81 buitenland Rebellen bieden Kaddafi uitweg William en Kate op Walen boos over plaatsing op scholen BURGEROORLOG Zware gevechten bij twee steden 'Vliegverbod nauwelijks effectief speciale bijlage woensdag 23 maart Wereldwijd arrestaties van maffiosi woensdag 9 maart 2011 asstKmmBSBBSsmm Geen vervolging als Libische leider binnen drie dagen ver trekt. Opstandelingen dreigen zon der brandstof te geraken. Internationaal Strafhof doet ook onderzoek naar oorlogs misdaden in Libië. Benghazi - De rebellen die tegen Muammar Kaddafi vechten, bie den de Libische leider een vrije af tocht aan als hij het land vrijwillig verlaat. Ze zullen hem dan niet ver volgen, meldde de door de opstan delingen opgerichte Nationale Libi sche Raad gisteren. De voormalige minister van Justi tie Mustafa Abdel Jalil zei later te gen de Arabische nieuwszender al-Jazeera dat een ultimatum is ge steld. Kaddafi moet binnen 72 uur vertrekken. De ex-bewindsman zei ook dat ac tivistische juristen uit Tripoli als bemiddelaars optreden om ge sprekken over een vertrek op gang te brengen. Ze willen zo verder bloedvergieten in het land voorko men, aldus Jalil die in de raad zit. Kaddafi zelf zou niemand hebben gestuurd. Afgelopen week riep de Nationale Libische Raad zich tot de enige ver tegenwoordiger van het land uit. Het Libische regime ontkende gis teren dat het een aanbod aan de re bellen heeft gedaan om te onder handelen over vrede. Een woord voerder deed berichten over een dergelijk aanbod af als 'nonsens'. Troepen die loyaal zijn aan Kad dafi vielen gisteren de plaats Za- wiyah, een rebellenbolwerk, aan. De troepen gebruikten gevechts vliegtuigen en tanks om de plaats te bestoken. De rebellen zeiden dat ze het centrum van de stad nog stevig in handen hadden. Regeringstroepen bestookten Ras Lanuf met tanks en raketten. In de omgeving van de havenstad kwam het tot zware gevechten. Getuigen spraken van een hels spervuur. Het oosten van Libië, dat in han den is van opstandelingen, loopt de kans om zonder brandstof te ra ken. Raffinaderijen hebben hun ac tiviteiten stilgelegd, stelde de Ara bische krant Gulf News in Dubai dinsdag. De afnemende brandstof voorraad zijn een groeiende zorg voor de opstandelingen, aldus de krant. De rebellen hebben het plan om benzine en diesel te im porteren vanuit raffinaderijen in Italië en andere landen. De Libische oppositie wil dat de EU de Nationale Libische Raad er kent als vertegenwoordiger van De Navo laat haar Awacs-radar- vliegtuigen nu permanent het luchtruim van Libië controleren. De radarvliegtuigen zijn cruciaal als westerse landen besluiten de Li bische luchtmacht een vliegverbod op te leggen. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben de Verenigde Na ties om zo'n maatregel gevraagd. De Amerikaanse ambassadeur bij de Navo, Ivo Daalder, nuanceert het effect daarvan. „Een vliegver bod werkt niet zo goed tegen de laagvliegende helikopters die Kad dafi gebruikt. De activiteit in de lucht is ook niet de beslissende fac tor bij de onrust." Tripoli Zawiya Misurata Benghazi ALGERIJE Sirte 0 Binjawad*. *Brega Ras Lanuf den haag - De Walen stappen naar het Grondwettelijk hof in Bel gië. Zij voelen zich benadeeld door een Vlaams decreet waardoor Ne derlandstalige kinderen op scho len in Brussel voorrang krijgen. De Vlaamse minister van Onder wijs Pascal Smet (sociaaldemo craat) noemt de Waalse stap 'bi zar' en 'betreurenswaardig'. Volgens het Vlaamse decreet krij gen broers en zussen van Neder landstalige leerlingen voorrang bij de plaatsing op scholen in Brussel. Van de plaatsen die dan nog over blijven wordt 55 procent bezet door Nederlandstalige kinderen. Volgens de Walen betekent dit au het volk. Ook vragen ze om econo mische, technische en militaire steun, zoals een no-flyzone. Een militaire invasie in het land wijzen