Na de kaalslag komen de bomen en de 7001' 'Onderzoek betaald kan of bus voor 65-plusser worden uit parkeergeld' 22 46^111 IU Straten en pleinen die aangepast worden Geen geld voor steiger Bruine Vloot Zierikzee woensdag 9 maart 2011 wkêw m n mmmmmmmmammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmsm door Melita Lanting Het zal weinig men sen zijn ontgaan. Er wordt hard gewerkt in de gemeentelijke plantsoenen. Ketting zagen brullen, de houtversnipper- aars maken overuren en de spade wordt veelvuldig gehanteerd. En, zo benadrukt Erik Dalebout hoofd district west van de gemeen te Schouwen-Duiveland, dat heeft helemaal niets te maken met be zuinigingen als mensen dat soms denken. „Nee, nee. Sterker nog, dit zal in het begin waarschijnlijk meer gaan kosten maar dat is niet erg, de kwaliteit van de woonom geving staat voorop." Sommige stukken openbaar groen zijn in de loop der jaren uit de krachten gegroeid. Die stukken worden nu aangepakt. Alles op ba sis van het door de gemeenteraad vastgestelde groenkwaliteitsplan en het bomenbeleidsplan. In die plannen is aangegeven waar groen moet komen dat onderhoudsarm is en waar het wat arbeidsintensie ver kan. Een mooi voorbeeld is volgens Ris- to de Pagter van de gemeente de Bernhardweg in Haamstede. Daar zijn kastanjes omgezaagd die ziek waren (de beruchte kastanjeziek te) of inmiddels het loodje hadden gelegd. „Daar planten we grote zil verlindes terug", zegt hij. „Dat zijn grote bomen en dat komt de bele ving van die straat ten goede. Ver der hoefje dan niet veel te doen dan wat gras en hagen." Dat de bo men terugkomen staat voor hem buiten kijf „We moeten wel een heel goede reden hebben om géén bomen te planten." Wat verder de woonwijken in wordt juist geko zen voor andere beplanting zoals bloeiende hortensia's of bodembe dekkers. De forse ingreep in de plantsoe nen heeft tot veel reacties onder de inwoners geleid. „Ja, dat klopt", zegt Erik Dalebout. „We krijgen veel commentaar, maar dat gaat niet alleen over wat wij doen, er wordt ook veel gewerkt op particu lier terrein en dat versterkt het ge voel." De Pagter: „We hebben voor- In Burgh worden de Hogeweg, het parkeerterrein Leliëndaieweg en 's-Gravenmeet aangepakt. In Haamstede worden de West straat, Bernhardstraat, Bea- trixstraat, Appelmeet, 't Dal, Dap- perweg en begraafplaats Vredehof aangepast. In Nieuw-Haamstede zijn de Bad- weg, Torenweg en Korenbloemlaan aan de beurt voor groot onder houd. In Renesse wordt gewerkt bij de Oude Mooiweg (het monument), De Loane, Zeeasterdreef, het pad van het transferium naar het dorp, Mauritsweg, Emma weg en bij de tennisbaan. In Noordwelle worden de begraaf plaats, Slingerbos en het Hoefijzer aangepakt. In Serooskerke wordt bij de Prun- jewekken en bij de kerk gewerkt. In Scharendijke krijgt de Eb en Vloedstraat en omgeving een op knapbeurt. In Looperskapelle wordt de Kloos- terweg aangepakt. In Nieuwerkerk wordt gewerkt bij de Muyeweg en wordt de grond rondom de graven van de Waters nood ingeplant met siergras, In Sirjansiand worden ook de .ruimte rondom de graven van de Watersnoodramp opgeknapt en waar siergras komt. af wel de de directe buren geïnfor meerd, maar we hebben wel on derschat dat ook mensen in de wij de omgeving reageren. Mensen worden mondiger, ze willen meer weten en eigenlijk vinden we dat alleen maar goed. Wat de klant er van vindt is belangrijk." De medewerkers proberen zo veel mogelijk in overleg met dorpsra den en omwonenden de plannen te bespreken. „Bijvoorbeeld in Noordwelle hebben we de vraag 'wat willen jullie' voorgelegd aan de dorpsgemeenschap. Aan