io golfstaten Bezoek aan regio in opstand Omani I Koningin Beatrix zit vanavond met prins Willem- Alexander en Maxi ma bij een omstre den privé-diner met sultan Qaboos in Oman. Morgen volgt een historisch eerste staatsbezoek aan Qatar. Het ko ninklijk gezelschap komt terecht in een regio waar het volk strijdt voor meer politieke vrijheden en betere sociale voorzieningen. dinsdag 8 maart 2011 door Hans jacobs Duizenden jonge Omani's dringen voor het Sultan Qaboos stadion in de hoofdstad Muscat. Ze kun nen zich daar opgeven voor een baan bij de politie. De belangstel ling is groot, het is moeilijk orde te houden. Verderop in de stad verzamelen zich tegen het avonduur weer hon derden mensen voor de Majlis al Shura, het gebouw van wat hier doorgaat als parlement. Ze'eisen zeggenschap, een echt parlement en niet slechts een adviesraad van de allesbepalende sultan. Demonstraties zijn een nieuw fe nomeen in Oman. De autoriteiten weten er ook niet goed raad mee, maar lijken een afwachtende houding te hebben aangenomen. In de havenstad Sohar, waar het al lemaal begon weten de actievoer ders ook van geen ophouden. 'We zitten op veel olie maar dat gaat niet naar onderwijs of zorg' De airconditioning is al besteld zegt Ali, een 23-jarige laborant van een bedrijf in de haven van Sohar. De westenwind die zand blaast over de rotonde aan het begin van de stad is een teken dat de zomer in aantocht is. „Dan wordt het bloedheet", weet hij. Maar dat is voor de demonstranten die het plein nu al meer dan een week be zet houden, geen reden om hun kleden en tenten in te pakken. Nee, er worden gewoon generato ren geplaatst, zodat de tenten ge koeld kunnen worden. „We laten ons niet verjagen", stelt Ali. Niet door de nadrukkelijk patrouilleren de militairen, niet door dreigemen ten van het Openbaar Ministerie en niet door het weer. Ali is een man van veel woorden, geduld en actie. „In mijn werk moet ik ook analyseren, en weet ik dat één verkeerde druppel een mengsel kan doen mislukken. Zo is het ook hier. Als we één ding verkeerd doen, mislukt onze actie. Het hele land kijkt naar ons, volgt ons na, we mogen dus geen fou ten maken", vertelt hij. Ali lijkt niet voor niets aangesteld als woordvoerder van de demon- 1 stranten, een naar gelang de tijd van de dag wisselend aantal op de zogenoemde Global rotonde. „We laten ons onze vrijheid niet meer afpakken", zegt Ali. „Jaren hebben we in angst geleefd. Kritiek leveren op de regering was verboden, dan riskeerde je gevan genisstraf We hebben echter moti vatie gekregen en moed geput uit de protesten in Tunesië en Egyp te", legt hij uit in een tentje mid den op de royale rotonde aan het begin van de stad. „Het is nu of nooit." De laptop ligt binnen handbereik, op mobiele telefoontjes worden filmpjes getoond die als bewijs moeten dienen voor het gezegde. „Er wordt veel valse informatie over ons verspreid", stelt Ali. „Dat we tegen de sultan zijn bijvoor beeld. Helemaal niet. Maar we wil len een constitutionele monar chie, waar het parlement het voor het zeggen heeft. In de huidige re gering moeten de corrupte minis ters verdwijnen en de levensstan daard moet omhoog. We zitten op veel olie, maar waaraan wordt de opbrengst besteed? Niet aan hoger onderwijs of gezondheidszorg." „De eisen zijn simpel", voegt eco nomiestudent Malik (24) eraan toe. „We blijven hier tot ze wor den ingewilligd. Dat kan snel, één man beslist uiteindelijk", stelt hij snedig. Ali is ook eerlijk over de eerste pro- testdagen, toen er uit woede en frustratie over het optreden van de politie vernielingen aangericht. De incidenten tonen aan dat het besluit om het staatsbezoek uit te stellen verstandig is geweest. In So har kan zo de vlam in de pan slaan. De Omani's zijn niet de enigen die demonstreren. Ook in Bahrein gaan betogers de straat op. De ont wikkelingen daar worden door de twee buurlanden Qatar en Saudi- Arabië scherp in de gaten gehou den. Qatar, waar koningin Beatrix morgen op staatsbezoek gaat, is van nature geen vriend van Bah rein. Kwestie van botsende ego's en een langslepend grensconflict. Maar Qatar, dat nog geen protesten van betekenis heeft gehad, ziet niet graag dat de sjiitische meerderheid in Bahrein het voor het zeggen krijgt, met de kans dat het even eens sjiitische Iran ook een voet tussen de deur krijgt. Saudi-Arabië en Koeweit (waar de oppositie een demonstratie voor rheer zeggenschap voor het parle ment heeft uitgeschreven) hebben al voorgesteld om samen met Qa tar en de Verenigde Arabische Emi raten met een hulpfonds te ko men. Wat dat betreft denken alle heersers in de Golfregio hetzelfde: met geld kan de onrust worden af gekocht. Honderden demonstranten komen in Mascat bijeen bij het gebouw van de BAHREIN Koning Hamad bin Isa Al Khalifa. De koning is in 1999 begonnen als emir, maar na het wijzigen van de grondwet en enkele democratische her vormingen vond hij het zaak zijn land en titel te upgraden. Sinds 2002 is Bah rein, het kleinste van de Golfstaten, een koninkrijk en is Hamad koning. Zijn oom sjeik Khalifa bin Salman Al Khalifa, die al veertig jaar premier is, staat onder druk om zijn post op te ge ven. Als enige van de Golf-monarchen komt koning Hamad niet voor op de Forbes-lijst van rijkste wereldburgers. KOEWEIT Emir Sabah al Ahmed al Jaber Al Sabah, sinds 2006. Op elke straathoek in Koeweit-stad prijkt het portret van de emir, die dit jaar vijfjaar op de troon zit. Dat jubi leum viert de oliestaat samen met de twintigste verjaardag van de bevrijding van de Iraakse bezetting (einde van de eerste Golfoorlog) en de vijftigste ver jaardag van de onafhankelijkheid. De Koeweiti's hebben allemaal een cadeau tje gekregen van bijna 2500 euro; ge noeg om iedereen stil te houden, al klinkt er ook hier de roep om meer in spraak en zeggenschap. Volgens Forbes heeft de emir een ver mogen van 250 miljoen euro. OMAN Sultan Qaboos bin Said, sinds 1970 (staatsgreep tegen vader). De inmiddels 70-jarige sultan is de langst regerende heerser van een Golfstaat. Qaboos heeft, zo leert iede re Omani, het land in veertig jaar tijd vanuit de 'middeleeuwen' naar de mo derne tijd gevoerd. Ook heeft hij al vroeg ingezet op diversificatie van de economie en op het weren van te veel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10