binnenland 17 Fiscus helpt amateursport Universiteit betaalt boete student Amateurverkoper komt er nog moeilijk tussen op Marktplaats 'Uitleg over misstanden bij marine' INFORMATIEPUNT Clubs krijgen forse naheffmgen omdat ze fouten maken in aangifte Veel agenten met psychische problemen Dode bij ongeval met praalwagen maandag 7 maart 2011 mssssm^msssssesssmsa WAGENINGEN - De Wageningen Universiteit (WUR) betaalt voorlo pig de zogenoemde langstudeer- dersboete, die masterstudenten so ciale wetenschappen aan de Wage- ningse instelling kunnen oplopen. De universiteit denkt dat deze ges te ongeveer 400.000 euro per jaar gaat kosten. Dat heeft: rector magnificus Martin KropfF de Wageningse studenten laten weten. De opleiding sociale wetenschap pen duurt in Wageningen twee jaar, terwijl de overheid maar voor één jaar studiefinanciering beschik baar stelt. De universiteit vindt een jaar echter te kort, omdat in Wageningen veel bachelors van een uitgesproken bètagerichte op leiding bij de master sociale weten schappen terecht komen. Zij heb ben meer tijd nodig om kennis over levenswetenschappen op te doen, aldus Kropff Door dit uni- versiteitsbeleid lopen zo'n 250 stu denten per jaar een groot risico een langstudeerdersboete te moe ten betalen en dat vindt de WUR onterecht. Volgens de nieuwe onderwijsplan nen mag een masterstudent maxi maal een jaar langer over een oplei ding doen. Daarna volgt een boete van 3.000 euro voor elk extra jaar. De universiteit gaat uitzoeken of de bewuste opleiding toch ook in één jaar mogelijk is. HILVERSUM - Ongeveer een op de vijf agenten kampt met psychische problemen. Van de politiemensen die hier last van hebben, zo'n acht- tot tienduizend mensen, lijdt bijna 10 procent aan een post traumatische stress-stoornis. Dat blijkt een tussenrapportage van Jan Struijs, onderzoeker bij de Politieacademie, waarop RTL Nieuws de hand heeft weten te leg gen. Het aantal agenten met psychische problemen is de laatste tien jaar fors toegenomen, is een van zijn conclusies. Het gaat vaak om een opeenstapeling van gebeurtenis sen tijdens het werk, aldus Struijs. „Er is een toename van geweld en agressie, dat maakt het zwaar", al dus de onderzoeker. Ook speelt volgens hem frustratie over de politieorganisatie, die te bureaucratisch zou zijn, een rol. door Berrit de Lange DEN HAAG - Verkopers van oude sa lontafels, koelkasten of keuken blokken moeten van goeden huize komen om hun waar nog via Marktplaats aan de man te breng en. Na een dag is de advertentie op de populaire verkoopsite al weggezakt naar rubriekspagina tien of lager. Of kopers zo ver door bladeren, is maar de vraag. Tegen betaling kan de aangeprezen waar bovenaan de advertentiestroom worden teruggeplaatst, maar voor simpele tweedehands spullen kan dat flink in de papieren lopen. De professionele verkopers zijn flink opgerukt op de veilingsite. Het midden- en kleinbedrijf zet in middels 37 miljard euro om via Marktplaats, blijkt uit recent on derzoek. Voor deze adverteerders is het natuurlijk veel lucratiever om geld uit te trekken voor een op vallende plek tussen de bijna drie honderdduizend nieuwe adverten ties die dagelijks geplaatst worden. 40 procent van de zes miljoen maandelijkse bezoekers zoekt in middels naar nieuwe artikelen, al dus Marktplaats. „Marktplaats haalt steeds meer in komsten uit activiteiten- voor het bedrijfsleven, waarvoor het enor me gebruikersverkeer dat de site genereert een goudmijn is", zegt Frans Schrijver, directeur van kringloopketen Het Goed, dat Marktplaats.nl in 2004 verkocht aan veilingsite eBay. „Als 'gewone' gebruiker heb ik daar wel last van, want mijn oude tweezitsbank ver zuipt in het enorme aanbod." Marktplaats blijft ondanks morren de amateurverkopers wél gestaag groeien. Marktplaats is voor verkopers min der aantrekkelijk geworden, voor kopers daarentegen is het een wal halla, vindt Cor Molenaar, hoogle raar e-marketing aan de Erasmus Universiteit. „Keuze uit tweede hands en nieuw op één site, dat is voor kopers natuurlijk erg prettig. Commerciële aanbieders zijn bo vendien bijna verplicht om scher pe prijzen te hanteren omdat ze concurreren met tweedehands spullen." Marktplaats