sport 129 voor medaille Nederlands World Cupsucces schept verwachtingen voor WK afstanden De Vegt stopt als bondscoach Li Jiao wil nog een Nederlandse tafeltennistitel en dan stoppen Mariano zesde op eerste EK indoor maandag 7 maart 2011 Zijn allereerste kampioenschap in het oranje voor Nederland heeft Brian Maria no 'verzilverd' met een zesde plaats. De voormalige sprinter van de Nederland se Antillen kon het in de finale van de 60 meter niet bolwerken tegen de Portu gees Francis Obikwelu (goud in 6,53), de Brit Dwain Chambers (zilver in 6,54) en de Fransman Christophe Lemaïtre (brons in 6,58). Mariano liep 6,64. venkamp', geloofde nog in zijn kansen, ondanks de tegenvallende tiende plaats in het tussenklasse- ment. „Alles is mogelijk", zei hij na die slechte eerste dag. De 60 meter, het ver- en hoogspringen brachten niet waar op was gehoopt. Alleen het kogel stoten werd met een persoonlijk record afgesloten. Afgelopen zo mer, toen hij in Barcelona het zil- door Eric de Jager HEERENVEEN - Het oranje schitter de drie keer oogverblindend, dit weekeinde in Heerenveen. Twee barrières werden geslecht: Annette Gerritsen versloeg het Duitse krachtmens Jenny Wolf en het po dium van de kilometer droeg giste ren louter Nederlandse vrouwen, Stefan Groothuis won zijn „mooi ste prijs ooit". Toch viel er bij al dat succes genoeg te sippen. Gerritsen dacht zaterdag nog met een heel ander gevoel naar Inzeil te vertrekken, waar donderdag de wereldkampioenschappen afstan den beginnen. Tot haar World Cupzege had de Noord-Hollandse zich erbij neergelegd dat Wolf al tijd aan het langste eind trok, hoe hard ze ook reed. „Meestal duikt Wolf er net onder." Coach Peter Kolder zei met twinkelende ogen: „We hebben een barrière doorbro ken." Gisteren was er van die twin keling niet veel meer over, omdat Gerritsen het enig overgebleven ticket op haar favoriete 1000 meter aan Marrit Leenstra moest laten. Leenstra werd tweede achter de in bloedvorm verkerende Ireen Wüst. De teleurstelling droop ook van het gezicht van Laurine van Ries- sen. De Leidse is eveneens in vorm, maar voor haar was de der de plek niet goed genoeg. De win naars van zilver en brons tijdens de Olympische Spelen ontbreken zodoende op het WK. „Dat ik als derde niet naar het WK mag, is zuur. Ik weet dat de regels zo zijn, maar het is toch jammer dat je je in het begin van het seizoen wel Stefan Groothuis kunt plaatsen en als je vlak voor het WK in vorm bent niet." De al aangewezen nummer zeven van gisteren, Margot Boer, had daar geen boodschap aan. „Ik ga rijden op het WK." Gerritsen moet zich tevreden stel len met deelname aan de 500 me ter. „Een rondje en het zit er al weer op. Superzuur, ik had op de 1000 meter echt kunnen meedoen om de prijzen." Ze houdt zich maar vast aan haar grensverleggen de rit van zaterdag. „Het geeft wel vertouwen dat ik Wolf kan ver slaan, natuurlijk." Vertrouwen komt bij Stefan Groot huis bijna uit zijn oren. De sprin ter van Control had zich zaterdag uitgesproken voor meer positivis me. De verhalen over minder be langstelling voor het schaatsen en opmerkingen van sommige colle ga's dat de World Cupfinale slechts een veredelde trainingswed strijd was, schoten hem in het ver keerde keelgat. „Volgens mij zit Thialf helemaal vol en kijken er net zoveel mensen naar de televi sie als vroeger. En ik wil de World Cup winnen, dat heb ik nog nooit gedaan. Hier niet rijden om een dag eerder naar Inzeil te kunnen, was geen optie." Ook hij liet een World Cupwed strijd schieten, in Salt Lake City. Maar het zat hem niet lekker. „Ik werd er onzeker van, een wed strijd afzeggen doe ik niet graag." Groothuis struinde op trainings kamp in Collalbo internet nog af naar een vlucht. „Ik had mijn spul len stiekem meegenomen. Maar Collalbo-Innsbruck-Mün- chen-Denver-Salt Lake City was niet te doen..." Het pakte allemaal goed uit. Groothuis won gisteren de race en dus zijn gewenste World Cup 2011. „Mijn mooiste prijs ooit." Misschien maar voor een week, want in Inzeil gaat hij 'voor goud'. Teamgenoot Kjeld Nuis gaat ook. Hij troefde Jan Bos en Sjoerd de Vries af in de strijd om het laatste WK-ticket. Voor Jan Bos was de 1000 meter