61 belastingen 2010 Zzp'er moet het hele jaar aan aangifte denken Speerpunten fiscus: werkruimte en auto Ondernemer betaalt flink minder dinsdag 8 maart 2011 Zzp'ers hebben het vaak zo druk, dat ze nauwelijks tijd hebben voor hun belastin gaangifte. Maar wie het goed wil doen, moet niet wachten tot de laatste week van maart. Belasting adviseur Wil Vennix zet op een rijtje waar ze aan moe ten denken. illustratie Job van Celder Wettelijk gezien vormt een zzp'er (een zelfstandi ge zonder personeel) geen aparte groep en gelden voor hen dezelfde belastingregels als voor 'echte' ondernemers. Hier mee worden bedrijven bedoeld die over substantiële bedrijfsmid delen beschikken en vaak ook per soneel in dienst hebben. Deson danks zijn er verschillende fiscale aspecten die specifiek voor de zzp' er van belang zijn. Dat begint al bij het ondernemer schap. Voor wie een pand koopt of huurt en er bijvoorbeeld een winkel of autogarage in begint, staat de fiscale status als onderne mer meestal niet ter discussie. Maar iemand die voornamelijk zijn eigen arbeidskracht aan ande ren ter beschikking stelt, lijkt veel op een werknemer. Het cruciale verschil tussen een ondernemer en een werknemer is dat de eerste zelfstandig is en de tweede in een gezagsverhouding staat. Dan is er nog de tussencategorie van de freelancer, die in het fiscale taalgebruik 'resultaat uit overige werkzaamheden' geniet. Er zijn di verse criteria om te bepalen in wel ke categorie iemand valt. Het aan tal opdrachtgevers, de mate van zelfstandigheid, de mogelijkheid zich door iemand anders te laten vervangen en het maken van recla me. Het zijn allemaal zaken die de zzp'er zich niet pas bij de aangifte moet realiseren. Want in principe hebben alle feiten zich dan al voor gedaan en is het te laat nog iets te veranderen. Belangrijk is echter ook een goede vastlegging van fei ten en de wijze waarop dat in de jaarstukken en de aangifte wordt gepresenteerd. Je kunt je beter bij de aangifte afvragen hoe je bepaal de zaken kan onderbouwen, dan dat je jaren later een brief of con trole van de belastingdienst krijgt. De aangifte is een prima moment om niet alleen terug te kijken naar het voorbije jaar, maar ook om vooruit te kijken: ben ik als onder nemer goed bezig, doe ik het fis caal goed, voldoe ik aan de eisen van ondernemerschap? Om optimaal te kunnen profite ren van de fiscale tegemoetkomin gen, moeten zzp'ers zich niet al leen kwalificeren als onderne mers, maar ook kunnen aantonen dat ze minimaal 1.225 uur aan hun onderneming besteden. Voor on dernemers met een forse (uren)omzet is dit in de regel geen probleem. De facturen vormen dan in feite de onderbouwing van de gemaakte uren. In andere situa ties ontstaat vaak discussie, vooral over de werkzaamheden die niet direct tot omzet leiden. In princi pe tellen alle uren die zijn besteed aan de onderneming mee. Dus ook het bouwen van een website (als het tenminste geen hobby is), woon-werkverkeer en zakelijke rit ten, administratie en acquisitie. Uren die zijn besteed aan een cur sus of opleiding tellen mee als de opleiding is gericht op het verkrij gen of op peil houden van vakbe kwaamheid die nodig is voor de bedrijfsuitoefening. Ais het gaat om algemene vaardigheden, zoals rijles of een taalcursus, zal het be drijfsbelang niet direct voorop staan, maar onder omstandighe den kan het verdedigbaar zijn ook die uren mee te tellen. Het is on duidelijk of de tijd dat de onderne mer op klanten zit te wachten, meegeteld mag worden. Als belas tingadviseur vind ik dat dit kan, mits de ondernemer tijdens het wachten geen andere activiteiten kan ondernemen. Opmerkelijk was de uitspraak over een markt koopman die sinds zijn hartopera tie vanuit het café toezicht hield op zijn dochter die achter de kraam stond. In dit specifieke ge val mocht hij van de rechter die toezichturen meetellen. Zzp'ers die naast