zeeland 123 politici gaan stelen Marrea www.marrea.n m De SER zegt: Belastingdienst houdt Informatieavond gratis spreekuur over Thermphos - fl felQ -- yliiwÜ; B 0 1 fm Zeeuwse vissers zoeken vermiste collega's voor kust van Duinkerke noteiarrangementen Zeeuws Veilinghuis veilt meubels voor IKN TTrarr dinsdag 8 maart 2011 'Biobased economy is geen speeltje, maar een pure noodzaak'. Gijsbrecht Gunter, Economische Impuls door Jeffrey Kutterink Olie- en gasvoorra den raken op. Be drijfsleven en on derwijs in Zeeland, West-Brabant en Oost-Vlaanderen zoeken, gesteund door overheden, naar alternatie ven. 'Vertroetelde' algen bijvoor beeld kunnen veel olie gaan leve ren. De Zuidwestelijke Delta wil één van de belangrijkste onder- zoeksregio's worden van Europa en roept de hulp in van Den Haag. Het is bijna een jaar geleden dat Zeeland een bijeenkomst organi seerde in het Haagse hotel Des In- des. In een chique zaal bracht gede puteerde Marten Wiersma een eenvoudige boodschap: Zeeland, West-Brabant en Oost-Vlaanderen willen samen dé biobased eco nomy van Europa worden. Toen malig demissionair minister Gerda Verburg hoorde het aan, nam be leefd een rapport in ontvangst, stel de dat Zeeland veel kansen heeft en wenste iedereen veel succes. Voorsprong of niet. Vanaf dan blijft het muisstil en een paar maanden later gaan de TU Delft en DSM er met 80 miljoen 'Haag se' euro's vandoor. Zeeland beseft dat het anders moet. De recent aangestelde lobbyisten in Den Haag en Brussel worden in stelling gebracht. Maar met een nieuw ka binet aan het bewind lijkt het to taal de verkeerde kant op te gaan voor de Zeeuwse ambities. Het kondigt aan de komende jaren al leen geld te steken in de econo misch sterkste gebieden: de Rand stad en de regio Eindhoven. Dat wordt de Tweede Kamer te gortig. Het is notabene Gerda Verburg - maar nu als Kamerlid - die een mo tie indient en het kabinet oproept ook te investeren buiten de Rand stad. De Kamer steunt haar. Het kabinet pakt het signaal op en presenteert begin februari de zoge heten bedrijvenbrief. In plaats van 'Zeeland heeft het Rijk nodig, ook al stoppen bedrijven er veel geld in' geld te steken in de ontwikkeling van gebieden, gaan er harde euro's naar negen sectoren waar Neder land door zijn ligging en geschiede nis sterk in is: water, agrofood, tuinbouw, hightech, life sciences, chemie, energie, logistiek en crea tieve industrie. Niet minder dan 1,5 miljard euro ligt daarvoor op de plank. Ondertussen adviseert de Sociaal- Economische Raad (SER) het kabi net om in te zetten op de bioba sed economy en noemt Zeeland, West-Brabant en Oost-Vlaanderen als een kansrijk voorbeeld. „Maar het kabinet noemt het niet in de bedrijvenbrief', zegt Gijsbrecht Gunter van Economische Impuls Zeeland. „Terwijl veel van de secto- Fotobioreactor bij Algaelink. foto Algaelink ren waar het kabinet op inzet van groot belang zijn voor de biobased economy. Daarom pleiten we er in Den Haag voor een deel van die 1,5 miljard te besteden aan het sti muleren van de biobased eco nomy. Dat is geen speeltje, maar pure noodzaak om over te schake len van fossiele naar biologische grondstoffen. We hebben het Rijk hard nodig, ook al stoppen bedrij ven en lokale overheden er veel geld in. Een product maken in een laboratorium is nog iets anders dan het grootschalig te produce ren. Dat vergt grote investeringen en risico's." De TXveede Kamer praat woensdag met SER-voorzit- ter Alexander Rinnooy Kan over het advies over de biobased eco nomy. Behalve Den Haag zou ook Brussel een duit in het zakje moe ten doen. Achter de schermen lob byt Zeeland daarvoor. De Kamer praat er dinsdagavond over. Maar het gaat niet alleen om geld. Ook knellende regels moeten wor den afgeschaft en landbouwbeleid beter worden afgestemd op de groene grondstoffeneconomie. Overuren voor de lobbyisten. Ondertussen zitten ondernemers niet stil. Op 10 februari hebben be drijven, onderwijsinstellingen en overheden een overeenkomst ge sloten. Ze gaan gezamenlijk wer ken aan de ontwikkeling van de biobased economy. Bedrijven als Dow, Yara, Eastman, Cargill, He ros, Total en Algaelink hebben zich gecommitteerd. Niet de klein ste. Gunter: „Nu Den Haag nog." Met name Noordoost-Groningen en Zeeuws-Vlaanderen zijn relatief dunbevolkte regio's met een agrari sche traditie die te kampen heb ben met bevolkingskrimp. Ont wikkeling van een regionale bioba sed economy kan belangrijke im pulsen geven aan de regionale eco nomie en daarmee bevorderen dat die regio's ook jongeren en hoger opgeleiden een aantrekkelijker woon- of werkomgeving bieden. Juist de