daardoor zijn allerlaat ste schaatswedstrijd. De 35-jarige oud-wereldkampioen sloot zijn carrière af met een tiende plaats. „Ik heb alles gegeven om het WK te halen, maar ik blies mezelf op. Dit is ook een mooi afscheid." foto Christophe Karaba/EPA ver pakte op de tienkamp in de buitenlucht, was Sintnicolaas goed voor zeven persoonlijke re cords in zijn meerkamp. Ingmar Vos, de tweede Neder lander in de zevenkamp, eindigde in Parijs op de vijfde plaats met een dik persoonlijk record van 6020 punten. Hij verdiende er de A-status bij sportkoepel NOCNSF mee. HEERENVEEN - Wopke de Vegt stopt na dit seizoen als bonds coach van de ploegachtervolging. Dat heeft de schaatsbond KNSB gistermiddag bekendgemaakt. Bei de partijen hebben dit na onder ling overleg besloten. De Vegt blijft wel in dienst van de schaats bond. Tijdens de Winterspelen van Van couver was de Nederlandse man- nenploeg de absolute topfavoriet voor het olympisch goud, maar ging de oranje-ploeg in de halve fi nale door miscommunicatie ten onder. Dat kan eigenlijk geen toe val worden genoemd, aangezien de laatste jaren geregeld interne problemen ontstonden door slech te communicatie tussen de bonds coach en schaatsers/ploegen. door Koen de Vries EINDHOVEN - Li Jiao werd gisteren voorde zevende opeenvolgende keer Nederlands kampioen tafelten nis en wat haar betreft komt er nog één titel bij. Dan is het gedaan met de topsport, meldde de 38-jari- ge Chinese met Nederlands pas poort vol overtuiging. De tafelten- nisbond (NTTB) was niet blij met die mededeling. „We kijken naar ni veau, niet naar leeftijd", meldde Achim Sialino, technisch directeur van de NTTB. „We willen een speelster op dit niveau niet mis sen." Li Jiao, de nummer dertien op de wereldranglijst, versloeg in het Top sportcentrum van Eindhoven in een hoogstaande finale de jarige Li Jie met 4-2. Die werd 27. Het was de vijftiende ontmoeting tussen de twee Chinezen en de tus senstand was 14-0. „Als ik ooit een kans heb gehad om te winnen dan was het vandaag", erkende Li Jie. „Ik word nog steeds beter en dat was te merken." Met dank aan Chen Zhibin, de Chinese coach die sinds vorig jaar bij de NTTB werkt. De tafeltennisbond haalt de ko mende anderhalf jaar alles uit de kast om met de huidige tafeltennis- generatie te kunnen oogsten. Te be ginnen op het WK individueel van 8 tot en met 15 mei in Rotterdam, daarna op het WK voor landen teams, in april 2012 in Dortmund, en ten slotte op de Olympische Spelen in Londen. Met Li Jiao, Li Jie en de Russische veterane Elena Timina heeft Nederland in Dort mund en Londen serieuze kansen op medailles. Vandaar ook Chen Zhibin. Hij is een van de beste én duurste tafeltennistrainers die in Europa rondlopen. NOCNSF is bereid om in de in Duitsland woonachtige Chen te investeren. Na de Spelen is het voor Li Jiao ge daan met topsport. Ze is dan veer tig. „Ik kan nog steeds veel bijleren, maar je moet er wel plezier in blij ven houden. In topsport is dat moeilijk." De NTTB doet er nog alles aan om haar op andere gedachten te breng en. „Li Jiao is niet vervangen", vol gens Sialino. Hij refereert aan Ni Xia Lian, de Chinese die voor Luxemburg uitkomt, de vijftig na dert en nog steeds bij de Europese top hoort. Li Jiao kan dus nog vele jaren mee. Sialino: „Li heeft interes se om een trainersopleiding te vol gen, maar dat gaan wij niet stimule ren." Zonder Li Jiao bestaat de kans dat het vrouwentafeltennis als een kaartenhuis in elkaar stort. Temeer omdat de houdbaarheidsdatum Li Jiao serveert tijdens de NK-finale Li Jie. Ze pakt de titel voor de zevende keer. foto Koen Suyk/ANP van Elena Timina (41) ook is over schreden. Wat Li Jiao wil gaan doen, weet ze niet. „In het tafelten nis of erbuiten, in Europa of in Chi na, ik denk er elke dag over na." De tafeltennisbond heeft nog tien maanden om haar op andere ge dachten te brengen. „Aan het eind van het jaar neem ik een beslis sing", vertelde Li Jiao gisteren na de huldiging. De twee Zeeuwse deelneemsters, Simone de Klerk uit Kloosterzande en Kimberley 't Hooft uit Middel burg werden in de Eindhoven al in de eerste ronde uitgeschakeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49