AZC zit vóór de opening al helemaal vol Aan schone elektrische i8l zeeland Op fluwelen sokjes door de stad Hartapparaten bij slaaphuisjes Vlissingen ASIELZOEKERS Driehonderd bewoners Lezing over rozen in De Vroone ONLINE PUBLIEKE VERKOPING HANDEL EN WANDEL TROOSTWIJK ELEKTRISCHE AUTO Kyotolease uit Goes zet met de Mitsubishi I MiEV naar zijn zeggen de eerste, in serie gebouwde elektrische auto op de weg in Zeeland. De Mits rijdt schoon. Nu nog snellaadpunten. Goes schept oplaadpunten dinsdag 8 maart 2011 j-ïxr.c:/" sssssssess? - sss door Mieke van der Jagt goes - 'Goedemorgen!', klinkt het als we het halletje instappen waar de infobalie van het Asielzoekers centrum Goes is gevestigd. Het is niet de baliemedewerkster, want die is even naar achteren gelopen. Het zijn de asielzoekers die, .nog maar nauwelijks een maand in Ne derland, al wat van de taal en de mores hebben geleerd. Martijn van Koolwijk, woordvoer der van het COA, dat verantwoor delijk is voor de opvang en huisves ting van asielzoekers, kan melden dat het centrum inmiddels vol is. Met de komst van ruim vijftig mensen uit Duinrell, dat als asiel zoekerscentrum sluit, is vorige week het maximale aantal van 300 mensen bereikt. „Eigenlijk is Goes vooral bedoeld voor direct na de eerste opvang. Die neemt, als het goed is, ruim een week in beslag. Wie zeker een verblijfsstatus krijgt, óf degene van wie de zaak verder onderzocht moet worden, komt hier. Terwijl de mensen hier verblijven in een sobere, maar vei lige opvang, loopt hun procedure door. Het is de bedoeling dat asiel zoekers hier niet langer dan ander half jaar verblijven. Zodra er een beslissing is genomen, kunnen ze kiezen uit een lijst van beschikba re woningen in heel Nederland. Mochten mensen binnen afzienba re tijd geen keuze kunnen maken, kapelle - Schrijfster en rozen- kweekster Elsie de Raedt geeft donderdag 10 maart een lezing over ziektebestendige rozen in ge meenschapscentrum De Vroone van een groot en gevarieerd goederenaanbod afkomstig uit diverse faillissementen, bedrijfsbeëindigingen en overnames Opslaglocatie: Hogeweg 19 - 4561 RN HULST z 10 PERSONENAUTO'S w.o. "REO" flying cloud (1929), "Jaguar" Daimler Sovereign (1980), "Land Rover" Range Rover 3.0 td6, (2004) en Range Rover 4.6 hse, "Peugeot" 406, "Volvo" 440, "Volkswagen" Golf, "Ford" Fiesta en "Bianci" (1960); BEDRIJFSWAGEN "Mercedes Benz" 108; caravan "Hobby" 400r; 2 motoren "Honda" vfr 750 en vt 1100; kinder crossmotoren; quads, tractor, etc.; VORKHEFTRUCKS; reachtrucks; stapelaars w.o. "Linde", "Toyota", "Atlet", "Hyster", "Komatsu"; pompwagens; 2600 stalen pallets; tuingereedschap w.o. kettingzagen, heggenscharen, maaiers; aannemersmaterialen; metaal- en houtbewerkingmachines o.a. bewerkingscentrum, freesmachine, boor/frees machine, zagen, schuurmachines, tafelboormachines; elektromotoren; 3 BOTEN o.a. polyester reddingsboot incl. trailer, rib rubberboot incl. trailer en motorboot incl. buitenboordmotor en trailer; boot onderdelen; SPABADEN WHIRLPOOLS; infrarood sauna's; kantoormeubilair o.a. schrijf- en conferentietafels, (bureau)stoelen, kasten, kantoorapparatuur; speelgoed; partijgoederen; schommels, etc.; BIEDEN UITSLUITEND VIA INTERNET SLUITING vrijdag 18 MAART vanaf 14.00 uur Bezichtiging: donderdag 17 maart van 10.00 tot 16.00 uur FOTO'S Catalogus op onze website www.TroostwijkAuctions.com door Frank Balkenende dan kiest het COA voor hen." Met z'n achten wonen de asielzoekers in appartementen, waar ze een kleine gemeenschappelijke ruimte en een keuken hebben. Om zelf hun potje te koken, krijgen ze vijf tig euro in de week, waarvan ook kleding moet worden gekocht. Asielzoekers met een verblijfssta