81 uit Chirac (78) toch nog voor de rechter 1 Ambassade: Jemen niet meer veilig VS lanceren mini-spaceshuttle ONRUST Oppositie kondigt fel protest aan Bengalen betogen tegen ontslag Yunus Buitenlandminister Japan stapt op Studenten plegen massaal plagiaat Indiase regering verliest meerderheid Motormaat 'Che' Guevara overleden Illegale fabriek voor sigaretten opgerold maandag 7 maart 2011 DHAKA Duizenden mensen hebben zater dag in Bangladesh gedemonstreerd tegen het ontslag van Nobelprijs winnaar Muhammad Yunus bij de Grameen Bank. Yunus werd be kend door zijn werk op het gebied van verstrekking van microkredie ten aan armen. De centrale bank heeft de 70-jarige aan de kant gezet omdat hij volgens de wet op zijn 60ste met pensioen had gemoeten. TOKIO De Japanse minister van Buiten landse Zaken, Seiji Maehara, is gis teren opgestapt nadat er kritiek op hem was geuit omdat hij 2200 euro van een in Japan geboren Koreaan had aangenomen. Het is in Japan verboden geld van buitenlanders aan te nemen voor politieke doel einden. De 48-jarige minister heeft daarom zijn ontslag aan premier Naoto Kan aangeboden. LONDEN Op Britse universiteiten wordt mas saal plagiaat gepleegd. In het acade misch jaar 2009-2010 werden meer dan 17.000 gevallen ontdekt, blijkt uit een onderzoek onder meer dan tachtig universiteiten. Vermoede lijk ligt het werkelijke aantal veel hoger, berichtte de krant The Daily Telegraph gisteren op zijn website. Het aantal plagiaatgevallen is in vier jaar verdubbeld. NEW DELHI Coalitiepartij DMK heeft zich zater dag teruggetrokken uit de Indiase regering. Die is daardoor haar toch al krappe meerderheid in het parle ment kwijt; de zoveelste tegenslag voor premier Manmohan Singh, die de afgelopen tijd kampte met een reeks corruptieschandalen. De DMK liet weten dat zij wel be reid is tot gedoogsteun aan de rege ring. HAVANA Alberto Granado (88), de man die de befaamde marxistische revolu tionair Ernesto 'Che' Guevara ver gezelde op zijn motortocht door Zuid-Amerika in de jaren vijftig, is zaterdag overleden in Cuba. Gueva ra schreef een boek over de tocht van het duo die begon in 1951 en in 2004 werd verfilmd als The Motorcy cle Diaries. zie onze website:buitenland WARSCHAU De Poolse autoriteiten hebben in Lazy bij Warschau een illegale siga- rettenfabriek ontmanteld. Daarbij zijn 32 mensen aangehouden en 5 miljoen sigaretten en 50 ton tabak in beslag genomen. De fabriek had volgens de autoriteiten de modern ste technische voorzieningen. Het zou gaan om een van de grootste il legale productiefaciliteiten voor si garetten in Europa. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Het is de rechtszaak die geen Fransman nog had verwacht, die tegen ex-president Jacques Chi rac. Voor het eerst in de Franse ge schiedenis moet deze week een oud-staatshoofd voor de recht bank verschijnen, en de maximale straf is niet mals: tien jaar cel. Chirac (78) wordt aangeklaagd voor fraude, begaan als burgemees ter van de stad Parijs, een ambt dat hij van 1977 tot 1995 bekleed de. Hij zou als burgemeester een aantal intimi banen hebben gege ven die niet bestonden. Aanvankelijk werd Chirac ver dacht van enorme fraude, maar na jaren pluiswerk van de magistra ten is het aantal 'fictieve werkne mers' geslonken tot 21. Zij waren veelal mensen die een salaris geno ten als stadsambtenaar maar in fei te klusten voor Chirac als politiek leider. De meesten zetten nooit een stap in het stadhuis. Een meisje kreeg een kleine 100.000 euro om boeken samen te vatten die Chirac zelf niet kon le zen wegens tijdgebrek. Een vriend was Jean de Gaulle, kleinzoon van de generaal en lid van de Tweede Kamer. De Gaulle had wat assistenten nodig, maar had daar het geld niet voor. Chirac huurde gedurende vijfjaar op kos ten van de zaak vier assistenten. Nadat hij zijn burgemeestersappar tement in 1995 had verruild voor het veel kleinere Élysée Paleis, was Chirac twaalf jaar lang onaantast baar. Als president kon hij niet worden berecht. Daarna schudden zijn advocaten juridische trucs uit hun mouw om een proces te voorkomen - ver geefs. In september 2010 sloot Chi rac een deal met Bertrand Delanoë, de huidige burgervader. De oud-president zou 2,2 miljoen euro laten overmaken op de reke ning van het stadhuis, in ruil waar voor de - socialistische - burge meester zijn aanklacht zou intrek ken. Delanoë hield zich aan de overeenkomst, maar de magistra tuur zette de zaak toch door. Van die 2,2 miljoen euro