'Ik trainde Kaddafi's huurlingen' 81 buitenland VN willen massale hulp aan Libiërs BURGEROORLOG IN LIBIË In het conflict in Libië lijken goed getrainde huurlingen te staan tegenover welwillende amateurs. Kaddafi heeft daardoor mogelijk de beste kaarten in handen. 'Merkel gaat voor derde termijn' Onderzoek justitie naar Zu Guttenberg Chirac afwezig op eerste procesdag Doden door geweld in onrustig Zuid-Sudan Reizigers OV staken tegen stakingen Britse prins Andrew weer in opspraak Parkeerkaart België is eeuw geldig Hervatting processen Guantanamo dinsdag 8 maart 2011 O zie onze website:buitenland Correspondent Harald Doorn bos twittert over zijn verblijf in Benghazi. Bekijk hoe hij is be schoten door Kaddafi's troepen. TRIPOLI/GENEVE - De Verenigde Na ties hebben de wereldgemeen schap gisteren om 160 miljoen dol lar (114 miljoen euro) gevraagd voor de slachtoffers van het ge weld in Libië. Het geld is bestemd voor mensen die het Noord-Afrikaanse land zijn ontvlucht of er nog steeds zitten. In totaal gaat het volgens de VN om een miljoen mensen: 400.000 buiten en 600.000 binnen Libië. Er is op dit moment een gebrek aan onderdak, voedsel, water en sa nitair. De regering in Tripoli heeft ermee ingestemd dat een hulp team van de VN de humanitaire si tuatie in het land gaat vaststellen. Ondertussen blijven berichten naar buiten komen over gevechten in heel het land, vooral in het noorden. De BBC meldde dat troe pen van Kaddafi op weg zijn naar de oliestad Ras Lanuf. Ook Zawiya ligt volgens getuigen onder vuur van regeringstroepen. In Misurata, dat in handen zou zijn van de re bellen, wordt ook nog gevochten. Van een buitenlandse militaire in terventie, zoals het instellen van een no-flyzone, is nog geen spra ke. Ingrijpen van de Navo in Libië is pas mogelijk na een mandaat van de VN, zei Navo-topman An ders Fogh Rasmussen gisteren in Brussel. Een voorstel daartoe zou deze week nog voor de VN-Veiligheids- raad worden gebracht, aldus een diplomaat. Rusland - met veto recht - is echter tegen een militaire interventie. Kaddafi zou volgens geruch ten militairen uit West-Afri kaanse landen als huurlin gen naar Libië hebben ge bracht. Hun 'trainer' vecht nu voor de rebellen door onze correspondent Harald Doornbos BREGA - Jarenlang reisde Yousef El Faytouri, een officier in de Libi sche 'special forces' in opdracht van de Libische leider Kaddafi door Afrika om militairen ge vechtstraining te geven. „Ik was op 25 september 2010 nog in Mali om daar Malinese speciale eenheden op te leiden", vertelt El Faytouri, terwijl hij met zijn geweer leunt te gen een jeep in het stadje Brega, „Eerder trainde ik militairen in Sierra Leone, Liberia en de Cen traal Afrikaanse Republiek." Maar sinds de Libische revolutie van 17 februari is El Faytouri gedeserteerd uit het Libische leger. Hij heeft zich aangesloten bij het rebellenle ger dat vanuit Benghazi probeert op te trekken naar het westen. Het cynische is dat El Faytouri hierdoor nu deels vecht tegen de jongens die hij zelfheeft opgeleid. „Ik had niet kunnen bedenken dat de soldaten die ik trainde later door Kaddafi zouden worden inge zet tegen de Libische bevolking." Volgens El Faytouri kreeg hij jaren geleden het bevel van hogerhand om lokale 'special forces' te trai nen in een aantal bevriende West-Afrikaanse landen. Kaddafi beweerde dat hij een soort van Afrikaanse eenheid wilde creë ren", vertelt hij. „Dus ik ging naar die landen om hun elite-eenheden op te leiden in gevechtstechnie ken. Hierdoor zou Afrika zich kun nen verdedigen tegen iedere bui tenlandse vijand." El Faytouri be weert dat hij 'tenminste driedui zend niet-Libische strijders' heeft getraind. Toen de opstand uitbrak, stuurde de Libische leider volgens geruchten vliegtuigen naar landen als Mali, Tsjaad en Mauretanië om die door Libië getrainde special for ces op te halen. „Het was een perti nente leugen dat