijer en Zo nen heeft gisteren met daglicht als nog naar de drie vermiste opvaren den van de Nieuwpoort 28 gezocht voor de kust van Duinkerke. Resul taat heeft dit niet opgeleverd. „Maar", liet Lein de Nooijer sr we ten, „je wilt de kleinste kans benut ten." Het is onbekend of andere Zeeuwse vissers vandaag doorgaan met zoeken. De Yerseke 138 en Ar nemuiden 46 hebben maandag en dinsdag al de omgeving van het on geval afgezocht, waarbij enkele voorwerpen voor de Nieuwpoort 28 zijn teruggevonden. Ook vanuit de lucht werd gisteren nog ge zocht. Er komt een moment van afron ding voor de familie van de vermis te vissers Mark (20) en Christiaan (27) de Ridder uit Arnemuiden en Erik Tange (22) uit Oost-Souburg. „We moeten hier met de grootste zorg en piëteit mee omgaan", zegt dominee J.J. Tanis van de Gerefor meerde Gemeente Middelburg- Zuid. Zondag en gisterochtend tij dens biddag werd in de kerk stilge staan bij het ongeval met de Nieuwpoort 28, de gamalenkotter die vorige week met de drie Zeeuw se opvarenden omsloeg. Sinds 1 maart wordt naar de drie gezocht, maar zonder resultaat. Als de vissers niet gevonden wor den is het voor de familieleden heel belangrijk dat er 'een afron ding' komt. Dat kan pas op het mo ment dat de kans op vinden van de drie jongemannen verdwenen is. Ervaring in andere vissersplaat sen leert dat dat definitieve mo ment na vijf tot zes weken aan breekt. In veel vissersplaatsen is er een monument voor verdronken vissers. Ook op de begraafplaats in Arnemuiden staat een herden kingssteen opgericht nadat op 18 juli 1924 twee Vlissingse en twee Arnemuidse schepen waren ver gaan in een storm voor de Bel gische kust. Mochten de drie opva renden van de Nieuwpoort 28 niet begraven kunnen worden, dan gaat dominee Tanis' eerste gedach te uit naar dit monument als her denkingsplaats. Voor de afwikke ling van een allerlei zaken na een overlijden, zowel financieel als fa milierechtelijk, is het voor de nabe staanden een verklaring van overlij den nodig. De rechtbank kan bij vermissing snel een verklaring van overlijden kan afgeven wanneer 'al le omstandigheden in aanmerking genomen, zijn overlijden als zeker kan worden beschouwd'. nog een cheque van 66.416 euro aan deze organisatie overhandigd als opbrengst van de ritten in Zee land. Dit jaar wordt de Delta Ride for the Roses in het Pinsterweekeinde op 11 juni gereden vanuit Goes. De deelnemers kunnen kiezen uit vier verschillende afstanden. De rit is het vervolg op de succesvolle Ride for the Roses in 2008. VLISSINGEN Verschillende gerenommeerde on derzoekers houden op 16 maart een serie openbare hoorcolleges over zelfredzaamheid op de Hoge school Zeeland. Hoe kun je burgers stimuleren zich beter voor te bereiden op rampen, zoals overstromingen? Op onder meer deze vraag gaan de onderzoe kers van de Vrije Universiteit Am sterdam, Technische Universiteit Twente, Delta Academy en inge nieursbureau HKV in. De avond begint om 18.30 uur op de Hogeschool Zeeland, Edison- weg 4 in Vlissingen. MIDDELBURG Universitair docent en advocaat Marjan Olfers gaat in op rechtsza ken over sport en recht, tijdens de bijeenkomst 'De Zeeuwse Mees ters' op 24 maart. Olfers heeft toonaangevende publi caties op haar naam staan. Zij is re dactielid bij het Tijdschrift voor sport en recht. Olfers is ook lid van verschillende commissies, zoals de Arbitragecommissie sportsponso ring. Aanvang: 15.30 uur, Voetbal Experience Middelburg. Aanmel den voor 18 maart via hjb@justionadvocaten.nl of 0118- 638347- MIDDELBURG Wetenschapper Joris Voorhoeve houdt woensdag 16 maart een le zing over de transatlantische rela ties in Middelburg. Hij gaat in op de problemen waar de transatlan tische gemeenschap mee te maken krijgt. Zijn boek 'Negen Plagen Tegelijk' komt op 4 april uit. Voorhoeve is oud-minister van Defensie en was van 1986 tot 1990 WD-fractievoor zitter. De lezing is een initiatief van het Roosevelt Study Center. Aanvang 15.30 uur, auditorium Ab dij in Middelburg. Aanmelden via rsc@zeeland.nl of 0118-631590.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22