werd 1,7 miljoen betaald door het UMP, de partij van Chirac (en de huidige president Sarkozy). De rest, een half miljoen euro, werd door Chirac zelf opgehoest. Hoe hij dat kon betalen? Chirac ge niet een pensioen van 31.000 euro per maand, en zijn hoogbejaarde vrouw kreeg na de deal een baan tje als lid van de raad van bestuur van het LMVH, een multinational in parfum en wijn geleid door mil jardair Arnault. Deze duidde Ber- nadette Chirac als 'iemand die erg vertrouwd is met luxe goederen'. Chirac was een man die graag een vriend hielp (hoewel volgens zijn aanklagers op kosten van de belas tingbetaler), maar hij staat zelf ook niet helemaal alleen op de wereld. Oppositie Jemen kondigt hevi gere protesten aan. Opnieuw demonstraties in Oman aan vooravond komst Beatrix. Zeker 26 sjiieten opgepakt in Saudi-Arabië na protesten te gen regering. SANAA - In Jemen verblijven nog ongeveer 95 Nederlanders. Wie er niet per se moet blijven, doet er volgens de Nederlandse ambassa deur Harry Buikema goed aan te overwegen het land uit voorzorg te verlaten. Tegen het autoritaire regime van president Ali Abdullah Saleh van Jemen wordt al wekenlang be toogd. Daarbij zijn demonstranten om het leven gekomen. De veilig heidssituatie is volgens de ambas sadeur de afgelopen dagen ver slechterd. Ook de VS raden bur gers aan het land te verlaten. De oppositie in Jemen wil het pro test intensiveren na de weigering van Saleh om voor het eind van het jaar op te stappen. Moham med Sabri, een invloedrijk figuur binnen de oppositie, zei gisteren dat 'we de mensen hebben opge roepen de demonstraties uit te breiden en de vreedzame strijd in alle regio's te escaleren'. MASQAT - Op de dag dat koningin Beatrix, prins Willem-Alexander en prinses Maxima in Oman zou den worden ontvangen, protesteer den honderden demonstranten op nieuw tegen de Majlis al Shura, de 83 leden tellende adviesraad van sultan Qaboos. De betogers eisten ook gisteren weer dat de sultan de adviesraad onmiddellijk omzet in een echt parlement. De aanhoudende demonstraties waren vorige week aanleiding het geplande staatsbezoek van konin gin Beatrix uit te stellen. De vor stin, Willem-Alexander en Maxi ma gaan morgenavond wel (privé) dineren met de sultan, op diens speciale uitnodiging. De Tweede Kamer vindt dat eigenlijk niet ver standig en discussieert daar mor gen overdag nog over. QATIF - De Saudische autoriteiten hebben zeker 26 sjiieten opgepakt in de plaats Qatif omdat ze tegen de regering hadden betoogd, zo heeft een lokale mensenrechtenor ganisatie gisteren bekendgemaakt. Na enkele kleinschalige betogin gen heeft Saudi-Arabië zaterdag al le protesten en marsen verboden. De sjiieten stellen dat ze worden gediscrimineerd. Samen met gema tigde islamisten en liberalen wil len ze nationale verkiezingen, die het koninkrijk niet kent. Meer dan 17.000 mensen hebben op netwerksite Facebook hun steun betuigd aan twee voor deze maand geplande betogingen. CAIRO - De Egyptische generaal Mansour al-Essawy is gisteren be noemd tot minister van Binnen landse Zaken. Essawy's voorgan ger, Mahmoud Wagdy, werd 31 ja nuari, aangesteld door president Mubarak, die zelf 11 februari af trad. Nabil Elaraby is sinds giste ren de nieuwe minister van Buiten landse Zaken. Hij is voormalig rechter van het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag en was daarvoor ambassadeur van Egypte bij de Verenigde Naties. MANAMAH - Duizenden inwoners van Bahrein hebben gisteren in Manamah bij het lichtroze paleis, waar 's zondags normaal gespro ken het parlement zetelt, betoogd tegen koning Hamad bin Isa al-Khalifa. De aanwezige politie greep niet in. De overwegend sjiiti- sche oppositie begon 14 februari met betogingen voor politieke her vormingen. CAPE CANAVERAL - Een onbemande miniatuurversie van de spaceshuttle wacht op het moment van lancering vanaf Cape Canaveral, afgelopen zater dag. De lancering is onderdeel van het geheimzinnige programma X-37B van de Amerikaanse luchtmacht, waarover druk gespeculeerd wordt. Het toestel is ongeveer 9 meter lang en 4 meter breed. Het wordt aangedre ven met behulp van zonnepanelen en kan negen maanden in de ruimte blij ven. Een jaar geleden werd ook al een soortgelijk prototype gelanceerd. Dat kwam de Verenigde Staten toen op scherpe kritiek van Rusland te staan. Volgens Moskou zouden de Amerikanen op deze manier onnodig de ruimte proberen te militariseren. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8