26 sp Twente kraakt zowel voor- als achterin PSV ontsnapt Feyenoord wint eindelijk weer eens uitduel EREDIVISIE PSV heeft na een hectische slotfase drie punten overgehouden aan de wedstrijd tegen Excelsior: 2-3. maandag 7 maart 2011 door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Je ziet het nog het best aan de stramme, geforceerde acties van Nacer Chadli. De scherpte, het frisse, het frivole: het is er even niet meer bij de linkerspits. Darte len is zwoegen geworden. Het dof uitgeslagen FC Twente lijdt zicht baar onder de enorme belasting van wedstrijden, maar vermoeid heid is zeker niet de enige oorzaak van het stroeve spel van de laatste tijd, met als dieptepunt de wed strijd tegen NAC (2-0). Yeel verontrustender dan wat zwa re benen en een verzwaarde geest, zijn de structurele problemen bij de opbouw van de verdedigers en de zwakke bezetting van de spits- positie. Zaterdag bleef iedereen ver onder z'n niveau. Dat kan een keer gebeuren. Maar dat Twente van een soepel, snel tikkende ma chine is veranderd in een voorspel baar, tempoloos elftal, dat de op lossingen niet meer weet te vin den, geeft te denken. Het piept en kraakt aan de voor- en achterkant van het elftal. De frustratie over de onmacht van de laatste weken zit het nog diepst bij de vormgever van de ploeg, Theo lanssen. De middenvelder er gert zich zichtbaar en tijdens de wedstrijden gaat zijn blik ook re gelmatig vertwijfeld richting de bank. Zaterdag kwamen daar na de eerste 45 minuten ook nog eens wegwerpgebaren bij. Terwijl de rest van de ploeg al in de kleed kamer was, ging Janssen hevig mopperend in de dug-out zitten. Het fantasieloze spel van achteruit tegen NAC had hem daarvoor al dusdanig geïrriteerd, dat hij gaan deweg de eerste helft de opbouw zelf maar op zich had genomen. In woord en gebaar nam hij overdui delijk de regie over. Twente ging er niet beter van spe len, maar de eenmansactie was al leszeggend. De opbouw van 1\ven- te verliep ook tegen het ultra-de fensief ingestelde NAC weer zo traag en gebrekkig, dat er nooit snelheid en variatie in het spel kwam. En het vervelende voor Twente is dat hier geen sprake meer is van een incident. Aanvoerder Peter Wisgerhof oogt in balbezit al weken besluiteloos en met de komst van de Ameri kaan Oguchi Onyewu naast hem werd het er zaterdag niet bepaald beter van. De twee speelden elkaar de bal toe onder het mom van 'dan ben ik er mooi vanaf. Onyewu ziet er indrukwekkend uit: hij is groot en sterk, kan kop pen en ver ingooien, maar hij heeft een probleem: hij kan aan de bal niet zo heel goed voetballen en haalt daarmee al het tempo uit de aanvoer. Het was ook een raadsel waarom trainer Michel Preud'homme Onyewu verkoos boven Rasmus Bengtsson. De Zweed Bengtsson speelde woensdag in de beker te gen FC Utrecht een verdienstelijke wedstrijd en er was geen enkele re den hem uit de ploeg te halen. Preud'homme verdedigde zijn keus na afloop op een merkwaar dige manier. Hij vond dat Onyewu een beloning verdiende op zijn ei gen positie, omdat hij zich de laat ste weken als linksback - een plek waar hij helemaal niet uit de voe ten kan - dienstbaar naar het elftal had opgesteld. Alsof dit het niveau is waarop je middenin het seizoen nog even presentjes uitdeelt. En bovendien was het toch echt Preud'homme zelf die Onyewu na zijn binnenkomst meteen liet ver zuipen, terwijl hij op dat moment met Dwight Tiendalli, Bart Buysse en Thilo Leugers nog drie andere opties voor de linksbackpositie had. Door Onyewu voortdurend de hand boven het hoofd te hou den, wekt Preud'homme