slager achter Zonnemairse tap nu al helemaal vol berco zeeland 121 Tot Nut en Genoegen op herhaling na succes toneelavond vorig jaar op"merk"elij ke collectie Café Bommenede Een lot uit de loterij in Zonnemaire 'Voor kastelein is luisteren het belangrijkst' dinsdag 8 maart 2011 Toen Cees van Doom in 1974 eigenaar werd van het dorpscafé op de Zonnemairse Dijk van Bommenede heette dat café Seppel. Cees„Stamgasten vertelden over het verdronken dorp Bommenede en stelden voor om het café en de biljartvereniging zo te noemen." het etablissement, dat ze drie jaar later uitbreidden en moderniseer den. „We konden ons in Zonne- maire gemakkelijk aanpassen, want de mensen gaan hier gemoe delijk met elkaar om. We zijn nooit meneer en mevrouw ge noemd. Van oud tot jong zeiden Cees en Els tegen ons." Via de vas te stamgasten leerde het stel het hele dorp kennen. Ook door hun cafetaria waar veel dorpsbewoners een 'gemakkelijke hap' haalden. En door de verenigingen, want ca fé Bommenede was niet alleen het bolwerk van- de gelijknamige bil jartvereniging, maar ook van de leeskring, klaverjasvereniging en loterijvereniging. „Toen ik hier kwam, kon ik geen keu vasthou den. Maar dat deed er niet toe want het was vanzelfsprekend dat de kastelein lid was van de biljart club," grinnikt Cees. Ook toen ze na 28 jaar het café ver kochten om van hun oude dag te gaan genieten bleven Els en Cees van Doorn in Zonnemaire wonen. „Zonnemaire is mijn dorp. Ik wil hier nooit meer weg," lacht Cees die bekend staat als 'de oude kaste lein'. Hij is dagelijks in de weer met zijn fruitbomen, groentetuin en vijvers. „En ik ga twee keer in de week biljarten in café Bommen ede." Eén van de Zonnemairse vereni gingen die bij Cees van Doorn in café Bommenede hun honk hadden is loterijvereniging UVW ofwel Uit Verlies Winst. Cees: „UVW bestaat al ruim honderd jaar. De leden komen eens per jaar bijeen voor een vergadering en be talen jaarlijks een vast bedrag aan contributie. Daarvoor koopt het bestuur Staatsloten. Eventuele winst wordt verdeeld onder de le den. In de jaren tachtig viel een prijs van 50.000 gulden op zo'n lot. We hadden indertijd vijftien leden, zodat iedereen 3200 gulden kreeg." Cees gebruikte dat geld 'voor een feestje'. „Natuurlijk slechts een deel. De rest hebben we gespaard." Biljartvereniging Bommenede leidde in de periode dat Cees kastelein was een bloeiend bestaan. „We hadden hier grote wedstrijden, waaronder het Nederlands kampioenschap." Hoewel hij als kind reeds sla ger wilde worden, bleek in de loop van zijn leven dat Cees van Doorn toch ook talent heeft voor de horeca. Van Doorn: „Ik vind het leuk om met mensen om te gaan. Toen we in Rotterdam een slagerij hadden, praatte ik met iedereen die maar in de winkel kwam." Dat was niet anders toen Els en Cees van Doorn de 'grote stad' ver ruilden voor een klein café op de Dijk van Bommenede in Zonne maire. „We hadden hier in het dorp ge lijk het gevoel dat we er bij hoor den. Het is heel leuk om als kaste lein met mensen om te gaan. Je hoort al die verhalen, ook over pri- vézaken. Gericht raad geven, is daarbij maar zelden nodig. Ge woon luisteren is voor de kastelein het belangrijkste." dan kiest het COA voor hen." Met z'n achten wonen de asielzoekers in appartementen, waar ze een kleine gemeenschappelijke ruimte en een keuken hebben. Om zelf hun potje te koken, krijgen ze vijf tig euro in de week, waarvan ook kleding moet worden gekocht. Asielzoekers met een verblijfssta tus mogen gewoon werken, maar hun inkomsten worden van hun uitkering afgetrokken. Voor de kinderen, in Goes verblij ven er ongeveer dertig, is extra aan dacht. Er is een peuterspeelzaal die gedreven wordt door vrijwilli gers en leerplichtige kinderen gaan naar school. Voorlopig gaan de basischoolleerlingen nog naar Vlissingen, maar in het volgend schooljaar neemt de speciale school De Tweern het basisonder wijs voor haar rekening. Het voort gezet onderwijs zit voorlopig in Middelburg, maar de voorziening zal naar Goes worden verplaatst als volgend jaar het centrum in Middelburg sluit. Alle asielzoekers krijgen het begin van een inburgeringscursus, die in elk geval al resultaat heeft opgele verd. Bij het verlaten van het pand klinkt nogmaals 'goedemorgen'. De bewoners tonen zich tevreden met de opvang, vooral met de rust die ze na een vermoeiende perio de goed kunnen gebruiken. Minis ter Gerd Leers komt het AZC Goes woensdag 16 maart officieel ope nen. DREISCHOR - Na het succes van vo rig jaar gaat de Vereniging Tot Nut en Genoegen in Dreischor op her haling met de toneelavond. Opnieuw zijn het spelers uit eigen dorp die zaterdag 12 maart het to neel in het plaatselijke dorpshuis beklimmen. Die avond wordt de klucht O, die mannen opgevoerd. Na ooit diverse levendige toneel clubs in Dreischor te hebben ge had, moesten de inwoners het al een tijdje hebben van de inspan ningen van de plaatselijke (143-jari- ge oude) vereniging Tot Nut en Ge noegen om jaarlijks een toneel stuk van elders naar Dreischor te halen. Vorig jaar bracht de vereni ging daar, op veler verzoek, veran dering in. Omdat daar enthousiast op is gereageerd gaat de formule op herhaling. Zij het met een ande re regisseur en (deels) andere cast en crew. Jan van der Helm regis seert. Als spelers maken Ellen de Oude, Bart van der Spek, Diana de Vlieger, Arjan van der Linde en Ra- mona Smulders hun opwachting. Het feestje na afloop van de voor stelling wordt, net als vorig jaar, met zangeres Albertina gevierd. De avond begint om 20.00 uur. De zaal van het dorpshuis gaat open om 19.30 uur. achtertuin drie vijvers met koikarpers en een Japanse tuin aan. foto Dirk-Jan Gjeltema een uitaebreide combinatiemc ide od kleur en od merk aeDresenteerd FRANKWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53