cultuur 115 Bekend, maar niet in eigen regio Een must voor orgelliefhebbers agenda Optreden van Paul Batto gaat niet door Vera Mann alsnog in Brel-voorstelling Geluidsperformance Vets in Bewaerschole ORGANIST Jochanan van Driel uit Terneuzen behoort tot de wereldtop Bi woensdag 9 maart 2011 Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Goes Kinder-doe-dagen. Ambachtscentrum, 13.00-16.30 uur. Zierikzee Lezing over resistente rozen, georgai- seerd door Groei Bloei. MFC, 20.00 uur. PODIUM Goes Muziektheatergezelschap GOV speelt de geschiedenis van Fiddler on the Roof over de joodse gemeenschap van het Rus- siche dorpje Anatevka in de tsaristische tijd. Theater De Mythe, 20.00 uur. Middelburg 9 Hans Liberg licht in zijn show 'lek Hans Liberg' een tip van de sluier op over zijn privéleven. Stadsschouwburg, 20.00 uur. Desafinado Blues Sessie Band Desafinado, 21.00 uur. Oostburg 'In de schaduw van Brei' (try-out), mu ziektheater over Jacques Brei door Rob van de Meeberg en Vera Mann. Ledeltheater, 20.15 uur. Vlissingen Guimar van der Weele brengt zelfge schreven Hollandse liedjes. Atrium Ter Reede, 14.30 uur. Try-out 'De Rietdekker', toneelbewer king door Theaterproductiehuis Zeelan- dia van het gelijknamige boek van Rinus Spruijt. Arsenaaltheater, 20.00 uur. NIEUW- EN ST JOOSLAND De voorstelling van Paul Batto, die voor vanavond op het programma stond in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland, gaat niet door. Batto, die samen met pianist Ondra Kriz zou optreden, bleek een dub bele boeking in zijn agenda te heb ben staan. OOSTBURG Vera Mann is vanavond toch te zien in de voorstelling In de scha duw van Brei, die wordt opgevoerd in het Ledeltheater in Oostburg. Aanvankelijk zou Mann worden vervangen, omdat zij herstellende is van een herniaoperatie. Gisteren is duidelijk geworden dat zij klaar is om weer aan de slag te gaan. Oostburg is voor haar het eerste op treden na haar afwezigheid. De voorstelling begint om 20.15 uur. BURGH-HAAMSTEDE Kunstenaar Tim Vets geeft morgen een geluidsperformance in de Be waerschole in Burgh-Haamstede. De performance, die om 20.00 uur begint, is getiteld: Spatial implica tions of extended guitar. Vets exposeert momenteel samen met Erki de Vries in de Bewaer schole. Hun installatie Poltergeist be staat uit verscheidene elektrome- chanische units met een hamertje dat ritmische patronen tikt op mu ren, vloeren en ramen. door Eugène Verstraeten Wat je van ver haalt is altijd beter. Dat is blijkbaar ook het motto binnen een deel van het Zeeuws-Viaamse cul tuurwereldje. Want hoewel musi cus Jochanan van Driel uit Terneu zen behoort tot de absolute we reldtop van organisten, wordt hij in Zeeuws-Vlaanderen of de rest van Nederland bijna nooit voor een concert gevraagd. Neem nou Sas van Gent. Van Driel is daar al jaren vaste organist in de Cuyperskerk en dirigeert ook het parochiekoor. Jaarlijks wordt er een reeks orgelconcerten gehou den, maar de Terneuzense musi cus is er nog nooit voor uitgeno digd. „Maar ze halen wel organis ten uit Polen en weet ik waar van daan. Ach, ik erger me er al lang niet meer aan, maar ik blijf het toch vreemd vinden." Afgelopen maand mocht Van Driel voor de vijfde keer een orgel recital verzorgen in de presiden tiële kerk van de Verenigde Staten: de Washington National Cathe dral in Washington DC. In deze concertserie spelen alleen musici die zich alleen al door de uitnodi ging mogen rekenen tot de wereld top. „Dat kun je niet vergelijken me een orgelfestivalletje zoals in Sas van Gent. Je speelt er niet voor een handjevol bezoekers, maar er zitten dan gewoon zo'n vierdui zend mensen in die kerk." Via grote televisieschermen kun nen die letterlijk over de schou