bestrijdt dat de verko per van tweedehands spullen in het nadeel is. Woordvoerder Jas per Teijsse: „Op Markplaats geldt immers: vinden is gevonden wor den. We geven de verkopers tips om hun artikelen zo aantrekkelijk mogelijk aan te prijzen. Kopers kunnen gedetailleerd zoeken, bij voorbeeld via de zoekfunctie 'nieuw' of'gebruikt', naar het pro duct dat ze nodig hebben." DEN HAAG - De PvdA en de SP in de Tïveede Kamer willen ophelde ring van minister Hans Hillen van Defensie over mogelijke misstan den bij de marine in Den Helder. Bij het centrum voor automatise ring van missioncriticalsystems (CAMS Force Vision) zou sprake zijn van zelfverrijking, diefstal van computers en andere apparatuur en onderling wantrouwen. Dat meldde de Volkskrant zaterdag. Een klokkenluider die over de praktijken aan de bel had getrok ken, zou zijn gepest en geïntimi deerd. Negen medewerkers die te genover een interne onderzoeks commissie de observaties van de klokkenluider hadden bevestigd, dreigen hun baan te verliezen. De IT-divisie in Den Helder valt onder de Defensie Materieel Orga nisatie (DMO). Een andere afde ling daarvan, gevestigd in Den Haag, kwam eerder in opspraak na berichten over machtsmisbruik en handel in drugs. Die zaken zijn on derzocht. Maar Hillen zei begin vorige maand dat het Openbaar Ministe rie geen vervolging instelde omdat de regels in de praktijk te onduide lijk waren. Volgens de minister zijn de regels verscherpt, zijn er maatregelen genomen en gaat het sindsdien goed. Veel sportclubs worstelen met hun belastingaangifte. Door een gebrek aan kennis en ingewikkelde regels krijgen veel clubs grote naheffmgen. De belastingdienst opent een speciaal informatiepunt voor penningmeesters. door door Gert van Harskamp DEN HAAG - Amateurverenigingen slagen er niet in om zonder fouten belastingaangifte te doen. Sport clubs krijgen daarom hulp van de fiscus. Die opent vanaf vandaag bij alle dertien regionale belastingkan toren een informatiepunt waar sportverenigingen terecht kunnen met hun vragen. In voorgaande jaren moest de Be lastingdienst miljoenen euro's na- heffen bij sportverenigingen, om dat zij grote bedragen vergaten op te geven. Vooral in het voetbal 'is dit een probleem. Sommige clubs kregen met naheffmgen te maken die in de tonnen liepen. Voetbalbond KNVB en de Lande lijke Doelgroep Sport van de Belas tingdienst hebben afgelopen perio de voorlichtingsavonden verzorgd in het land. Daaruit bleek dat veel correcties in aangiften nodig wa ren omdat fiscale kennis bij de clubs simpelweg ontbrak. Aangifte in de amateursport is in gewikkeld, omdat belastingregels daarvoor anders zijn dan die voor professionele sportclubs, reguliere bedrijven en particulieren. Zo hoe ven amateurverenigingen sinds 2009 geen belasting meer te beta len over schenkingen, maar zij moeten wel net als bedrijven btw afdragen over de kantineopbreng sten. Ook over shirtsponsoring moet in sommige gevallen belas ting worden betaald. Daarnaast krijgen vooral in het amateurvoetbal veel spelers een vergoeding voor hun prestaties, maar wisten de mensen bij de clubs niet dat daar loon- en inkom stenbelasting over betaald moest worden. Ook de sporters zelf moe ten die bijverdiensten bij de fiscus melden. De miljoenen die de Belasting dienst ieder jaar moet vorderen aan achterstallige btw-afdrachten en loon- en inkomstenbelasting is een grote bedreiging voor het voortbestaan van veel amateur clubs. De Amsterdamse voetbal club Türkiyemspor ging zelfs fail liet nadat de fiscus in 2007 aan klopte met een rekening van 1,3 miljoen euro aan nog niet betaal de loon- en inkomstenbelasting. ROOSENDAAL - Agenten onderzoeken een carnavalswa- leed ter plekke, aldus de politie. In Boxtel raakte een gen in Roosendaal. De praalwagen was gisterochtend 37-jarige vrouw gistermiddag ernstig gewond toen zij zie onze website:binnenland op weg naar een optocht in België toen een man (30) van een balkon op driehoog viel terwijl ze naar de pas- Carnaval in Roosendaal neemt uit Rijsbergen onder de wielen terecht kwam. Hij over- serende carnavalsoptocht keek. foto Robert Vos/ANP een schokkende wending

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7