22 [zeeland 1 c De 'troetelalg' moet harten Strafzaak tegen Harpe aangehouden 'We vertroetelen algen zodat ze sterk groeien' brieven Niet op televisie. Maar het gebeurt deze week wel in de Tweede Kamer: Zeeland in de bres voor 'groene banen'. Overlast bij veerterminals door verbouwing dinsdag 8 maart 2011 Thermphos Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl De Kaloot De uitslag van de Statenverkiezin gen geeft mij reden tot bezorgd heid. Natuur is uit, economie is in. Er waren weer volop geluiden te horen die het project van de WCT weer op willen pakken, hetgeen ui teraard ten koste gaat van het unie ke strand van de Kaloot. Indien po litici de moeite zouden nemen zich te verdiepen in 'De fossiele schelpen van de Nederlandse kust' (uitgave Naturalis), dan zouden zij tot de ontdekking komen, dat het strand van de Kaloot in geologisch opzicht uniek is in de wereld. Ver der is het strand niet aangelegd, maar het restant van wat eens een prachtig estuarium was, beschre ven in de dagboeken van Hans Warren. Reeds voor de Tweede Wereldoorlog bezat onderwijzer Brakman een prachtige schelpen collectie die hij geschonken heeft aan het Zeeuws Museum. Ik weet het, luisteren en het je verdiepen ergens in, is hard werken. Daar moet je kennelijk niet voor bij de lijsttrekkers zijn waarvoor alleen de centen belangrijk zijn en voor bij gegaan wordt aan de leefbaar heid van Zeeland. Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen BIOBASED ECONOMY Het aantal miljard dat het kabin> stopt in de economie en waar Zeeland van hoopt te profiteren. Het is ronduit schandalig zoals Ge deputeerde Staten omgaan met de uitgifte van gedoogvergunningen (zie Thermphos). Ook beschuldi gen ze het programma 'Zembla' van onwaarheden, maar de provin cie zelf schaadt het vertrouwen van de bevolking. Een groot deel van het openbaar busvervoer in Zeeland, moet voor de provincie op groen aardgas rondrijden, van wege een schoner millieu. (euro 5 is net zo schoon). Maar diezelfde overheid geeft wel vergunningen uit,voor de grootste vervuiler van Europa. Er wordt alleen maar aan geld gedacht en ze maken zich to taal geen zorgen, over de gezond heid van de Zeeuwse bevolking! Henk van 't Hof Noorddijkstraat 63, Brouwershaven VLISSINGEN - Passagiers van het fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens moeten de komende twee maanden rekening houden met hinder door werkzaamheden. Er komen nieuwe toegangspoort jes voor de ov-chipkaart en er wordt wifi - draadloos internet - aangelegd. Vanwege de verbouwing zijn vijf-retourkaartjes niet meer te koop. Abonnementen kunnen al leen nog in Vlissingen worden ver lengd, tussen 15.30 en 18.30 uur. De Statenfractie van GroenLinks heeft vragen gesteld over de hin der die reizigers van de werkzaam heden ondervinden. Algen zijn doorgaans niet gewenst, maar ze zijn uitstekend geschikt om olie van te maken. foto Willem Mieras Algen maken van menig vijver in de tuin een groene soep. Geen mid del wordt geschuwd om het water helder te krijgen. Het bedrijf Algaelink in Yerseke kweekt juist algen. Hoe groener het water, hoe beter. De algen leveren waardevolle stof fen op voor voedingsmiddelen, diervoeding (bijvoorbeeld voor oesterkwekerijen), bioplastics en biobrandstoffen. „Algen hebben het voordeel dat ze supersnel groeien en een groot percentage olie bevatten", vertelt Peter van den Dorpel van Algaelink. „Algen hebben zonlicht, warmte en CO2 nodig. Het kweken van algen is nog het best te vergelijken met het kweken van groente en fruit in kas sen." Als er voldoende voedingsstoffen in het water zitten, groeien algen als kool. „Anders dan bijvoorbeeld gras hebben ze geen energie nodig om wortels te maken. Het énige dat ze hoeven te doen is zichzelf vermenigvuldigen. Daarvoor moet je ze vertroetelen. Dat is dan ook wat we doen." Het water wordt in een zogenoem de fotobioreactor door een buizen stelsel geleid. Lampen zorgen voor voldoende licht. Afvalwater van fa brieken bijvoorbeeld bevat vol doende voedingsstoffen. Het zit vol met nitraat en fosfaat; stoffen die fabrieken nu vaak nog via een biologische zuivering uit het water moeten halen voordat ze het kun nen lozen. Als het water eerst via een algenfarm wordt geleid snijdt het mes aan twee kanten: de algen halen de nutriënten uit het water en zetten die om in stoffen die geld opleveren. „Wat we overhou den is kerstboom-donkergroen-wa- ter. Als je dat voedt aan oesters, neemt het vleesgewicht snel toe." Het is slechts één voorbeeld waar voor de algen kunnen worden ge bruikt. Ook kan er olie uit worden gehaald. Een biologische variant van de fossiele brandstof die ein dig is. door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse po litierechter heeft de strafzaak te gen Leen Harpe aangehouden. Har pe wordt verdacht van huisvrede breuk. Volgens zijn ex zou hij haar woning zijn binnengedrongen en haar hebben bedreigd. Harpe ont kende tegenover politierechter G. Nomes met kracht die beschuldi ging- Volgens de fractievoorzitter van GroenLinks in de Provinciale Sta ten had hij die 2e juni 2010 een af spraak gemaakt met zijn ex om sleutels uit te wisselen. Toen hij bij haar was, vroeg ze hem nog even te blijven om te praten over de boedelscheiding. Harpe ging vol gens eigen zeggen akkoord en was 'stomverbaasd' toen enkele mo menten later twee agenten binnen stapten en zijn ex zei dat hij haar had bedreigd. Tijdens de zitting bleek dat de rela tie tussen Harpe aan de ene kant en zijn ex en één zoon aan de an dere kant, zeer is verstoord. De zoon zou zelfs de computer van zijn vader hebben gekraakt en al lerlei beschuldigingen hebben ge stuurd aan mensen die in het adressenbestand staan. Onder an dere naar het hoofdbestuur van GroenLinks. Officier van justitie W. Suijker- buijk stelde dat overduidelijk is dat een van de twee partijen liegt. Hij vroeg de politierechter de straf zaak aan te houden voor beter en nader onderzoek. Raadsman M. van der Want verzette zich tegen verdere vertraging omdat Harpe wil dat er een einde komt aan de ze zaak. Nomes besliste dat er nader onder zoek komt en dat de zoon en de ex van Harpe onder ede worden gehoord door de rechter-commis- saris. Hij zegde ook toe dat hij de zaak snel wil afhandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54