sterk de indruk dat zijn eigen aankoop al tijd moet spelen. Wie ook voortdurend mag blijven falen is Mare [anko. De Oostenrij ker leek na de winterstop heel even op te leven, maar die opris ping is van korte duur gebleken. Tegen NAC speelde de spits op nieuw zo slap en zwak, dat het leek alsof hij met de 23.000 toe schouwers in slaap was gevallen. Op de momenten dat de bal wel eens een keer op een fatsoenlijke manier wijze zijn voeten bereikte, deed hij er de raarste dingen mee. Twente had zaterdag nooit een ke rel in de punt van de aanval. door Rob de Bruyn ROTTERDAM - Iedereen bij PSV was het er over eens: heel blij zijn met de drie punten en snel vergeten die wedstrijd tegen Excelsior. Dankzij het nodige geluk wendde de ploeg van Fred Rutten zaterdag avond op Woudestein in de slotse conden puntenverlies af: 2-3. In een opwindende slotfase leek Excelsior een remise te forceren. Edwin de Graaf bracht zijn team in blessuretijd uit een strafschop op 2-2 na hands van Marcelo. Maar ook PSV kreeg nog een penalty. Het was een cadeautje na een dui keling van Danny Koevermans over doelman Nico Pellatz. Balazs Dzsudzsak knalde raak en gaf daar mee het startsein voor een lange, carnavaleske zangsessie in het uit vak. Excelsior is een team dat in eigen huis zeer lastig te kloppen is. On der meer Ajax (2-2), FC Groningen (2-2) en AZ (2-1) beten hun tan den er eerder dit seizoen al op stuk. In die zin deed PSV het zater dag dus niet eens zo gek. Maar er was veel aan te merken op het spel van de Eindhovense ploeg, waarin Otman Bakkal overigens verdien stelijk speelde op de plek van de geschorste Ola Toivonen. Een gegeven was dat nummer zes tien Excelsior prima voor de dag kwam tegen de koploper. Het speelde fris, gedurfd voetbal, toon de geen ontzag voor PSV. De thuisclub verdedigde op het kleine kunstgrasveld in Kralingen goed gegroepeerd en geconcentreerd; de organisatie stónd bij de formatie van Alex Pastoor, er was voor PSV weinig ruimte om te combineren. Dit mocht misschien nog als een verzachtende omstandigheid gel den. Voor een aantal andere zaken gold geen excuus. Zoals de in de eerste helft beroerde wisselwer king tussen rechtsback Stanislav Manolev en rechterspits Jeremain Lens. Vaak kwam de pass precies op het verkeerde moment, met bal verlies als gevolg. Ook niet fraai: de twee tegentreffers. PSV had ze helemaal aan zichzelf te wijten. Bij de 1-0 van Guyon Fer nandez ging eerst Orlando Engel aar in de fout (bal zomaar in de voeten van een tegenstander) en daarna goalie Andreas Isaksson (halfslachtig uitkomen). Toen na de 1-2 de 1-3 uitbleef en de wed strijd geneutraliseerd had moeten worden, leidde een te enthousiaste aanvallende actie van Manolev tot de strafschop en de 2-2 van de thuisclub. „Wij moeten leren om een wedstrijd op zo'n moment 'dood' te maken", zei Rutten, die als het gaat om het zelfregulerend vermogen van zijn team nog altijd genoeg te wensen over heeft. Dat laatste geldt ook voor de in breng van centrumspits Marcus Berg. Zijn trainer wijst geregeld op het nuttige werk dat de Zweed ver richt, maar de huurling van HSV valt toch te vaak uit de toon, ook zaterdag weer. Rutten haalde hem na de eerste helft uit de ploeg en bracht Koevermans, die de voor keur kreeg boven Genéro Zeefuik. „We kwamen voor rust vooral door via de zijkanten en dan heb je meer aan Danny", verklaarde de coach na afloop. 