Staatshoofd als smeermiddel voor de handel II k*K) 'We hebben motivatie gekregen en moed geput uit de protesten in Tunesië en Egypte.' muscat - De koopman heeft het gewonnen van de dominee. Voor het eerst in de geschiedenis gaat een Nederlands staatshoofd op bezoek in de Golfregio. De economische belangen zijn daar namelijk groot en zaken doen gebeurt alleen op het hoogste niveau. Wegblijven omdat de staten op de democratie index niet hoog scoren, was niet langer een optie. De primeur was toegedacht aan Oman, maar na een opmerkelijke zigzagbeweging aan Noordeinde en het Binnenhof, valt die eer nu te beurt aan Qatar. Als troostprijs krijgt sultan Qaboos van Oman de ko ninklijke familie vanavond nog wel te eten. Daarna reist het gezelschap door naar Doha, de hoofdstad van Qatar, een vlucht van minder dan anderhalf uur. Staatsbezoeken zijn bedoeld om bestaande banden tussen landen te verdiepen of te bevestigen. Maar staatsbezoeken werken ook heel goed als smeermid del en ze worden door het bedrijfsleven dan ook gre tig aangegrepen om mee te profiteren van de aan dacht voor Nederland. De 'captains of industry' die zich hadden opgegeven voor de reis naar Oman wa ren dan ook boos dat het staatsbezoek aan dat land vorige week op het laatste moment werd uitgesteld. In Oman beslist uiteindelijk de sultan. Dan is het wel zo prettig dankzij de koningin even zijn onver deelde aandacht te hebben. In Qatar werkt het overigens niet anders. Het be zoek daar kent naast museumbezoek en eten bij de emir een sterke economische component. Net als in Oman heeft ook hier het havenbedrijf Rotterdam grote belangen. De koningin gaat naar industriestad Ras LafFan, waar sinds 2008 met het havenbedrijf wordt samengewerkt. Die samenwerking moet nu worden uitgebreid, waarbij Qatar wil profiteren van Nederlandse kennis. Een andere grote Nederlandse belanghebbende in Qatar, de grootste producent van vloeibaar aardgas, is Koninklijke Shell. Het oliebedrijf heeft de laatste vijfjaar 14 miljard euro geïnvesteerd in het emiraat. De koningin komt kijken bij Shell Pearl, waar gas vloeibaar wordt gemaakt. De scheepvaart komt ook aan bod, bij de Nakilat Damen scheepswerf waar 's wereld grootste tankers moeten aanmeren. Het staatsbezoek aan Qatar, begint morgen om 11 uur plaatselijke tijd en duurt tot vrijdagochtend. Mi nister Uri Rosenthal van Buitenlandse Zaken zal de koningin niet zoals gebruikelijk vergezellen. In zijn plaats gaat staatssecretaris Ben Knapen mee. Minis ter Maxime Verhagen van Economische zaken is eveneens present, vanwege de handelsbelangen. Ali, woordvoerder van de demonstranten in Oman dinsdag 8 maart 2011 adviesraad om te pleiten voor meer politieke en economische vrijheden. foto Robin Utrecht/ANP Manama buitenlandse werkkrachten. De recente roep om hervormingen, is niet tegen de sultan persoonlijk gericht, maar van hem wordt wel meteen actie verwacht. Volgens Forbes heeft de sultan een ver mogen van 500 miljoen euro. Emir Hamad bin Khalifa Al Thani, sinds 1995 (staatsgreep tegen vader). De gastheer van koningin Beatrix re geert over een olierijk land met amper 800.000 inwoners, van wie het meren deel buitenlander. De emir heeft een zeer grote familie - naar schatting wel 20.000 leden - die in alle geledingen van het landsbestuur en het zakenleven is terug te vinden. Volgens het Amerikaanse zakenblad Forbes goed voor een negende plaats onder de rijkste monarchen van de we reld, met een geschat vermogen van 1,7 miljard euro. 5AUDJ-ARA88E Koning Abdullah bin Abul Aziz, sinds 2005. De 'hoeder van de twee heilige mos keeën', zoals de koning in de Arabische wereld wordt genoemd, is net terug in eigen land na een buitenlands verblijf van meer dan drie maanden. In New York onderging de 86-jarige vorst een rugoperatie en daarna verbleef hij lan ge tijd in Marokko voor herstel. Nog voor zijn terugkeer, beloofde Abdullah de bevolking extra geld, in een poging mogelijke onrust af te kopen. Volgens het Amerikaanse zakenblad Forbes goed voor een derde plaats on der de rijkste monarchen van de we reld, met een geschat vermogen van 12,8 miljard euro. VERENIGDE ARABISCHE EMIRATEN President sjeik Khalifa bin Zayed Al Naha- yan, sinds 2005. ?erz/S( De emir van Abu Dhabi is nu al veertig jaar automatisch ook staatshoofd van -de in 1971 gevormde federatie van ze ven vorstendommen. Abu Dhabi is het grootste en rijkste van de zeven, al is buurstaatje Dubai misschien beter be kend. De emir van Dubai, sjeik Moham med bin Rashid Al Maktoum, is tevens vicepresident en premier van de federa tie die nog geen last heeft gehad van de recente onrust in de Arabische we reld. De Emirati zijn overigens een kleine minderheid in eigen land. De miljoenen gastarbeiders uit het Indische subconti nent hebben geen rechten. Volgens het Amerikaanse zakenblad Forbes is sjeik Khalifa goed voor een vierde plaats onder de rijkste monar chen van de wereld, met een geschat vermogen van 10,7 miljard euro. De emir van Dubai is vijfde op de Forbes- lijst, met 3,2 miljard. QATAR SAUDI- ARABIË Doha 50 km infographic CRW bron CIA Factbook Perzische Golf v.a.e. Muscat SAUDI- ARABIË 50 km Arabische Zee (staatsbezoek, 9-10 maart) regering constit. monarchie (emiraat) staatshoofd Hamad bin Khalifa al-Thani religie 77,5% moslim oppervlakte 11.000 km2 inwoners 848.016 JEMEN (privédiner, vandaag) absolute monarchie (sultanaat) Qaboos bin Said al-Said 82% moslim 309.500 km2 3.027.959

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11