4l Verticale cUauia^e dinsdag 8 maart 2011 Borders waarin bolletjes verrotten en planten verpieteren omdat de grond te lang nat blijft: als het geregend heeft, een zompig terras met alleen hier en daar nog wat gras. In veel Zeeuwse tuinen laat de afwatering te wensen over. Met verticale drainage kan dit verholpen worden, zonder dat de hele tuin op de schop hoeft. Het Schouwse bedrijf Maatbestek Groenadvies, gespecialiseerd in verticale drainage, belt aan bij een Vlissingse woning met stadstuintje. Zodra Piet Dalebout de tuin instapt, ziet hij het al: het gazon is verzopen. Dalebout noteert: gelijkma tig oppervlak, geen grote hoogteverschillen. Hij haalt zijn peilstok tevoorschijn en tast de grond af naar leidingen in de grond of stenige lagen. Daarna pakt hij zijn grondboor en draait die de aarde in. Amper dertig centimeter lager stuit de boor op een 1.50 meter dikke klei laag. Dalebout moet de grondboor twee keer verlengen voor eindelijk het grondwaterpeil bereikt wordt. De drainageslangen zullen een behoorlijk eind de grond in moeten: twee meter, legt Dalebout aan zijn opdrachtgever uit. Hij laat een buis zien: flexibel, met een waterdoorlatend omhulsel dat voorkomt dat de buis dichtslibt. Ook om de buis heen wor Piet Dalebout met grondboor den maatregelen getroffen om te zorgen dat de waterafvoer goed blijft. „Als mensen zelf een gat graven en dat volstorten met grof zand of grind, zit het na drie jaar vaak verstopt. Dat heb je met ons systeem niet." Na nog een paar proefgaten weet hij het zeker. Drie drainagebuizen, op zon 2,5 meter van elkaar, zullen genoeg zijn om de afwatering in het 15 m2 grote tuintje te verbeteren. „U krijgt nog een offerte met een plan van aanpak toegezonden." De volgende stop is een schooltuin: door- en door nat, al is het alweer dagen geleden dat er regen viel. Al snel is de oorzaak van de natte plekken duidelijk: „Kijk", wijst Dalebout, ter wijl hij de harde klei uit de grondboor duwt. Onder een bovenlaag van zo'n halve meter goede tuinaarde ïigt een ondoordringbare laag kleigrond van 40 centimeter diep. Daar weer onder zit zand, vermengd met klei en zelfs veen. Het grondwater kan niet ver weg zijn. Als Piet Dalebout voor de zoveelste keer de grondboor in de aarde steekt, is het raak. „Nou zit ik in het water", zegt hij. „Net ook al bijna. Toen ik de boor naar boven haalde, hoorde ik hem slurpen." Het gat, nu ongeveer een meter diep, begint zich met binnendringend water te vullen. „Hangwater. Nu zitten we op het niveau van het grondwater." Er zullen in deze schooltuin - die zo'n 100 m2 beslaat - zo'n twintig drainagebuizen van 1 meter lengte nodig zijn. En de kosten? „Het minimum is 5 euro de vier kante meter; de prijs hangt af van de hoeveel heid drainagebuizen en de boordiepte", zegt Dalebout. Wie meer wil weten van verticale drainage, kan zich op zaterdag 19 maart tussen 10 en 16 uur laten informeren bij Bolle Dier 8c Tuin aan de Grevelingenstraat 15 in Zierikzee of op zaterdag 26 maart bij GroenRijk, Mortierebou levard 2 in Middelburg. Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60