22! zeeland Herinnering aan de eerste Geen extra geld voor dorpshuis Borselse borrel Dubbel feest voor diamanten echtpaar Oreel Van de Mallardmars is een fotoboek gemaakt. Aan de eerste editie van deze wandeltocht deden vorig jaar 425 wandelaars mee. woensdag 9 maart 2011 door Lilian Dominicus kruiningen - De nieuwe beheer ders van het dorpshuis in Rilland zullen, indien ze meer geld willen verdienen, moeten insteken op meer commerciële activiteiten. De gemeente Reimerswaal is niet van plan de subsidie te verhogen met 5000 euro, zoals het bestuur van het dorpshuis Luctor et Emergo graag ziet. Dat verklaarde wethouder Hans de Kunder (PvdA, financiën) gis teravond tijdens een lange raads vergadering. „We hebben de stich ting gevraagd om een goede onder bouwing voor die 5000 euro, maar die hebben we niet gekregen." De Kunder wordt in dat stand punt door een meerderheid in de raad gesteund. Alleen Leefbaar Rei merswaal, Lijst Laban en PvdA be toogden dat de huidige vergoeding niet redelijk is. „Als de beheerder een partner heeft die genoeg ver dient, dan zal het misschien nog gaan. Maar een beheerder zonder partner kan hier niet van leven", zei Dieuwke Louwrink van de PvdA. De rest van de raad is van mening dat gemeenschapsgeld niet voor commerciële doeleinden moet worden ingezet, zoals onder meer SGP en Christenunie betoog den. „Commerciële activiteiten hoeven een maatschappelijke func tie niet in de weg te staan", zo vul de CDA-er Peter Koeman aan. BAARLAND - Energiek Borsele houdt dinsdag 22 maart voor de tweede keer de Borselse Borrel. Dit past in het project Energiek Borsele, waarin ondernemers aan de slag zijn gegaan om Borsele ste vig op de toeristische kaart te zet ten. Tijdens de borrel presenteren de groepen zichzelf en hun actieplan nen. Energiek Borsele laat zien wel ke stappen inmiddels zijn geno men. Verder is er deze middag een toelichting van de VW Zuid-Beve land waarbij nadrukkelijk de rela tie met de projectplannen wordt gelegd. De bijeenkomst is van 16.00 tot 18.00 uur bij camping Scheldeoord in Baarland. STELLING Transferium Goes moet open blijven Stem eens of oneens op www.pzc.nl/bevelanden stuur tips naar bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/Bevelanden FOTOBOEK MALLARDMARS door Frank van Caoten Over de eerste editie van de Mallardmars is een fotoboek ver schenen. Initiatief nemer Hans Blom- maart overhandigde gisteren het eerste exemplaaar aan burgemees ter René Verhulst van Goes. Samen met Kees Traas en zijn zoon Stef van het bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp ston den ze stil bij de hevige strijd in 1944 op de Bevelanden en Walche ren. Blommaart verwachtte niet dat de eerste editie van de Mallardmars op 30 oktober vorig jaar zo'n suc ces zou zijn. Hij hoopte op twee honderd deelnemers aan deze wandeltocht van het bevrijdings museum naar de Sloebrug en te rug maar dat werden er 425. „Gelukkig hadden we medailles ge noeg. Ze kwamen ook overal van daan. Zelfs uit Almere." De organisatie had ook contact met wandelsportverenigingen. „Veel deelnemers kwamen dus ook om meters te maken." Het idee voor een bevrijdingsmars ontstond bij de opening van het museum in 2009 door Prinses Mar griet. Vorig jaar was het eindelijk zo ver. „Ik heb er toch een nacht niet van geslapen. Een dergelijke wandeling is wel vergunningvrij maar er komt toch een hoop gereg- gel bij kijken." De wandeltocht was vorig jaar voor de eerste keer als herinnering aan de bevrij ding van Zuid-Beveland. De wan deling is genoemd naar operatie Mallard, de codenaam voor de nachtelijke oversteek van het Sloe door Britse troepen. Het ging om de 156th en 157th Infantry Brigade en Force Troops van de 52nd Infan try Division. De oversteek was bedoeld om ten zuiden van de Sloedam een brug genhoofd te vestigen op Walche ren. Deze operatie begon op 2 no vember en eindigde op 4 novem ber 1944. Aan de eerste Mallardmars van vorig jaar deed jong en oud mee. De Mallardmars is de herinnering aan deze nachtelijke oversteek. En als blijvende herinnering aan de eerste editie is het boek ge maakt. Dit boek staat vol met fo to's van de enthousiaste wande laars en de militaire voertuigen die aan de tocht deelnamen. De jongste deelnemers werden met voertuigen uit de Tweede We reldoorlog naar de Sloedam ge bracht en liepen de tocht van 6,3 kilometer terug. De langste af stand was dertig kilometer. Kees en Stef Traas hebben meer plannen voor het bevrijdingsmu seum waar vorig jaar achttiendui zend mensen op afkwamen. Zo komt er een bevrijdingspark met een parking en twee loodsen voor militaire voertuigen. Tevens wordt het noodkerkje van Ellewoutsdijk nagebouwd. Dit kerkje van drie nissehutten werd in 1946 ge bouwd omdat het oorspronkelijke godshuis in puin was geschoten. In de replica van de kerk wor den onder meer wisseltentoon stellingen gehouden. De ope ning van het bevrijdingspark is ge pland op 30 oktober 2014. De tweede editiè van de Mallardmars is op zaterdag 29 oktober. Het fotoboek krijgt een plaats In de 'stadsbibliotheek' van Goes, de boekenkast in de werkkamer van burgemeester Verhulst. Initiatiefnemer Hans Blommaart (I) gemeester Verhulst van Goes. door Esther Minnaard KAPELLE - Ballonnen aan de deur bij het echtpaar Oreel-Rooze in Ka- pelle. Het was dubbel feest bij Piet (86) en Nel (85). Zij vierden giste ren niet alleen hun 60-jarig huwe lijk, maar ook de verjaardag van Nel. Nel komt uit Lewedorp en Piet uit Wilhelminadorp. De twee ont moetten elkaar in 1947 op de ker mis in Goes. Na een periode van verkering besloten zij te trouwen in 's-Heer Arendskerke. Piet weet nog dat het geen gemakkelijke tijd was om samen iets op te bouwen. „Na de oorlog was er een tekort aan woningen. Bovendien zijn mijn vrouw en ik regelmatig ver huisd voor mijn werk. Ons hele le ven heeft in het teken van werken gestaan." Toch heeft Nel mooie tij den gekend. „Ik heb goede herin neringen aan de tijd dat we aan de weg bij 's-Heer Arendskerke woon den. Daar hadden we een boom gaard. Ik verkocht het fruit en Piet zat daarnaast nog in loondienst." Toen Piet en Nel stopten met wer ken kregen ze tijd voor hun hob by's. Piet kweekt zelf fuchsia's in zijn bloemenkasje, terwijl Nel zich prima vermaakt met een goed boek. Op de kast staan veel kaar ten. Het bewijst dat het echtpaar veel familie en kennissen heeft. Nel wil het jubileum samen met hen vieren. „We hebben 34 man uitgenodigd in het dorpshuis van Lewedorp voor een kop koffie en om 's avonds samen te eten." Nel Oreel-Rooze en Piet Oreel vieren hun 60-jarig huwlijk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60