veelheid en de diversiteit van biobased projecten zijn type rend voor Zuidwest-Nederland. Regio's in Nederland moeten el kaar niet gaan beconcurreren. MIDDELBURG VLISSINGEN Belastingdienst verzorgt vanaf 15 maart elke dinsdag een gratis spreekuur bij de Kamer van Koop handel (KvK) in Middelburg. Star tende ondernemers kunnen tussen 9.00 en 17.00 uur met al hun vra gen over belastingen terecht bij de medewerkers van de Belasting dienst. Zij kunnen zonder afspraak ge bruikmaken van dit spreekuur. Een gesprek duurt gemiddeld 20 minu ten. De KvK is te vinden op Park Veldzigt 19-21 in Middelburg. De Provincie Zeeland houdt op 16 maart een informatiebijeenkomst over de ontwikkelingen rondom fosforfabriek Thermphos. Het rap port van de commissie Mans, het gezondheidsonderzoek en de bui tenluchtmetingen in het Sloege- bied en andere meet- en toezichtre- sultaten zijn onderwerpen die aan de orde komen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in partycen trum Landlust, Landlustweg 1 in Nieuwdorp. '1 v„. Multratug 18 met de N28 op weg naar Terneuzen. foto Adri van de Wege ARNEMUIDEN - Vissers van de Yerse- ke 138 en Arnemuiden 46 zijn gis terochtend voor de kust van het Franse Duinkerke een zoekactie be gonnen naar hun vermiste colle ga's van de Nieuwpoort 28. Of zij al resultaat hebben geboekt, was gisteravond niet bekend. De vorige week dinsdagavond omgeslagen Nieuwpoort 28 ligt momenteel in Terneuzen, nadat de kotter zater dag was geborgen door Multraship uit Terneuzen. De zoekactie op de locatie waar de Nieuwpoort 28 is gekapseisd voor de noord-Franse kust, vindt plaats op initiatief van alle vissers 'om de Zuid', uit Zeeland en van Goeree- Overflakkee. De Yerseke 138 en Ar nemuiden 46 zijn uitgerust met speciale netten met borden. De zeebodem ter plaatse is erg stenig. „Stenen gaan onderdoor die net ten", legde de schipper van de Yer seke 138 uit. „Wat zich verder op de zeebodem bevindt, komt erin terecht." De kans dat de drie opva renden van de Nieuwpoort 28, twee uit Arnemuiden en één uit Oost-Souburg, worden gevonden, is niet groot, onderkent de schip per van de Yerseke 138, maar 'niets is onmogelijk'. „Het is onze plicht dit te doen." De Nieuwpoort 28 is, aldus eige naar Matthijs van der Ploeg, 'total loss'. Sloop ligt voor de hand. De waterpolitie heeft gisteren de kot ter geïnspecteerd. De scheepvaart- politie in Oostende voert het on derzoek uit naar het ongeval met het vissersschip. MIDDELBURG Het Zeeuws Veilinghuis veilt Bra ziliaanse meubelen voor het Zorg- programma van de stichting Inter nationale Kinderhulp Nederland (IKN). De IKN probeert weeskinderen op lange termijn zorg te geven. De vei lingstukken zijn op 12, 14 en 15 maart tijdens de openingsuren van het veilinghuis te bezichtigen. De meubelen gaan op 16 maart om 16.30 uur onder de hamer. Het vei linghuis is te vinden aan de Heren gracht 74 in Middelburg. |ONTDEK PRACHTIG ZEELAND In de Kop van Schouwen ligt, op een prachtige rustige locatie 4-sterren Fletcher Duinhotel Burgh-Haamstede. Een ideale plek voor natuurliefhebbers, rustzoekers en strandgangers. Heerlijk even helemaal uitwaaien en genieten van de gezonde zeelucht. Het prachtige stadje Zierikzee is een echte aanrader en ligt op slechts 15 km afstand. Geniet hier van leuke winkels, gezellige terrasjes, vele monumenten en een prachtige jachthaven met een traditionele vissersvloot. Gaat u ook nog naar Deltapark Neeltje Jans of naar de leuke stad Middelburg? Na een paar heerlijke dagen in Zeeland kunt u er weer helemaal tegen. Kom ook eens naar Zeeland I Arrangement Ontvangst met koffie/thee en een Zeeuwse bolus 2 x overnachting 40 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner op dag van aankomst 1 dag fietshuur Informatiepakketje van de omgeving inclusief fietsroutes Van 149,00 voor 109,00 t/m 30 juni 2011, rou.y. feest dagen en de weekenden in juni Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, Toeslag op vrijdag- en zaterdagnacht; 10,00 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik: 25,00 p.n. excl. toeristenbelasting a 2,00 p.p.p.n. Geen reserveringskosten! Fletcher Duinhotel Burg - Haamstede (4*) ligt rustig, midden in het duingebied van Burgh Haamstede. Dit comfortabel ingerichte hotel heeft een uitstekend restaurant, een zonnig terras, een gezellige lounge, sauna, fitness en solarium. Uw riante kamer is stijlvol ingericht en voorzien van alle moderne comfort. Een heerlijk hotel in een prachtige omgeving. Boeken via www.marrea.nl/WEG014 boek online of bel 0571 27 77 44 ranmgiEi;m?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23