ze af Twee leden van de Nationale Libische Raad, Mahmoud Jebril en Ali Al-Esawi, hebben dat gisteren bepleit in het Europees Parlement in Straatsburg. Ze waren daar op uitnodiging van de liberale fractie in het Europarlement. Jebril zei dat Libië 'op dit moment wordt blootgesteld aan een bloed bad en genocide als nooit tevoren'. De twee Libiërs waren ook naar Straatsburg gekomen om het argu ment te ontkrachten dat hun land zonder Kaddafi stuurloos zou zijn. „We willen laten zien dat er com petente, goed opgeleide mensen in Libië zijn die borg staan voor een betere toekomst." De Europese Unie kwam gisteren nieuwe sancties tegen Libië over een. Het gaat om strafmaatregelen tegen vijf instellingen en een lid van het Kaddafi-regime. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag onderzoekt sinds gis teren ook of er oorlogsmisdaden zijn gepleegd in Libië. Dit heeft hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo gezegd tijdens een reis naar Spanje. Vorige week opende de Argentijn een onderzoek naar mogelijke misdaden tegen de mensheid tijdens gewelddadige aanvallen tegen de burgerbevol king. Nu gaat Moreno er ook van uit dat er een gewapend conflict is tussen twee strijdende partijen, waardoor het oorlogsrecht van toe passing is. zie onze website:buitenland Bekijk meerdere kaarten van de actuele situatie in Libië tomatisch dat er minder plaats is voor anderstaligen, inclusief al lochtonen. Die gaan dan naar Fran stalige scholen, wat nadelig is. Volgens minister Smet bestaat er al sinds 2002 een regeling die voor rang voor Nederlandstalige kinde ren regelt. Daarin staat een voor rangspercentage van 45. Dat wordt opgetrokken naar 55. De Vlaamse minster stelt dat uit onderzoek is gebleken dat maar 33 procent van de leerlingen in het Nederlandsta lig onderwijs in Brussel thuis ook echt Nederlands spreekt. In het Franstalige onderwijs in de Bel gische hoofdstad spreekt 70 pro cent van de leerlingen thuis Frans. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met uw makelaar of met het verkoopteam Zeeland van BN DeStem IPZC T: 0118 - 434070 E: teamzeeland@ bndestem-pzc.nl belfast - De Britse prins William en zijn verloofde Kate Middleton hebben gisteren hun eerste offi ciële bezoek gebracht aan Belfast in Noord-Ierland. Het koninklijke paar werd enthousiast verwel komd door de menigte. Onder streng toezicht van de bewaking verplaatste het koppel zich door het centrum van de stad. Noord-Ierland hoort officieel bij het Verenigd Koninkrijk. Het bezoek hoort bij de kennisma kingstour van het paar door het ko ninkrijk. De prins en Kate zullen elkaar op 29 april het jawoord ge ven in de Westminster Abbey in Londen. Volgens The Sunday Ti mes laat Kate Middleton haar trouwjurk ontwerpen door Sarah Burton van het modehuis Alexan der McQueen. Voor het aanstaande huwelijk van William en Kate is een officiële website gelanceerd. Veel is er op www.officialroyalwedding2011.org nog niet te lezen, behalve dan dat het paar op 29 april in het huwe lijksbootje zal stappen. De echt in teressante details, over de jurk van Kate, de gastenlijst en het huwe lijksdiner, staan er niet op. Bezoe- rome - Meerdere landen hebben gisteren 41 leden van de zuid-Itali aanse maffiaorganisatie 'Ndranghe- ta gearresteerd. De aanhoudingen vonden plaats in Australië, Canada, Duitsland en Italië. De arrestanten worden be schuldigd van onder meer afper sing, moord en het opleggen van woekerrentes. Niet alle arrestaties verliepen even soepel. Een maffialeider schuilde in Italië urenlang in een bunker onder zijn huis. „Met onderhande len hebben we hem eruit gekre gen. We wilden hem niet met pneumatische boormachines uit graven", aldus de politie. Prins William en zijn verloofde Kate MiddletonMiddleton proberen een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8