21 zeeland Brand verwoest café Kernafvaltransport mag Jammer, geen taartendag vandaag Maandagochtend PZC dinsdag r De krant 8 weken voor 24 euro! HULPDIENSTEN De Grote Markt in Goes is gisteren vanwege de rookontwikkeling bij de brand in café De Post urenlang afgesloten geweest voor publiek. Branden Zeeland 2011 dinsdag 8 maart 2011 door Marleen Blommaert Ik word wakker met een vaag vertrouwd gevoel. Ik moet deze maandag vroeg op. En verslapen is geen optie. Even blijf ik echter nog in de warmte van mijn bed genieten van die eer ste minuten tussen slapen en wa ken. Ergens tussen zes en zeven in de ochtendschemer dringen lang zaam de stemmen van Radio tot me door. Ze blijven even zweven tussen mijn onbewuste en bewus te deel. Maar het bewuste deel pikt steeds meer vertrouwds op en begint een beetje te sputteren. Ik hoor een Hulsterse tongval, maar aangezien ik de enige ben in dit huishouden met zulks, klopt er hier iets niet. Als ik dan opeens het woordje 'leuren' hoor, ben ik klaarwakker. Een telg uit een welbekende Hul sterse familie probeert aan de twee mensen in de studio in Hil versum uit te leggen wat 'leuren' is. Een typische Hulsterse bezig heid voor de maandagochtend tij dens carnaval. Op enig moment besluit de Hul stenaar, dat het toch moeilijk uit COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps> Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening te leggen is en dat je er eigenlijk gewoon een keer bij moet zijn. En hoe beleefd en geïnteresseerd het tweetal ook is, ik vraag me af of ze de kern nou te pakken hebben. De buurvrouw probeert het een paar uur later ook nog eens uit te leggen aan mijn Haagse schoon mama. De frons van oma wordt steeds dieper en dieper. Op enig mo ment denkt ze zelfs dat er ledikan ten te koop worden aangeboden bij deze gelegenheid. En hoe en thousiast we ook zijn en vol vuur vertellen hoe leuk het is, haar wenkbrauwen worden steeds ver- der opgetrokken. Haar zoon is ge trouwd met een wel heel vreem de inboorlinge. Vervolgens heeft ze hem en zijn dochters ontvoerd naar deze nego rij ver van de beschaafde wereld waar goddeloze en vreemde ge bruiken nog schering en inslag zijn. Dit landsdeel schijnt bij Neder land te horen, maar er is niets wat haar daar aan herinnert. Leuren: alleen het woord al. Colporteren, heet dat in Den Haag. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Lilian Dominicus GOES - Een grote brand heeft giste ren café De Post in Goes groten deels verwoest. De Grote Markt was lange tijd afgesloten voor pu bliek vanwege de grote rookont wikkeling en de bereikbaarheid voor de hulpdiensten. Volgens politiewoordvoerder Al- win Don was er 'geen direct ge vaar voor de volksgezondheid'. „Twee bedrijven hebben op diver se plekken gemeten en niets kun nen vinden. Maar mensen moeten er wel rekening mee houden dat bij iedere brand giftige gassen vrij komen." Pas aan het eind van de middag zijn de cafés en terrassen weer opengegaan. De brandweer bluste toen nog na, omdat de tussenvloe- ren van het historische pand nog lange tijd bleven smeulen. „Zodra je stopt met blussen, slaan de vlammen er weer uit. Het vuur moet echt helemaal uit zijn, an ders kun je om de twee uur wel te rugkomen", aldus politiewoord voerder Don. De brand is 's morgens om 11.15 uur ontstaan, waarschijnlijk op de eerste verdieping boven het café. De oorzaak is nog altijd onbekend. Bedrijfsleider Marcel de Kraker ontdekte de brand terwijl hij op een kantoortje op de eerste verdie ping bezig was met de administra tie. „De elektriciteit viel uit en ik rook brandlucht. Vrijwel direct heb ik de bewoner op de bovenste verdieping gebeld. Beneden was mijn vrouw aan het werk en er was iemand van de brouwerij be zig de tapleidingen door te spoe len. Gelukkig heeft iedereen het pand veilig kunnen verlaten. De bewoner heeft in de haast wel zijn hoofd gestoten, maar had verder geen ernstige verwondingen." Brandweerkorpsen uit Goes en omgeving werden gealarmeerd en rukten met groot materieel uit. Rond 12.30 uur sloegen de vlam men uit het dak en de bovenste ra men. Met water uit de nabijgelegen his torische haven beschikte de brand weer over voldoende water om ca fé De Post en de naastgelegen ge bouwen - links het oude, nog al tijd leegstaande postkantoor en rechts café Mid City - nat te hou den. Omdat de balken van de drie panden in elkaar overlopen hield de brandweer rekening met over slaan naar de andere twee panden. „Er was geen direct gevaar voor door Mieke van der Jagt Heel veel klachten van om wonenden hoor je niet op maandagmiddag, als de Grote Markt weer vrijgegeven is. Veel cafés gaan op maandag toch niet open en het zonnetje plus de laatste acties van de brandweer, trekken de terrassen van wie wel open is, helemaal vol. Een betere accommodatie voor ramptoerisme kun je niet bedenken. Toch reageert niet iedereen zonder klachten. Vita Anthonisse van café De Snor, houdt elke maandag taartendag: koffie met taart voor prijs van een bakje. „Ik mocht nota bene mijn eigen café niet in, aanvankelijk. En toen ik eenmaal binnen was, mocht ik er niet meer uit om taart te gaan halen. Voor ons betekent het flink omzetverlies, want maan dag is met die taarten voor ons een prima dag", vertelt Anthonis se. Toen iedereen weer de Grote Markt op mocht, was bij De Snor het zonnetje alweer achter de wes telijke gevelwand van de Markt ver dwenen. Van de ramptoeristen kon Antho nisse dus ook niet meer profiteren. In Nationaal haalt barjuffrouw Kel ly de schouders op. „Ik heb ruim schoots de tijd genomen om alle glazen keurig netjes te poetsen." Vita Anthonisse leed omzetverlies. De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u na DEN HAAG - Energiebedrijf EPZ mag van de Raad van State de ge bruikte splijtstof per trein naar de Franse nucleaire opwerkfabriek in het Franse La Hague vervoeren. De raad wees gisteren het verzoek van milieuorganisaties, waaronder Greenpeace, om de transport- en overbrengvergunningen te blokke ren van de hand. EPZ kreeg ver gunningen om de komende 2,5 jaar oude brandstofstaven uit het volle opslagbassin naar Frankrijk te vervoeren om zo ruimte te ma ken voor verse splijtstofstaven. Greenpeace eiste eerst onderzoek naar veiligere alternatieve vervoer van radioactief materiaal. De raad vindt dat de ministers van EZ en Landbouw en Innovatie alleen de veiligheid van het treintransport hoefden te beoordelen, omdat EPZ daarvoor vergunningen heeft aangevraagd. Bovendien hebben Greenpeace en de andere milieu groeperingen volgens de Raad van State niet aangetoond waarom het treintransport zoveel gevaarlijker is dan transport per schip. De uitspraak is een meevaller voor EPZ. Het bedrijf heeft haast met het transport omdat het bassin zo goed als vol zit. EPZ kan in april nog één keer en splijtstofstavenwis- seling doen, maar dan moeten de oude afgekoelde staven snel naar La Hague, omdat EPZ dit najaar een nieuwe zending verse splijt stofstaven krijgt. Grote brand in schuur Nieuwerkerk Betho, Klein Frankrijk Goes 13 januari 9 januari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2