de an dere kant zijn er ook grenzen, want we moeten meters maken. Uiteindelijk gaan we voor een goe de kwaliteit en duurzaamheid want het moest straks wel weer 15 tot 20 jaar meegaan." In de gemeentelijke werkplaats in Renesse staan al veel planten en struiken die straks weer de grond in gaan. Grote bomen bijvoor beeld die zijn gekweekt in de Fle- vopolder. „Daar zijn de klimatolo gische omstandigheden gelijk aan de omstandigheden hier." Maar er staan ook drie toverhazelaars die in bloei staan. Die komen op de Hogeweg in Burgh. De kisten met bodembedekkers, lavendel,' horten sia's en andere laagblijvende strui ken gaan naar de borders in de woonwijken. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Om 65-plussers weer gratis of tegen een kleine vergoe ding gebruik te laten maken van de bus, wil het CDA onderzoeken of er een beroep gedaan kan wor den op het Mobiliteitsfonds. Uit dit potje wordt ook het busver voer vanaf het transferium in Ren esse grotendeels betaald. Het Mobiliteitsfonds wordt gevuld met opbrengsten van de parkeer- meters op het eiland. Om het transferiumvervoer te bekostigen, wordt jaarlijks zo'n 100.000 euro uit het fonds gehaald. Samen met ruim 50.000 euro uit opbrengsten van de toeristenbelasting en 80.000 euro subsidie van de pro vincie is de begroting sluitend. Dat blijkt uit antwoorden op vra gen die het CDA aan het college van B en W had gesteld. Fractie voorzitter Bea Flach wilde de kos ten van de verschillende vormen van gratis ov met elkaar kunnen vergelijken. Tot 1 januari konden ouderen op Schouwen-Duiveland bij wijze van proef gratis met de bus. Om de proef voort te zetten, zou de gemeente ongeveer 75.000 euro moeten betalen aan Con nexion. Flach: „Een deel daarvan zou misschien uit het Mobiliteits fonds kunnen komen. Voor ande re zakèn zoals de herinrichting van het Hatfieldpark in Zierikzee wordt daar ook geld uit gehaald." Ook de Seniorenraad spant zich in om 65-plussers weer 'vrij te laten reizen'. In een brief aan het college stelt de raad voor om te onderzoe ken of er met een combinatie ge maakt kan worden met de OV-chipkaart. Daarnaast vraagt de Seniorenraad aandacht voor de nieuwe provinciale openbaar ver- voerconcessie, die in 2014 wordt opengesteld. Daarin zou het vrij reizen voor ouderen kunnen wor den opgenomen. Zo hoeft er niet apart een vergoeding aan de ver voerder te worden betaald. MEEST CELEZEN 1. Spullen gemeente geveild 2. Kettingbotsing bij Zierikzee (foto) 3. Liever rust dan carnaval BUUTEKIEKE Melita Lanting is op zoek naar de len te. Lees er over op het blog Buutekie- ke: www.pzc.nl/buutekieke TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Risto de Pagter bij de toverhazelaars ZIERIKZEE - Een aparte steiger voor de Bruine Vloot in de haven van Zierikzee is wenselijk, maar daar is geen geld voor. Dat antwoorden B en W op vra gen van GroenLinks. De partij sig naleert dat het gevaarlijk is om via een ladder aan boord te gaan van schepen van de chartervloot. Er is een steiger, maar daar is niet altijd plaats voor de Bruine Vloot. Schip pers en Groenlinks willen daarom uitbreiding van die steiger. B en W delen die mening, maar wijzen GroenLinks erop dat de gemeente raad een voorstel van 80.000 euro hiervoor tijdens de begrotingsbe handeling heeft afgewezen. Het hek van de begraafplaats in Noordwelle is weer zichtbaar gemaakt na dat veel groen is weggehaald. Langs het pad tussen het transferium en het centrum van Renesse zijn veel struiken gerooid. Oe nieuwe beplanting volgt binnenkort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52