binnenland 17 Te weinig anesthesiepersoneel H'ngaedrieeuurVer 'Nieuwe verdachte Amsterdamse doodgereden zedenzaak had contact met M.' Meldpunt online voor huurder in problemen Hema-rel in België over hoofddoekje Reuzenkrab op reis woensdag 9 maart 2011 PERSONEELSTEKORTEN Onderbezetting van tien procent bij hulp bij verdoving In sommige ziekenhuizen lo pen de tekorten op tot twin tig procent. Probleem van te weinig specia listisch personeel zal nog ze ker vijf tot zes jaar duren. Signalen 'staan op oranje' zegt deskundige. door Mayke Calis den haag - Er is een tekort van 150 tot 200 anesthesiemedewer- kers in operatiekamers. Dat is een onderbezetting van tien procent van het totaal van de 2000 anesthe- siemedewerkers. Dat zegt voorzit ter Pim Aerts van de Nederlandse Vereniging van Anesthesie Mede werkers (NVAM). In sommige zie kenhuizen lopen de tekorten zelfs op tot twintig procent. Anesthesiemedewerkers assisteren de anesthesioloog tijdens opera ties onder meer door toediening van verdoving. Ondanks kabinets maatregelen zullen de personeels tekorten nog vijf tot zes jaar voort duren, denkt Aerts. Toch worden er volgens hem nog geen operaties uitgesteld, doordat het zittende personeel uit loyali teit extra diensten draait. Ook wordt soms extra personeel tijde lijk ingehuurd. „Maar de signalen staan zeker op oranje", zegt Aerts. Vorig jaar heeft Volksgezondheid maatregelen genomen om tekor ten aan te pakken, want er zijn ook grote tekorten aan operatieas sistenten en verkoeververpleegkun- digen. De financiële mogelijkhe den voor ziekenhuizen om zelf op te leiden zijn verruimd. Ook zijn er meer specialistische vervolgop leidingen op hbo's gekomen. Maar het duurt nog even voordat deze mensen kunnen worden ingezet. Personeel is moeilijk te vinden doordat het werk specialistisch en soms zeer technisch is, studenten moeten er extra opleidingen voor volgen. Een groot deel van het hui dige personeel is vergrijsd en gaat de komende jaren met pensioen. Nieuwe instroom gaat minder snel. Ook omdat de werkdruk hoog is. Verder worden mensen steeds ouder en worden ze dus va ker geopereerd, zegt de beroepsor ganisatie van verpleegkundigen Nu'91. Ziekenhuizen zouden vol gens deze organisatie de proble men jarenlang onderschat. Een woordvoerder van de Neder landse Vereniging voor Ziekenhui zen (NVZ) bestrijdt dat. „Er zijn geen spoedoperaties afgelast. Ook laten veel medewerkers zich als zelfstandige inhuren." SCHEVENINGEN - Dierenverzorgers halen de reu- een spanwijdte van 3,5 meter en een gewicht van huizing is noodzakelijk omdat het Scheveningse zenspinkrab Crabzilla uit zijn verblijf in Sealife in 15 kilo, werd gisteren naar het Parijse filiaal van zeeaquarium wordt verbouwd. Scheveningen. De 40-jarige publiekstrekker, met Sea Life vervoerd in een speciaal bassin. De ver foto Valerie Kuv groningen - Een bever die maan dag werd uitgezet in het riviertje de Drentse Aa, is slechts enkele uren na zijn vrijlating doodgere den op de A28. Dat meldde giste ren de stichting Het Groninger Landschap, die de bever uit België had gehaald. Volgens een woordvoerder van de stichting heeft de Belgische bever slechts enkele uren van zijn nieu we leefomgeving kunnen genieten. „Bevers gaan altijd direct op ver kenningstocht in hun nieuwe om geving. Triest genoeg koos deze be ver er voor de snelweg op te lo pen", aldus de woordvoerder. In totaal zijn de afgelopen jaren achttien bevers met succes uitgezet in het gebied op de grens van Gro ningen en Drenthe. Volgens Het Groninger Landschap voelen zij zich helemaal thuis in het gebied en zijn er zelfs al jongen geboren. amsterdam - De tot nu toe onbe kend gebleven verdachte in de Am sterdamse zedenzaak die zelf moord heeft gepleegd, had volgens justitie contact met hoofdverdach te Robert M.. Het Openbaar Minis terie (OM) kwam de 50-jarige man op het spoor tijdens onder zoek op de computer van M. Dat liet een woordvoerder gisteren we ten. De nieuwe verdachte, volgens zijn advocate Heieen Bos een 'norma le' man zonder strafblad, werd in de avond van donderdag 17 februa ri aangehouden in Dinteloord. Hij zou met M. hebben gechat, waar