'Koef kwam echter niet één keer in scoringspositie. PSV had een als voorzet bedoelde treffer van Lens en een prachtige individuele actie van Atiba Hutchinson nodig om van 1-0 op 1-2 te komen. En in de laatste seconden de hel pende hand van scheidsrechter Makkelie om alsnog de winst te kunnen pakken. Hutchinson: „Ex celsior heeft vandaag goed ge speeld en toen het die strafschop benutte, dacht ik dat we punten verlies zouden gaan lijden." door Hans Leber HEERENVEEN - Hoe ver kan Feye noord komen richting de play-offs voor Europees voetbal, als ook slechte wedstrijden worden ge wonnen? Die vraag is actueel na de wedstrijd sc Heerenveen-Feye- noord die geheel tegen de verhou dingen in werd gewonnen door de Rotterdammers: 0-1. In de Feye- noord-kleedkamer geloven ze er in ieder geval nog in. Een compleet kalenderjaar zonder competitiezege in een uitwedstrijd is Feyenoord dus bespaard geble ven. De laatste uitzege van 7 maart 2010 tegen Roda JC (2-4) werd net op tijd met de winst in Heeren veen van een vervolg voorzien. Maar zonder doelman Rob van Dijk, de 42-jarige nestor, was dat niet gelukt. Die ranselde gisteren werkelijk alles uit zijn doel. En wat hij niet kon aanraken, werd door Heerenveen-spelers zélf over of naast geschoten. Het overlijden van de vader van eerste doelman Erwin Mulder, af gelopen vrijdag, maakte dat Van Dijk weer eens in moest vallen. Ooit deed hij dat ook al voor Hee renveen, waar hij in het seizoen 2007-2008 tot vijftien wedstrijden kwam, ook al was hij gehaald voor de positie van tweede doelman. In het seizoen 2008-2009 speelde 'tweede keeper' Van Dijk voor Feyenoord al zes wedstrijden, in 2009-2010 keepte de 'invaller' er maar liefst 25 van de 34. En dit jaar speelde Van Dijk ook al weer vijftien van de 26 wedstrij den. Hoezo tweede doelman? Toch is hij het wel, en dat weet hij ook. „Ik train de hele week scherp in de hoop dat de trainer voor mij kiest op zondag. Feyenoord moet op mij kunnen rekenen. Maar zo als nu, door het overlijden van Er- wins vader, hoef ik geen basis plaats te krijgen. Liever niet zelfs. Dat het nu goed afloopt is natuur lijk lekker. Ik heb een goede wed strijd gespeeld, maar de overwin ning is van het hele team." Heeren- veen-trainer Ron lans zag zijn team „een van onze beste wedstrij den van het jaar" spelen. Maar naast Van Dijk had ook de engelbewaarder van Feyenoord een zeer goede dag; zó veel kansen miste Heerenveen waar vooral de jonge Oussama Assaidi indruk maakte. Ook Bas Dost, in de winter nog be geerd door Ajax en Feyenoord, werkte er een paar van dichtbij tóch over. Hij kon gistermiddag niet laten zien wat hij voor Ajax of Feyenoord te bieden heeft, of waarom hij zo nodig een vaste ba sisplaats in Heerenveen zou moe ten hebben. Feyenoords doelpunt werd ge maakt door de jongeman die vori ge week nog in Milaan een con tract tekende bij Internazionale. Luc Castaignos (18) rukte na zijn treffer, tien minuten voor tijd, de rouwband van zijn arm en hield deze in de lucht, om zo de score op te dragen aan Erwin Mulder en zijn familie. Door zijn tiende tref fer van het seizoen behield Feye noord een kleine kans op de play-offs voor Europees voetbal. Waar het hem de eerste maanden in het eerste tegen zat, is Cas taignos nu een man in bonus. Feyenoord staat nu zeven punten achter op Utrecht, dat op de laat ste positie (achtste) voor play-offs voor Europees voetbal staat. Bij verlies in Heerenveen waren dat tien punten geweest. Mario Been durft dus voorzichtig weer naar bo ven te kijken. Een van Feyenoords moeilijkste seizoenen aller tijden, is nog niet reddeloos verloren. Luc Castaignos en Leroy Fer van Feyenoord vieren de winst op Hee renveen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54