tus mogen gewoon werken, maar hun inkomsten worden van hun uitkering afgetrokken. Voor de kinderen, in Goes verblij ven er ongeveer dertig, is extra aan dacht. Er is een peuterspeelzaal die gedreven wordt door vrijwilli gers en leerplichtige kinderen gaan naar school. Voorlopig gaan de basischoolleerlingen nog naar Vlissingen, maar in het volgend schooljaar neemt de speciale school De Tweern het basisonder wijs voor haar rekening. Het voort gezet onderwijs zit voorlopig in Middelburg, maar de voorziening zal naar Goes worden verplaatst als volgend jaar het centrum in Middelburg sluit. Alle asielzoekers krijgen het begin van een inburgeringscursus, die in elk geval al resultaat heeft opgele verd. Bij het verlaten van het pand klinkt nogmaals 'goedemorgen'. De bewoners tonen zich tevreden met de opvang, vooral met de rust die ze na een vermoeiende perio de goed kunnen gebruiken. Minis ter Leers komt het AZC woensdag 16 maart officieel openen. Nee, de Mitsubishi I MiEV is niet de eerste elektrische auto in Zee land. Een aantal particu lieren rijdt al puur op stroom door de Zeeuwse dreven. Directeur Hans Braamse van Kyotolease in Goes zegt dat zijn bedrijf wel de eerste, in serie gebouwde, elektri sche auto op de weg zet in Zee land. Reden voor taart én een -proefrit door de Goese wethouder Jo-Annes de Bat. Kyotolease is een Goes' bedrijf dat al sinds 2001 autolease verzorgt. Met dit verschil dat Braamses be drijf'groen' werkt, voor zover dat voor auto's opgaat. „We proberen duurzaam en maatschappelijk ver antwoord te ondernemen. Om die reden doen wij alleen hybride au to's en auto's die rijden op aard gas, ethanol en biodiesel. Aan dat pakket is nu de elektrische auto toegevoegd." Braamse weet best dat er meer Zeeuwen zijn die al elektrisch door Zeeland suizen. „Maar dat zijn dan gewone auto's die zijn omgebouwd tot elektrische. De Mitsubishi die we vandaag hebben opgehaald bij de dealer in Goes, is in serie gebouwd en daardoor zo veilig als elke nieuwe auto." Volgens Braamse kan ombouw knap gevaarlijk zijn. „Als je de kof ferbak vol accu's gooit, heeft dat ge volgen voor de gewichtsverdeling en dus het weggedrag van de auto. Er is een verhaal bekend van een tot elektrische auto omgebouwde Volkswagen die op een rotonde al leen nog maar rechtuit wilde. Dat zal je bij de 'Mits' niet gebeuren." Kyotolease voegt de Mitsubishi I MiEV aan haar wagenpark toe om de Zeeuwen (de rest van Neder land mag ook) warm te maken voor 'groen transport'. Onder con- De gemeente Goes schept dit voor jaar vijf oplaadpunten voor elektri sche auto's. Ze komen bij het Ad miraal de Ruyterziekenhuis en sportpark Het Schenge, op het Hol- landiaplein, Molenplein en Sta tionspark. Het betreft gewone op laadpunten voor automobilisten die in Goes werken of er de trein nemen naar hun werk. In een paar uur tijd is de auto weer aardig volgeladen. Goes ijvert ook voor een snellaadpaal, al kost die een ton. „We erkennen het belang", zegt wethouder lo-Annes de Bat. sumenten is huiver voor een com-~ pleet elektrische auto, onderkent Braamse. „Mensen zijn bang dat ze onderweg stilvallen, terwijl er eigenlijk niks aan kapot kan gaan. De oplaadtijd baart hen soms ook zorgen. Steek je thuis de stekker in het stopcontact, dan duurt het zes uur eer de Mitsubishi vol is 'ge tankt'. Via een snellaadpunt duurt dat maar 20 tot 30 minuten. Kijk, om de elektrische auto ruim baan te geven, zullen overheden moeten investeren in snellaadpun ten. Zeeland telt er nog maar één, in Tholen-stad. Ik heb begrepen dat een snellaadpunt een investe ring vergt van 100.000 euro. Dat betekent dat de overheid een duw tje tegen de kar moet geven." Een Zierikzees