41 binnenland De koningin laat haar Het misbruik was verzonnen, Toeritdosering stroom Staatssecretaris Teeven: geen hoge griffierechten TO©S 'Drie militairen maken het goed' DINER IN OMAN Glimmend marmer en overal goud. De Oranjes kijken hun ogen uit in Oman. 'Thuis' zegt premier Rutte dat hij de gang van zaken rond hun diner beter had kunnen aanpakken. I I woensdag 9 maart 2011 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Om te voorkomen dat het landelijke stroomnet vast loopt, komen er vanaf april 'toerit- doseringen' voor elektriciteitscen trales. De komende jaren komen er in De Eemshaven, op de Maasvlakte en in Borssele elektriciteitscentra les bij. Om te zorgen dat de stroom weg kan naar het landelij ke elektriciteitsnetwerk, legt be heerder Tennet extra kabels aan. Zo komt er ook een extra lijn van Borssele naar Geertruidenberg. Maar het duurt nog wel even voor dat die nieuwe snelwegen voor stroom er liggen. In Zeeland zal die eind 2014 klaar zijn, zegt Jelle Wils van Tennet. „De centrales zouden wel eens eerder klaar kun nen zijn dan de uitbreiding van het netwerk." Om te voorkomen dat het net over belast raakt, heeft Tennet een sys teem bedacht. „Dreigende filevor ming op het elektriciteitsnet kun nen we vanaf april wegwerken met toeritdosering." Is er te weinig ruimte op een lijn, dan mogen centrales minder stroom produceren. Dat kan bete kenen dat als centrales op de Maas vlakte een stapje terug moeten doen, centrales in Zeeland juist harder moeten draaien. De situatie geldt totdat de nieuwe snelwegen voor stroom zijn aangelegd. Dat duurt nog enkele jaren. DEN HAAG - Burgers die naar de rechter stappen omdat ze ruzie hebben met de overheid, krijgen niet met torenhoge kosten voor de rechtsgang te maken. De burger zal moeten opdraaien voor de kosten van de rechtspraak, maar staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) wil de kos ten spreiden om te voorkomen dat voor het bestuursrecht de griffie rechten te sterk zouden stijgen. Dat heeft Teeven gisteren geschre ven aan de Tweede Kamer. In het regeerakkoord staat dat de griffie rechten kostendekkend worden, maar uit berekening van de Raad voor de Rechtspraak blijkt, dat de tarieven tot twintig keer zo hoog kunnen worden. De voornemens van Teeven heb ben al tot veel kritiek geleid van rechtersj advocaten en deurwaar ders. De toegankelijkheid van de rechtspraak zou op de tocht ko men te staan als de kosten sterk zouden stijgen. De staatssecretaris is er echter van overtuigd dat ieder een die dat nodig vindt straks nog naar de rechter kan stappen. Hij trekt 100 miljoen uit om men sen met weinig geld en middenin komens, te compenseren. Teeven heeft becijferd dat straks 60 pro cent van de burgers een beperkt ta rief betaalt, nu is dat nog 40 pro cent. De Consumentenbond roept de Kamer op de plannen van Teeven tegen te houden. Consumenten zouden volgens de bond straks geen 70 euro maar 1190 euro beta len bij de kantonrechter. Het kabi net laat consumenten die hun recht willen halen volledig in de steek, aldus de bond. De Tweede Kamer debatteert vandaag over de plannen. waasauatamBaamm DEN HAAG - De drie Nederlandse militairen die in Libië worden vast gehouden, verkeren in goede con ditie en worden goed behandeld. Dat heeft minister' Hans Hillen van Defensie gisteren gezegd. De Nederlandse ambassadeur in Libië heeft het drietal zeer recent ont moet en gesproken, zei de be windsman. Het Libische consulaat in Neder land steunt volgens een woord voerder niet langer het regime van Kaddafi. De ommezwaai heeft waarschijn lijk geen gevolgen voor de onder handelingen over de vrijlating van de militairen. „De onderhandelingen zijn naar een hoger niveau getild, dus het consulaat speelt waarschijnlijk he lemaal geen rol meer", denkt Ber- tus Hendriks, Midden-Oostendes kundige van Instituut Clingendael. PAUL KUSTERS carnaval: the öav after De rode loper was uitgerold, de erewacht stond klaar en de sultan zelf wachtte de vorstin op. Koningin Beatrix bezocht gisteren Oman. Het was geen staatsbezoek, maar het leek er wel veel op. door Hans Jacobs Als een sprookje uit Dui- zend-en-één-nacht, zo kan de ontvangst van koningin Beatrix in Oman