41 binnenland TO©S Dure olie sijpelt door tot in lipstick Pensioenakkoord hangt van AOW-aanpassing af Alsnog aangifte misstanden marine Eerste kievitsei gevonden in Maasland Katwijker cel in voor misbruik dochters HOGE OLIEPRIJS De olieprijs blijft stijgen door de onrust in de Arabische we reld. Een vat ruwe olie kost op dit moment rond de 117 dollar. De effecten zijn in veel sectoren van de economie voelbaar. Van der Sloot had 'gewelddadige emotie' Inspectie: klinieken handelen in hormoon CARNAVALSPINSfeA® SI .J dinsdag 8 maart 2011 door Maurice wilbrink den haag - De wens om reeds op gebouwde pensioenrechten een la gere waarde toe te kennen/ komt voort uit de zorgelijke financiële positie waarin de meeste fondsen verkeren: in veel gevallen kunnen ze de pensioenen nu al niet waar devast houden. Bovendien kan het uitbetalen van reeds toegekende rechten ertoe leiden dat een fonds financieel zo verzwakt dat er op termijn te weinig geld overblijft voor jongere deelnemers. De pijnlijkste boodschap is voor deelnemers van zeer Vergrijsde' fondsen met een lage dekkings graad. Omdat zulke fondsen (te) weinig werkende deelnemers heb ben, kan er niet meer via hogere premies worden bijgestuurd. Het vermogen van zon fonds, dat meer uitbetaalt dan incasseert, kan dan herstellen tot een gezond niveau, als bestaande rechten wor den aangepast of langdurig wordt afgezien van indexatie. In een nieuw pensioenstelsel zul len financiële schokken, waarmee fondsen worden geconfronteerd, vertraagd worden doorgegeven aan de deelnemers. Sterke koersda lingen leiden tot lagere pensioe nen, maar de pijn kan over maxi maal tien jaar worden uitge smeerd. Bij sterk stijgende win sten worden deze ook in jaarlijkse partjes uitgekeerd aan de deelne mers. -Zo wordt voorkomen dat pensioenuitkeringen te hard op en neer gaan. Het sluiten van het pensioenak koord hangt nu met name nog af van de onderhandelingen over de jaarlijkse aanpassing van de AOW-uitkering aan de loonont wikkeling. Bronnen rond de onder handelingstafel stellen dat het ver schil tussen minister Kamp en de sociale partners nu 'tienden van procenten' betreft. Voor FNV is dit cruciaal. De groot ste vakcentrale wil hoe dan ook een jaarlijkse indexering van de AOW, die werknemers aan het eind van hun loopbaan ruimte biedt hun pensioen wat naar vo ren te trekken. In het akkoord zal worden uitge gaan van een pensioenleeftijd van 65 jaar, die in 2020 naar 66 wordt opgetrokken. Daarna wordt pen sioen gekoppeld aan de levensver wachting, wat in 2025 hoogstwaar schijnlijk leidt tot een pensioen leeftijd van 67. Wie eerder zijn AOW wil ontvangen, krijgt een la gere uitkering, wie langer door werkt een hogere. Om'welke per centages lagere of hogere AOW het dan gaat, moet nog worden vastgesteld. www.pensioenwereld.nu UTRECHT In Maasland (Zuid-Holland) is zon dag het eerste kievitsei van het jaar gevonden. Het lag in het grasland van de Commandeurspolder. Con troleurs van twee natuurorganisa ties hebben het eitje bekeken en vastgesteld dat het om een vers ei tje ging. Natuurliefhebbers trekken vanaf nu tot half juni het land in om nesten van weidevogels te be schermen. DEN HAAG De rechtbank heeft gisteren een 48-jarige man uit Katwijk veroor deeld tot vier jaar celstraf en tbs. De man heeft de afgelopen zestien jaar zijn vier minderjarige doch ters seksueel misbruikt Er was ne gen jaar cel geëist '«ixmfflèfsf&gmsmsszm PAUL KUSTERS door Berrit de Lange en Jan Trommelen LIMA Joran van der Sloot heeft de Peru aanse Stephany Flores vorig jaar ge dood, omdat hij werd overmand door een 'gewelddadige emotie'. Dat zei zijn advocaat Maximo Altéz zondag (lokale tijd) op de Peruaan se televisie. Volgens de advocaat had Van der Sloot zijn emoties niet meer in de hand toen hij zag dat Flores op zijn laptop informatie over Natalee Holloway las. EMMEN Afslankklinieken in Nederland hou den zich bezig met de verboden handel in middelen met het zwan gerschapshormoon HCG. Er zijn al 24 klinieken, schoonheidsalons en websites opgespoord die de hor mooninjecties illegaal verkopen. LUCHTVAART Vakantiegangers gaan het deze zo mer zeker merken. Omdat de win sten in de luchtvaart dun zijn, vormt dure kerosine een groot pro bleem. Vliegmaatschappijen dek ken zich wel in tegen kostenstijgin gen door lang van te voren tegen een vaste prijs in te kopen, maar dat houdt een keer op. „Dure olie kan ook de economische groei remmen en dat betekent lege vlieg- tuigstoelen", zegt luchtvaarteco- noom Guillaume Burghouwt, van economisch onderzoeksinstituut SEO. De luchtvaart is enorm af hankelijk van 'jet fuel', op korte ter mijn is er geen alternatief De be drijven kunnen alleen proberen ef ficiënter te vliegen. „Op termijn is biobrandstof een deel van de op lossing." WEGTRANSPORT Diesel maakt dertig procent uit van de kosten van een vrachtwa gen. In 2008 voerden boze truckers nog actie toen de prijzen aan de pomp de pan uit rezen. Nu is het stil. „Toen maakte het kabi net de zaak erger door ook nog