ders van de organist meekijken. „In Nederland is de belangstelling voor orgelconcerten niet zo heel groot", zegt Van Driel. „Het is een heel elitair publiek, dat ook nog eens denkt dat het er alles van af weet. Ook al ben je internationaal heel bekend, in de regio nodigen ze allemaal hun eigen kringetje uit. Ik heb het gevoel dat ik me hier constant moet verdedigen, be wijzen dat ik echt wel zo goed ben. In Washington zeiden ze dat mijn concert het beste was dat ze de laatste tweeënhalf jaar hadden gehoord. Ik heb alweer een nieu we uitnodiging gekregen." De biografie van Jochanan van Driel vult gemakkelijk een stuk of vier Aatjes. Hij is niet alleen een toporganist, maar ook een autori teit op het gebied van de joodse cultuur en muziek. In oktober vo rig jaar studeerde hij cum laude af aan de Universiteit van Amster dam in de muziekwetenschappen en kunstwetenschappen. Van Driel begon al op zijn zeven de zijn muzikale opleiding bij orga nist P. Brakman in zijn geboorte plaats Axel. Via de muziekacade mies in Eeklo en Gent en de con servatoria in Gent en Antwerpen vervolgde hij zijn orgelopleiding bij de wereldberoemde organist Flor Peeters in Mechelen. Hij stu deerde orkestdirectie in Sint Peters- burg, volgde meestercursussen ba- rokinterpretatie en moderne mu ziek en studeerde de Hebreeuwse - cultuur en taal en musicologie aan de Universiteit van Amsterdam. Daar geeft hij de komende tijd ook een aantal colleges. Dat doet hij ook aan het Rotter dams conservatorium. „Ik zou graag hier in de buurt een baantje vinden voor zo'n twintig uur, in de sfeer van cultureel manage ment. Ik word regelmatig interna tionaal gevraagd voor onderzoe ken, maar hier klopt niemand bij me aan. Ze halen liever mensen uit Limburg of zo. Alleen daarom al zou je op de Partij voor Zeeland stemmen." Jochanan van Driel in Washington: „Ik heb het gevoel dat ik me in Zeeland constant moet verdedigen, bewijzen dat ik echt wel zo goed ben." door Jeanette Vergouwen De pas verschenen cd 3 his torische orgels in Zeeland is een juweeltje, pure kwali teit. Bovendien verrassend: er wordt gespeeld op drie totaal ver schillende instrumenten en de pro grammakeuze is apart. De in juli 2009 overleden musicus Leen de Broekert verzorgde vele or gelrecitals en maakte radio-opna men. Zijn partner Liesbeth Bink horst en Jakko van der Heijden hebben een keuze gemaakt uit al die opnamen en aan de hand daar van de cd 3 historische orgels in Zee land uitgegeven. De drie orgels zijn het prachtige, vol klinkende, Van Duyschotorgel hKivn-.dH- ttrgel* in Zccfarid ,J hfitiïritiil v/y/iiis in '/.etl.iu.l U-CÜ tk1 lïroi van de Lutherse kerk in Middel burg, het helder klinkende kleine orgel van de dorpskerk in Gapinge en het Moreauorgel van de Maar tenskerk in Baarland. Leen de Broekert vertolkt alle com posities met een diep muzikaal ge voel. Alles klinkt transparant en de interpretaties zijn verantwoord en fijnzinnig. Met een uitgekiende registratie toont de organist res pect voor de mogelijkheden van elk van de drie instrumenten. De Broekert was een vorser en dat blijkt uit zijn keuze voor niet al te bekende werken van J.S. Bach, J. Fi scher, G. Ph. Telemann, D. Raick, G. Stölzel en Ch. Helmont. Spe ciaal zijn de transcripties van De Broekert van twee vioolsolower- ken van Bach en het Andante uit de Sonate voor twee piano's van Mozart. De Zefir cd ZEF-9622 is verkrijgbaar voor 18 euro bij www.zefirrecords.nl. UIT-AGENDA Op pad? Avondje theater? Uit eten? Naar de bioscoop? Alle uit-agenda's zijn te vinden op www.pzc.nl/uit. BL0F-BLOG Ernst Jan Rozendaal blogt over de voorbereidingen voor zijn biografie van Blof op: www.pzc.nl/blof. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15