het best worden omschre ven. In het Bait al Barka, het ko ninklijk paleis net buiten de stad, zijn kosten noch moeite gespaard om een kunstwerk te scheppen dat de vergelijking met een monu ment als het Alhambra, het Moor se paleis in het Spaanse Granada, best kan doorstaan. De marmeren vloeren glimmen, het goud schittert en overal staan bloemstukken opgesteld. Konin gin, prins Willem-Alexander en prinses Maxima kijken dan ook hun ogen uit tijdens de lange wan deling van de hoofdingang naar de ontvangstruimte in het hart van het immense gebouw. De inrich ting getuigt van smaak, en van een royaal budget. Sultan Qaboos lijkt zichtbaar te ge nieten van de indruk die zijn pa leis maakt op de bezoekers die hij heeft uitgenodigd voor het diner. Privé, want Nederland heeft het voorgenomen staatsbezoek een week eerder plotseling uitgesteld, maar qua atmosfeer is er geen ver schil. Alleen de kleding zou bij een staatsbezoek formeler zijn ge weest, en de koningin zou haar zo kenmerkende hoed niet hebben Sultan Qaboos bin Said al-Said ontvangt koningin Beatrix in het Bait Al Ba- raka paleis. Hier vond het door de sultan aangeboden diner plaats en werd overnacht. foto Robin Utrecht/ANP thuisgelaten. De sultan heeft de erewacht op het met Nederlandse en Omaanse vlaggen versierde vliegveld moeten beperken, de ro de loper ligt echter wél uitgerold en de vice-premier staat onder aan de vliegtuigtrap om de vorstin wel kom te heten. Het gezelschap wordt meegetroond naar de ko ninklijke ontvangstruimte, waar de handen tot enige hilariteit van 'waterprins' Alexander worden be sprenkeld met rozenwater. Daarna worden de gasten wierook voorgehouden om een 'zuivere' lucht te scheppen, een eeuwenou- ®B5S88@B88«*BmmS door Arjen de Boer W ekenlang waren de zedenrecher- cheurs bezig. Maar gaande weg het onder zoek naar de ontvoering en ver krachting van een zeventienjarig meisje rezen er twijfels, steeds meer. Feiten klopten niet, er kwa men steeds meer gaten in het ver haal dat zij tegen haar wil was meegenomen en misbruikt door twee mannen in een wit busje. Uit eindelijk gaf het meisje toe: de aan gifte was vals. De politie had er te vergeefs 750 werkuren aan be steed, kostbare tijd die ook in ech te zaken had kunnen worden ge stoken. Hoe vaak in Nederland valse aan gifte in zedenzaken wordt gedaan weet niemand echt precies, stelt rechtspsycholoog Peter van Kop pen van de Universiteit van Maas tricht. Het is 'een veelkoppig mon ster' waar nooit diepgravend on derzoek naar is gedaan. Onderzoeksbureau Beke uit Am- hem waagde een poging op basis van cijfers en gesprekken met ze- denrechercheurs: vermoedelijk één op de vijf aangiften door min derjarige meisjes van twaalf tot achttien jaar is dubieus of vals. Voor zedenrechercheurs is het zeer lastig om feiten van fictie te onderscheiden, weet criminoloog Anton van Wijk van Beke. „Het is een stukje ervaring, fingetspitzen- gefiihl en tijd", zegt Van Wijk. Die tijd is er niet altijd, waardoor er volgens Van Wijk soms vage za ken 'op de plank' belanden. „Het is lastig onomstotelijk te be wijzen dat een zaak onwaar is. Ze willen ook niet het risico lopen ie mand ten onrechte van een leugen te beschuldigen", zegt de crimino loog. „Want soms blijkt het meest onwaarschijnlijke verhaal toch waar." Voor de twintig zedenre chercheurs van het korps Hol lands-Midden is het balanceren. „Maar de zoektocht naar de waar heid staat centraal", zegt pfeter Huisman, uitvoerend teamchef van Sociale Jeugd- en Zedenpoli tie. Als er zaterdagnacht om drie uur een meisje op het bureau komt dat zegt verkracht te zijn, gaan er twee zedenrechercheurs op af Zij luisteren aandachtig én kritisch naar haar verhaal. Vertel len ook dat het doen van een valse aangifte strafbaar is. „Maar het is lastig", weet Huisman. „]e wilt niet meteen al je vertrouwen ver spelen. Daarom vragen we ook naar dingen die te controleten zijn." Rechercheurs zullen vragen naar getuigen, gegevens van een mobieltje gebruiken, eventuele beelden van camera's uit de buurt bekijken. Niet zelden wordt ver krachting als alibi gebruikt voor te laat thuiskomen. „Zo'n meisje wil V "!&-•.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4