de accijns te verhogen", aldus de woordvoerder van Transport en Logistiek Nederland. „Nu doen ze dat niet. En vragen om een accijns- verlaging heeft weinig zin, er moet 18 miljard bezuinigd worden." Door schade en schande wijs ge worden hebben veel transporteurs in hun contracten een brandstof clausule staan. In 2008 had meer dan de helft dat en TLN gaat er van uit dat dat steeds verder is op gelopen. LANDBOUW De hogere olieprijs is in de land bouw, die toch al geteisterd wordt de door recordvoedselprijzen, vrij wel direct merkbaar. Duurdere die sel voor de tractor, hogere prijzen voor bestrijdingsmiddelen en stij gende kosten voor het vervoer van de producten van het erf „Maar weinig mensen weten bijvoor beeld dat olie een belangrijk be standdeel is van kunstmest", zegt Gerdien Meijerink, onderzoeker aan het Landbouw Economisch In stituut van de Wageningen UR. Bij een hoge olieprijs wordt het voor landbouwers bovendien aan trekkelijker om hun akkers vol te zetten met gewassen voor de pro ductie van biobrandstoffen, in plaats van met suikerriet, tarwe of maïs. De misère in de landbouw zal voor de Nederlandse consu ment geen grote effecten hebben, denkt Meijerink. „Brood en bier zullen misschien wat duurder wor den. De gemiddelde consument besteedt zo'n tien procent van zijn huishoudbudget aan voedsel, in de arme landen is dat ruim veertig procent. Een paar procent prijsver hoging zal voor ons in verhouding dus maar weinig effect hebben." KUNSTSTOFINDUSTRIE Van broodtrommeltje tot panty kousje, olie vormt de basis voor de fabricage van veel dagelijkse ge bruiksvoorwerpen. „Een prijsver hoging van 5 tot 20 procent kan de komende maanden bijna niet uit blijven. De verwachting is dat de consument dat nog voor de zomer gaat merken in de winkel", zegt Erik de Ruijter van de belangenor ganisatie Nederlandse Rubber- en Kunststofindustrie (NRK). Pro- bleem is dat plasticfabrikanten, veelal kleinere en middelgrote be drijven, hun hogere kosten niet zo maar kunnen doorberekenen aan hun afnemers, zoals de winkelbe drijven. Ook aan andere kant, bij de concerns die de grondstoffen aanleveren, is niet veel voordeel te behalen. „Veel fabrikanten voelen zich als het graan tussen twee mo lenstenen", zegt De Ruijter. „Ze zien hun marges steeds kleiner worden." Een kleine greep uit ge bruiksartikelen op 'oliebasis' die den haag - Defensie doet toch aan gifte van mogelijke strafbare feiten die zijn gepleegd bij twee afdelin gen van de marine in Den Helder. Aanleiding daarvoor zijn misstan den die aan het licht zijn gekomen bij onderzoeken naar integriteits- schendingen, waarover een mede werker bij zijn leidinggevenden aan de bel had getrokken. De mare chaussee zal echter ook onderzoek doen naar deze klokkenluider, om dat hij mogelijk misbruik heeft ge maakt van dienstvervoer. Dat heeft minister Hans Hillen van Defensie gisteren in een brief aan de Tweede Kamer gemeld. De PvdA en de SP hadden hem om opheldering gevraagd. Twee lei dinggevenden van het marineon derdeel CAMS Force Vision, waar defensiesoftware.en maritieme wa pensystemen worden ontwikkeld, zijn disciplinair gestraft. Aanvanke lijk wilde Defensie het daarbij la ten. Maar nu is besloten alsnog aangifte te doen. Hillen zegt 'onaangenaam verrast' te zijn door de 'laakbare handelin gen' bij CAMS die afgelopen week einde via de Volkskrant naar bui ten kwamen. Begin vorige maand had hij in een debat in de Tweede Kamer over misstanden op het hoofdkantoor van DMO, waar CAMS onder valt, namelijk gezegd dat hem bij interne navraag was gemeld dat er geen nieuwe geval len bekend waren. Uit het onderzoek blijkt dat bij de bedrijfsvoering tal van regels zijn overtreden. Zo heeft een leidingge vende gesjoemeld met de opgave van dienstreizen, zichzelf structu reel verlof toegekend en zijn er goederen gestolen. Ook was er sprake van ongewenst gedrag. Een van de twee leidinggevenden heeft al een andere functie gekre gen, de ander is per direct overge plaatst. Ook zijn de interne regels verdui delijkt en is het toezicht daarop verscherpt, aldus Hillen. Ook het Marinebedrijf, dat verant woordelijk is voor het onderhoud aan schepen, heeft gisteren aangif te gedaan bij de marechaussee. Waarvan, is niet bekendgemaakt. Beide organisaties vallen onder de Defensie Materieel Organisatie (DMO). Een andere afdeling daar van, gevestigd in een kazerne in Den Haag, kwam eerder in op spraak. Een extern deskundige zal de bedrijfscultuur van de DMO on der de loep nemen, schrijft de mi nister. SP-T\veede Kamerlid Jasper van Dijk vindt het buitengewoon ern stig dat Hillen fout is geïnfor meerd door zijn ondergeschikten. „Hillen weet dus niet wat er speelt binnen zijn eigen ministerie. Dat is onacceptabel. Als de minister niet oppast, moet hij zich zorgen maken over zijn eigen gezag", zei Van Dijk maandagavond. „Het is triest dat blijkbaar een artikel in de krant nodig is om de minister wak ker te schudden." TOOS ENJ HENK# NU-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4