hun bedrijf een baan hebben, moeten aantonen dat ze meer tijd aan de onderne ming besteden dan aan de vaste dienstbetrekking. Bij een parttime baan is dat goed denkbaar, bij een fulltime dienstverband wordt het moeilijk. Voor een startende on dernemer geldt deze eis nog niet, die hoeft 'slechts' de 1.225 uur aan te tonen. In alle gevallen geldt dat de ondernemer desgevraagd het bewijs moet leveren. Het is ver standig daar rekening mee te hou den en zo nodig een urenadmini- stratie bij te houden. Wie slaagt voor de 1.225-ureneis, heeft recht op zelfstandigenaftrek en startersaftrek (zie kader op de ze pagina). Verder mag een oude- dagsreserve worden opgevoerd, een spaarpotje voor het pensioen. Belangrijk is echter dat de oud'e- dagsreserve geen belastingvrij spaarpotje is, maar slechts leidt tot belastinguitstel. reageren? geld@wegener.nl Een ondernemer die voldoet aan de 1.225-ureneis,'heeft recht op een aantal fiscale voordelen. Een eenvoudig voorbeeld ter verduidelijking. We gaan uit van een bruto jaarinkomen van 30.000 euro en vergelijken de inkomstenbelastingdruk voor een werknemer en een ondernemer: Bruto inkomen Af: zelfstandigenaftrek Af: mkb-winstvrijstelling Belastbaar inkomen Inkomstenbelasting daarover Ondernemer 30.000 7.222 2.733 20.045 6.937 Werknemer 30.000 30.000 11.103 Tarieven 2010. Met heffingskortingen is geen rekening gehouden omdat deze mede afhankelijk zijn van de persoonlijke omstandigheden. De ondernemer heeft dus een netto voordeel van maar liefst 4.166 euro. Hierbij is nog geen rekening gehouden met de startersaftrek, oudedagsreserve en investeringsaftrek. Als deze van toepassing zijn, kan het verschil aanzienlijk groter worden. Evenmin is rekening gehouden met het feit dat een ondernemer geen premies werknemersverzekeringen betaalt. Daar staat tegenover dat hij de risico's van ziekte, arbeidsongeschiktheid en werkloosheid zelf moet opvangen. De Belastingdienst heeft voor zzp'ers een aantal specifieke risico's bepaald, waarop extra wordt gecontroleerd. Buiten het ondernemerschap en de 1.225-ureneis zijn dit onder meer de werkruimte in de eigen woning en de auto. Deze onderwerpen hebben ge meen dat de aftrek van kosten sterk is beperkt door de wetgever vanwege het (vermeende) privékarakter. In geval van een koophuis kan de on dernemer ervoor kiezen de hele wo ning op de balans te zetten. Dan zijn alle kosten aftrekbaar en wordt een bedrag bij het inkomen opgeteld voor vrij wo nen. Groot nadeel was altijd dat dan ook de waardestijging van de woning belast werd. In tijden waarin prijzen eerder dalen dan stijgen, kan dat na deel omslaan in een voordeel. Vol gens een uitspraak van december 2009 kan bij een huurwoning het huurrecht zakelijk worden geboekt, met een bijtelling voor het privédeel. Staat de woning niet op de balans, dan kunnen de kosten alleen worden afgetrokken als de werkruimte een zelfstandig onderdeel van de woning vormt (eigen ingang en eigen sani tair). Daar bovenop gelden nog eisen ten aanzien van het inkomen, zodat maar weinig zzp'ers aan deze aftrek zullen toekomen. Dat is des te verve lender omdat de aftrekbeperking dan ook geldt voor de 'inrichting' van de werkruimte en dat begrip wordt ruim uitgelegd. Alles wat permanent in de werkruimte aanwezig is, zou er onder vallen, zodat ook bijvoorbeeld de computer niet aftrekbaar is. Onrecht vaardig, maar de wetgever is hier erg streng in. Iets vergelijkbaars geldt voor de auto. Voor woon-werkverkeer en zakelijke ritten met een privéauto mag maar 19 cent per kilometer worden gerekend. Als de auto op de balans wordt gezet, zijn alle kosten aftrekbaar, maar geldt ook de bijtelling privégebruik van (in beginsel) 25 procent van de catalogus- waarde. Schrale troost is dat de bij tel ling nooit méér bedraagt dan de wer kelijke kosten in het desbetreffende jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6