binnenland 15 Ontdek ANDALUSIË met KRAS.NL! Excellente leerkracht krijgt meer loon en vrij Geen pornofilter op internet Simpele bloedtest downsyndroom dinsdag 8 maart 2011 OEN HAAG - Eén op de twintig leer krachten in het basis- en middel baar onderwijs moet in aanmer king komen voor extra salaris en een vrije dag in de week om schoolprojecten en collega's te be geleiden. Dat staat in het advies van de Onderwijsraad over presta tiebeloning van leraren dat giste ren werd gepresenteerd. Het kabinet geeft in het regeerak koord ruimte voor de extra belo ning. Staatssecretaris Halbe Zijlstra (Hoger Onderwijs) zei gisteren po sitief te staan tegenover de advie zen. Onder meer het extra salaris van excellente leerkrachten, die als rolmodel moeten gelden voor col lega's, kan volgens het advies op lopen tot 2500 euro per jaar. De eerste proeven met prestatiebelo ning zijn komend najaar. De onderwijsvakbond AOb maakt gehakt van het plan. Het nieuwe beloningssysteem zal de sfeer in de personeelskamers van scholen volledig verpesten en vriendjespo litiek in de hand werken, aldus de organisatie. DEN HAAG - Internetaanbieders zien af van het blokkeren van web sites waarop kinderporno te zien is. Het aanbod van kinderporno via internet is zo sterk teruggelo pen dat een filter geen zin meer heeft. Dergelijke porno is tegen woordig vooral terug te vinden op minder toegankelijke delen van in ternet. Minister Ivo Opstelten (Vei ligheid en Justitie) volgt het advies van Platform Internetveiligheid om te stoppen met de ontwikke ling van het filter. Dat heeft hij de Tweede Kamer gisteren laten we ten. 22feb. Kaddafi laat in een tv-toespraak weten niet van plan te zijn op te stappen 1 Ben Ali ontbindt regering de Een Libische opstandeling bewaakt in een auto met een luchtafweerka- ko- non een olieraffinaderij bij de oliestad Ras Lanuf. foto Hussein Malla/AP men- raar milieukunde aan de Universi teit Utrecht en oud-directeur van het Milieu- en Natuurplanbureau. Daar hebben ze ooit het plan door gerekend om de energieprijzen te verhogen en tegelijkertijd de belas ting op arbeid te verlagen. „Dat pakt goed uit voor het milieu en voor de werkgelegenheid. Maar de politiek wil er niet aan. Nu dwingt de wereldmarkt hier toe." de maanden wellicht duurder wor den: speelgoed, tuinmeubilair, boodschappentasjes, broodtrom mels, lippenstift, luiers, matrassen, tandpasta, medicijnen, frisdrank flesjes. DUURZAME ENERGIE „De hoge olieprijs is een zegen. Al lerlei energiebesparende technie ken worden veel sneller rendabel", vertelt Klaas van Egmond, hoogle Dalende koopkracht en meer werkloosheid Behalve de olieprijzen, gaan ook de voedselprijzen omhoog. Lonen stijgen, maar regeringen tref fen burgers in de portemonnee met lastenverzwaringen. „Deze ont wikkelingen houden lang aan en zorgen voor hogere inflatie, een da lende koopkracht en stijgende werkloosheid", schetst Edin Muja- gic, monetair econoom aan de uni versiteit van Tilburg. Ook als de geldontwaarding in Ne derland lager blijft dan in de rest van de eurozone, gaan Nederlan ders lastige jaren tegemoet. „Spaar geld - voor bijvoorbeeld de pen sioenjaren - neemt in waarde af. Bovendien worden de dingen die we dagelijks nodig hebben duur der: eten, rijden en stookkosten." Olieprijs versus benzineprijs I De automobilist betaalt aan de pomp nu meer dan ooit, terwijl de olieprijs nog flink onder de piek van 2008 ligt. S> Dat komt doordat de situatie an ders is dan in 2008, toen de olie prijs kortstondig 147 dollar per vat