II Doe-het-zelf reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Geen dier ontkomt aan de webcam. En voor wie de vogels in zijn eigen tuin in de gaten wil houden, zijn er vogelhuisjes met ingebouwde webcam. Bekijk de lijst met links op zie onze website:binnenland woensdag 9 maart 2011 Een Oscar voor juffrouw Ooievaar Er is inmiddels bijna geen dier dat niet te volgen is via internet. Die rentuinen richten de camera op pinguïns, ijsberen of olifanten. Wildparken in Afrika laten inter netbezoekers genieten van het zicht op een waterplas waar zo nu en dan een zebra opduikt. En ook huisdieren ontlopen hun internet- roem niet; fretten, kippen en konij nen zijn live te volgen. Diergaarde Blijdorp laat mensen meegenieten met wat nu al het hoogtepunt van het jaar is: de ge boorte van een ijsbeertje en de eer ste maanden in zijn leven. Dat is normaal gesproken een mysterie. Moeder Olinka en zoon of dochter (het geslacht is nog niet bekend) zitten namelijk in een winterver blijf dat niet toegankelijk is voor bezoekers. „Zelfs verzorgers kun nen er niet bij", zegt woordvoer der Constance Alderlieste. „In het wild gaat de moeder ook naar een sneeuwhol en ze komt er pas weer uit als het jong groot genoeg is om de moeder te volgen. Wij bootsen dat hier na met een geïsoleerde ruimte onder de grond, waar het doodstil is. Als ze gestoord wor den, kan het misgaan." Het webcamproject is een succes, zegt Alderlieste. „Er kijken dage lijks duizenden mensen naar. Niet alleen vanuit Nederland, maar ook vanuit Kameroen, IJsland en Au stralië." De camera toont al veel actie in het hol: het pasgeboren ijsbeertje klimt en speelt volop. „Zo'n webcam is een manier om de aandacht van het publiek vast te houden tot het moment dat moeder en kind naar het buiten verblijf gaan. Dat gebeurt deze maand nog, denken we. Dan kun nen mensen het jong hier in het echt bewonderen." De webcams van de Vogelbescher ming zijn inmiddels al vijfjaar een succes. Vorig jaar trok het project een miljoen unieke bezoekers. 'Als er jongen komen, wordt het een heel spektakel' Echte liefhebbers regelen met el kaar dat ze 24 uur per dag de activi teiten van bijvoorbeeld de steenuil bijhouden. Dat levert wetenschap pelijk interessant materiaal op. Staatsbosbeheer merkte dat de webcam opeens een heel ander pu bliek trok dan normaal op hun ac tiviteiten afkomt. Volgens een woordvoerster kijken 'mensen die wat verder van de natuur staan' naar de webcams. „We krijgen nu vragen als: het regent, moet er niet een afdakje boven het nest?" De webcams registreren. Als er iets schattigs gebeurt, kan iedereen dat zien. Maar als er wat gruwelijks voorvalt, draait de camera ook door. Boswachter Breedveld ver wacht niet dat iedereen even ge charmeerd zal zijn van de prooien die de vos het hol in sleept. „Het is een roofdier op vier pootjes, een opportunist. Als hij kippen tegen komt pakt hij die en als hij een vo gel van een bedreigde soort ziet, doodt hij die ook." Op een jagersforum werd afgelo pen dagen al smalend gereageerd op de webcam: Staatsbosbeheer zou de vos zo willen afschilderen als 'schattig' dier terwijl het eigen lijk een rotzak is die overlast geeft. Breedveld trekt het zich niet aan: „De vos hoort in Nederland. Dat hij weieens dieren eet waarvan wij het liever niet hebben, hoort erbij. Het is de aard van het beestje." De Vogelbescherming heeft erva ring met 'verschrikkelijke' beelden. In de afgelopen jaren verhongerde bijvoorbeeld een steenuiltje voor de camera. Soerink: „Er was niet genoeg eten voor het jong. Dat was een heel naar gezicht. Mensen vroegen ook of we niet konden bijvoeren." De Vogelbescherming deed niets. ,Je helpt er een, en dan lijkt alles weer koek en ei. Maar het pro bleem is dat de leefgebieden van de steenuil achteruitgaan waar door er te weinig voedsel voor ze is. Het probleem is dus groter." Volgens Soerink zijn de webcams soms confronterend. „De leeuw die een zebra verorbert kennen we wel uit natuurdocumentaires, maar ook om de hoek gebeuren de gruwelijkste dingen." Woordvoerder Lars Soerink ver wacht er dit jaar meer. De zee arendcamera van Staatsbosbeheer trok op piekdagen 20.000 kijkers. Voor dierenwebcams is dus duide lijk publiek. Ook al gebeurt er soms bar weinig. Soerink heeft daarvoor een mogelijke verklaring: „Mensen vinden het leuk te weten wat er bij de dieren gebeurt, paral lel aan hun eigen leven. Ze begin nen de dag met een kopje koffie en kijken dan wat op dat moment de steenuil aan het doen is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11