Kaddafi uit was op Afrikaanse eenheid", vervolgt El Faytouri. „Hij wilde slechts een netwerk opbouwen van buiten landse huurlingen die hij kon in zetten als z'n eigen leger hem in de steek liet." Volgens de militaire trainer heeft hij zelf al een aantal Afrikaanse huurlingen opgepakt in de olieraf finaderij, van Ras Lanuf „Pro-Kad- dafi-huurlingen uit Mauretanië en Mali zaten daar in een bunker", al dus El Faytouri. „We hebben ze ge arresteerd en overgedragen aan de rechtbank van Benghazi." Luchtaanval op rebellen bij Ras Lanuf. BERLIJN Angela Merkel gaat over twee jaar voor een derde termijn als bonds kanselier van Duitsland. „Angela Merkel zal in 2013 opnieuw in de verkiezingscampagne strijden en daarna opnieuw vier jaar bonds kanselier zijn", aldus Bondsdaglid Volkert Kauder in een interview. Kauder is Merkels een van haar trouwste bondgenoten in de CDU. BERLIJN Er komt een strafrechtelijk onder zoek tegen de Duitse oud-minister Karl-Theodor zu Guttenberg, die wordt beschuldigd van plagiaat. Dat heeft de Duitse justitie giste ren bekendgemaakt. Zu Gutten berg zou grote delen van zijn proef schrift zonder bronvermelding heb ben overgeschreven. Dat is moge lijk in strijd met de regels voor au teursrechten. Jacques Chirac foto EPA PARIJS Het proces tegen de voormalige Franse president Jacques Chirac is gisteren zonder hem begonnen. Hij is aangeklaagd voor corruptie. De zaak gaat terug naar de periode dat hij nog burgemeester van Pa rijs was. Chirac ontkent de beschul digingen. De verwachting is dat hij vandaag wel zal verschijnen. Een comfortabele stoel is speciaal voor hem in de rechtszaal neergezet. KHARTOUM Meer dan zeventig mensen zijn sinds zondag om het leven geko men door geweld in de Zuid-Suda- nese deelstaat Boven-Nijl. Dat meldde het leger gisteren. Zuid-Su dan wordt over vier maanden zelf standig. De autoriteiten in het zui den beschuldigen de regering in het noorden ervan milities te bewa penen om onrust te zaaien. ANTWERPEN Een Belgische studente roept op tot een staking tegen het openbaar vervoer uit ergernis over de werk onderbrekingen daar. Op de Face- bookpagina van initiatiefneemster Annelies Aerts meldden zich al 20.000 sympathisanten. Aerts (23) zegt de stakingen bij het openbaar vervoer beu te zijn. „Nu is het onze beurt en draaien we de rollen om", zei ze gisteren in Vlaamse media. LONDEN De Britse prins Andrew is in op spraak gekomen door zijn band met een veroordeelde pedofiel. De prins zou de schatrijke Amerikaan se zakenman Jeffrey Epstein heb ben gevraagd om schulden af te be talen voor Andrews noodlijdende ex-vrouw Sarah Ferguson. Epstein heeft in 2008 achttien maanden cel gekregen wegens kindermisbruik. BRUSSEL Bewoners van de Brusselse ge meente Anderlecht krijgen een gra tis parkeerkaart die geldig is tot 2110. Volgens een christendemocra tisch gemeenteraadslid verdient het gemeentebestuur de trofee voor de onnozelste actie van het jaar. Wethouder Akouz zegt dat het gaat om een persoonlijke parkeer kaart die levenslang geldig is. De computer koos het jaartal 2110. NOVUM - President Barack Obama heeft gisteren toestemming ver leend om de militaire processen van gedetineerden in de Ameri kaanse gevangenis in Guantanamo Bay op Cuba na een onderbreking van twee jaar te hervatten. Het be sluit van Obama is een verdere be vestiging dat het detentiecentrum, dat Obama bij zijn aantreden be loofde binnen een jaar op te doe ken, voorlopig niet gesloten wordt. „Ik ben er sterk van overtuigd dat het Amerikaanse systeem van rechtspraak een belangrijk onder deel is van ons arsenaal in de oor log tegen Al Qaida en zijn filia len", zei Obama. Hij wilde het de tentiecentrum sluiten en de ter reurverdachten naar andere lan den sturen of op Amerikaanse bo dem voor de burgerrechter breng en. Dat bleek echter juridisch en politiek onhaalbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8