kostte, zo'n 30 dollar meer dan nu. De benzineprijs kon die komeetach tige opmars destijds simpelweg niet bijbenen. Kort daarop zette de olieprijs alweer een daling in, waar door de stijging van de benzine prijs beperkt bleef tot iets boven de 1,69 voor een liter loodvrij. Dat nu bijna 1,70 per liter moet worden betaald, komt ook doordat het kabinet de accijnzen heeft ver hoogd en meer btw int. Naast de instabiele situatie in de Noord-Afri kaanse olielanden dreef ook het barre winterweer de prijs op. Daarbij komt nog dat de dollar min der waard is geworden, een verlies dat de olieproducenten compense ren met een hogere olieprijs. Brent Oil ($)-koersen 6 jr.: 25 mrt 2005 -4mrt2011 zie onze website:economie Een jaar lang leven zonder olie producten? Documentairema ker John Webster probeerde het. Het experiment had een zware weerslag op zijn gezin. 11 feb. president Moebarak treedt af 'Dure olie is een zegen. Allerlei energiebesparende technieken worden veel sneller rendabel.' Klaas van Egmond, hoogleraar milieukunde 25 jan. onrusten in - Egypte breken uit Brent Oil (in dollars) - koersen 6 maanden: 1 december 2010 t/m 4 maart 2011 Olieprijzen sinds,2005 2008 DEN HAAG - Waarschijnlijk al voor het eind van het jaar kan een zwangere vrouw met een simpele bloedtest laten vaststellen of haar ongeboren kind het syndroom van Down heeft. Onderzoekers kondi gen de nieuwe, simpele test aan in het tijdschrift Nature Medicine. Het onderzoek van de Britse en Cypriotische wetenschappers pik te er feilloos de veertien foetussen met het downsyndroom uit, bij veertig onderzochte zwangerschap pen. Het VU medisch centrum in Amsterdam wil de test nog dit jaar in praktijk gaan brengen. De test gaat ongeveer 500 euro kosten. Het is nog niet duidelijk of de zorg verzekeraars hem vergoeden. Voorheen gebeurde prenatale screening door middel van vrucht waterpunctie of een vlokkentest, maar daardoor werd de kans op een miskraam groter. ZON CULTUUR Vertrek: van 5/4 t/m 4/10 prijsverlagingen in april en mei! 15-daagse excursiereis met o.a. Torremolinos, Sevilla, Gibraltar, Ronda, Nerja, de mondaine stad Marbella en vrije dagen in Mijas! inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, diner, Ned.sprekende reisleiding, excursies én entree Alhambra KARAKTERISTIEK Vertrek: van 7/4 t/m 27/10 prijsverlagingen in april! 8-daagse rondreis met o.a. Ron da, Sevilla, Córdoba, Jerez de la Frontera, Baeza en de koningsstad Granada (incl. entree Alhambra) inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 4 x diner, Ned.sprekende reislei ding en excursies Zie www.kras.nl/35057 Zie www.kras.nl/35682 Zie www.kras.nl/38125 of www.kras.nl/38126 Zie www.kras.nl/andalusievoordeelweek Zie www.kras.nl/38186 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of Is-rBIZBfl Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Cdlemiteitenfonds waarom zou je meer betalen Vertrek: van 24/3 t/m 27/10 prijsverlagingen in april! 15-daagse rondreis met o.a. Ronda, Córdoba, Granada, Cadiz, Sevilla en vrije dagen aan de Costa del Sol inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 11 x diner, Ned.sprekende reislei ding, excursies en entree Alhambra Vertrek: van 5/4 t/m 4/10 15-daagse combinatie-rondreis met o.a. Granada, Córdoba en Sevilla in Spanje Fès, Mèknes en Marrakech in Marokko inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 1 x lunch, 11 x diner, overtocht, Ned.sprekende reisleiding, excur sies én entree Alhambra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5