bedrijf heeft inmid- dels ook twee I MiEV's besteld, zegt technisch directeur Ruud Ko- le van Mitsubishi-dealer Tramper in Goes. Ie kunt er 100 tot 200 kilo meter mee rijden. Op de snelweg doet hij een alleszins redelijke 130 kilometer per uur. Braamse: „Voor ritten in de regio en in de stad is deze elektrische au to uitermate geschikt. Je moet wel jezelf aanwennen hem tussentijds steeds op te laden. Da's beter dan helemaal leeg rijden." De prijs is nog een struikelblok. De Mits kost 32.000 euro. „De prijzen zijn al ge zakt en dat zal zich voortzetten." in Kapelle. Haar persoonlijke visie op onder meer het kiezen, snoeien en bemesten van vaste planten komt uitgebreid aan bod. Aanvang: 20.00 uur. Hoe rijdt dat nou, zo'n elektrische auto? Net als een gewone, alleen hoor je geen motor. De onder de kof ferbak verstopte accu's doen hun werk geruisloos. De automaat in D en karren maar. Wethouder Jo-Annes de Bat zet de fluwelen sokjes erin. De Mitsubishi suist geruisloos door Goes. Het autootje is behoorlijk vlot omdat al het koppel (Newtonmeters) direct be schikbaar is. „Kun je hem ook met een handgeschakelde versnel lingsbak krijgen?", vraagt De Bat aan Hans Braamse van Kyotolease die de elektrische 'Mits' heeft aange schaft. „Uh, nee, alleen met automaat." Hij slaat dus nooit af bij een verkeerslicht. „Een vrouwenauto dus", grijnst Braamse. „Oei, wordt dat gequoot?" De witte I MiEV, die als print rondom een grasveld met zich meetorst, wordt geparkeerd bij de Agri- markt. Sommigen kijken er naar, maar niemand aait het sympathieke autootje. „Het is mijn stijl niet", rea geert Mercedes-rijder Jan-Willem van Schaik. „Boven dien zijn elektrische auto's nog behoorlijk duur." Als ze een ander model uitbrengen - binnen afzienbare tijd komen er meer modellen van diverse fabrikanten op de markt - en de prijs daalt, dan wil Van Schaik er nog wel eens over nadenken. „Het is wel beter voor het milieu." Dat doet ook Noud van der Laak uit Goes. „Ik rijd nu een grote auto om onze caravan te kunnen trekken. Daar rijd je dus een heel jaar in om één keer met va kantie te kunnen. Ik kan me voorstellen dat zo'n elek trische auto vroeg of laat aantrekkelijk wordt." 5f HPV k MEEST GELEZEN 1Dode man in watergang Goes 2. Brand in café De Post aan Markt 3. Carnavalsvierder in Vlaketunnel DE STELLING Reageer op de de stelling 'Het transfe rium moet open blijven' op www.pzc.nl/bevelanden TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Telefonisch een tip geven? Bel dan naar 0113-315670 door Maurits Sep dishoek - Hulpdiensten kunnen maar moeilijk op het strand bij Dishoek komen. Daarom schaffen de eigenaren van slaaphuisjes zelf hartdefibrillatoren aan en volgen ze een cursus om de hartappara ten te kunnen bedienen. De strandvereniging Dishoek heeft al vier AED's gekocht en wil er nog eens vier bijkopen. Ze hebben geld gekregen van de Rabobank Walcheren/Noord-Beveland en van schoonmaakbedrijf Jansma en Dik in Vlissingen, ook lid van de vereniging. Rond 1 mei moeten de eerste hartdefibrillatoren op het strand geplaatst zijn. De huisjes waar de apparaten staan, worden herkenbaar voor strandgasten mid dels vlaggen. Inmiddels hebben zich ook al dertig van de 276 leden van de strandvereniging aange meld als hulpverlener. Zij zullen de AED's kunnen bedienen als dat nodig is. De Stichting Strandex- ploitatie Walcheren (SSW) gaat de ze mensen opleiden. Bij de huisjes waar deze vrijwilligers aanwezig zijn, komen groene logo's te han gen, vertelt secretaris Kees Krijger. En in alle 276 slaapstrandhuisjes komen instructies te hangen hoe mensen het moeten melden als een AED nodig is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34