door de politie argwaan kreeg. Jus titie verdacht de man van voorbe reidende handelingen voor poging tot ontucht. De zegsman van het OM benadrukte er niet van uit te gaan dat hij daadwerkelijk kinde ren heeft misbruikt. De rechtbank liet de man vorige week maandag vrij omdat ze geen aanleiding zag hem langer vast te houden. De politie trof verder op de zolder van de man sekstapes aan, waarop meisjes van zeventien jaar oud stonden. Volgens de advocate was dat in de tijd dat die videobanden zijn gemaakt nog niet strafbaar. Het OM maakte zijn aanhouding niet eerder bekend in belang van het opsporingsonderzoek, aldus de zegsman. Justitie had hoger be roep aangetekend tegen zijn vrijla ting. De verdachte ontkende iedere be trokkenheid, zei zijn advocate maandagavond in het televisiepro gramma Nieuwsuur. Een week na zijn vrijlating maakte de man een eind aan zijn leven. „Ik kan mij niet voorstellen dat er geen ver band is tussen de verdenking en de dood van mijn cliënt. De be schuldigingen kwamen heel hard bij hem aan", zei Bos. „Het is na tuurlijk een nachtmerrie als je hier in belandt." Tot nu toe was bekend dat er drie verdachten waren in de Amster damse zedenzaak. Robert M. heeft bekend dat hij 83 kinderen sek sueel heeft misbruikt. Hij kwam met de slachtoffertjes in contact op crèches en tijdens zijn werk als kinderoppas. Ook zijn echtgenoot Richard van O. zit vast op verden king van bezit en verspreiden van kinderporno. De derde verdachte is Edwin R., die volgens justitie seksuele handelingen met zichzelf zou hebben verricht tijdens chat- sessies met minderjarigen. M. en Van O. moeten volgende week donderdag voor het eerst voor de rechtbank verschijnen. De zaken worden dan nog niet inhou delijk behandeld. amsterdam - De Woonbond heeft gisteren een onlinemeldpunt (www.ikwilookwonen.nl) ge opend voor mensen die in de pro blemen komen door nieuwe regels _voor toewijzing van sociale huur woningen. Daarmee wil de bond van huurders in kaart brengen hoe groot deze problemen zijn. Sinds 1 januari moeten woningcor poraties 90 procent van de wonin gen met een huur tot ongeveer 650 euro per maand verhuren aan huishoudens met een inkomen van maximaal 33.614 euro. Deze re gels kwamen tot stand onder druk van de Europese Commissie. Volgens de Woonbond komen veel huishoudens met een inko men van iets meer dan 33.614 euro nu in de problemen. Ze verdienen te veel voor een sociale huurwo ning, maar vaak ook te weinig voor een koopwoning of een huur woning in de particuliere sector. brussel - De Belgische regering eist een onderzoek naar de hoofd doekjesaffaire in de Hema-vesti- ging in het Vlaamse Genk, waar het contract van een moslima niet werd verlengd omdat zij zo'n doek je droeg. Vicepremier en minister van Gelijke Kansen Joëlle Milquet heeft het Centrum voor gelijkheid van kansen en voor racismebestrij ding gevraagd de zaak aan een grondig juridisch onderzoek te on derwerpen. Dat maakte het ministerie gister middag bekend. De Hema ont sloeg de vrouw na klachten van klanten. De christendemocratische Milquet wijst erop, dat rechters al herhaaldelijk hebben gesteld dat het verzoek van bijvoorbeeld klan ten om te discrimineren op geen enkele manier discriminatie kan rechtvaardigen. Volgens de Hema was het ontslag van de vrouw niet gericht tegen het dragen van een hoofddoekje, maar heeft het te maken met res pect voor Belgische gewoonten. De filiaalleiding had na een ver zoek van de medewerkster in eer ste instantie ingestemd met het hoofddoekje, maar kwam daar na 'veel negatieve reacties van klan ten' op terug. „Omdat het in Bel gië niet gebruikelijk is in openbare ruimten een hoofddoek te dragen en wij ons als Hema aanpassen aan de cultuur en gewoonten van een land, is de uitzendkracht ge vraagd haar hoofddoek niet meer te dragen", aldus de winkelketen. De vrouw weigerde, waarna haar contract niet werd verlengd, er wa ren geen klachten over haar werk. Hema vindt dat België of andere landen waar het filialen heeft, niet is te vergelijken met Nederland, waar anders wordt omgegaan met het dragen van een hoofddoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7