van Bru Blijven bij eigen dag, al vallen Kabelbaan 1 1 11 Dierenasiel Bevelanden kampt met gebrek aan ruimte en vrijwilligers naar meer FOLKLORE Traditionele ruiterfeesten Burgh-Haamstede en Ellemeet op zelfde datum Bouwer ecohotel Brouwersdam Paarden worden beoordeeld bij de straö in Ellemeet. in mei bekend Carnavalsvierder via Bergen te voet door Vlaketunnel maandag 7 maart 2011 T A 4%1 Nieuws van vandaag staat op www.pzc.nl/schouwen-duiveland GOES - Met de nieuwbouw van het dierenasiel Schouwen-Duiveland mag het dan tegenzitten; het die renasiel Goes heeft ook de nodige problemen. Het gebouw barst uit zijn voegen, terwijl er geen geld voor renovatie is. Asiel Tussenhaven voor de Beve landen bestaat 25 jaar. De opvang aan de Westhavendijk is in de loop der jaren steeds professione ler geworden. Er kwamen meer dieren en tegelijkertijd zijn de re gels voor dierenopvang aange scherpt. „In het Honden- en Kat- tenbesluit is bijvoorbeeld voorge schreven hoeveel quarantaineplaat sen je als asiel moet hebben, hoe veel plaatsen voor zieke dieren, maar daar voldoet het huidige ge bouw niet meer aan", zegt voorzit ter Lia Vermuë. „De huisvesting is echt een issue." Omdat het asiel in eerste instantie binnen het plangebied van de toe komstige woonwijk Waterstad Goese Schans viel, was niet duide lijk hoelang het nog op de huidige locatie zou kunnen blijven. „Je doet dan ook niet meer zoveel aan onderhoud, maar inmiddels we ten we dat we voorlopig nog wel kunnen blijven zitten", zegt Vermuë. „We steken nu dus in op aanpassing en wellicht uitbreiding van het gebouw, maar de financi ën zijn wel een knelpunt. Nieuw bouw is sowieso te duur. We draaien grotendeels op vrijwilli gers en krijgen maar mondjesmaat subsidie van de gemeenten, want die moeten ook bezuinigen. We moeten dus op zoek naar fond sen." In het asiel is plek voor zo'n tien honden en 80 volwassen katten, maar door het ruimtegebrek is er nu een wachtlijst. Dat er op korte termijn iets moet gebeuren staat vast en het bestuur zoekt daarom versterking. Er zijn vacatures voor twee bestuursleden met bouwkun dig inzicht. Daarna zal een plan van aanpak worden gemaakt. OUDDORP - Het Grevelingenschap praat nog met één kandidaat over de bouw van het ecohotel in na tuurgebied De Punt aan de Brou wersdam. In november werd be kend dat verschillende partijen in teresse hebben in de bouw van het maximaal 4 bouwlagen en 160 kamers tellende hotel, dat verrijst op de plek van informatiecentrum De Punt. Dat er nog maar één kan didaat over is, betekent nog niet die ook gaat bouwen, zegt wethou der Ad Verseput. „De invulling van het hotel en de landschappelij ke inpassing zijn nog punt van dis cussie." Verseput verwacht dat in mei knopen worden doorgehakt. door Ton van den Nouweland De straö van Burgh-Haamstede wordt op zaterdag, zeven weken voor Pasen gehouden; die van Ellemeet op de eerste zaterdag van maart. En dus vallen ze - zoals dit weekeinde - soms samen. Maar van afstemming is geen sprake. Beide straöcomité's houden stug vast aan de eigen datum. „Dat is traditie," legt comité-lid Mark Quist uit bij de start van de straö in Ellemeet. „Iedereen weet dat. Een andere datum is niet be spreekbaar. We houden vast aan de eerste zaterdag in maart, al val len er nóg twee straó's samen." Aan de jaarlijkse strandrit met de versierde paarden deden zaterdag in Ellemeet 35 ruitercombinaties mee. Doorgaans zijn dat er veertig. De wegblijvers komen uit Burgh-Haamstede. „Heel jammer," zegt Haamsteden- aar Leon van der Wekken. Hij had graag meegereden in Ellemeet. Maar vandaag moet hij werken in zijn strandpaviljoen. Zoals altijd als het in Burgh-Haamstede st- rao-riën is. „Als ze nou eens de ene keer Ellemeet en de andere keer Burgh-Haamstede zijn zin ga ven. Maar nee. In beide comité's zitten een paar mensen van de oude garde en die willen persé vasthouden aan de eigen datum." Op het strand voor de deur van Van der Wekkens paviljoen De Buurman trekt de stoet van 103 combinaties voorbij. Ter hoogte van strandovergang De Rotonde sturen de ruiters hun dieren de branding in voor het 'moment sur- prème' van elke straö: het wassen van de paardenvoeten in het zoute water. Het verhaal wil immers dat de trekpaarden de winter in de stal hebben doorgebracht. Van daag moet het ongedierte uit hun benen worden gespoeld. De rui ters spoelen daarbij hun keel met een bittertje. Onder de naar schatting 1500 toe schouwers is ook Margot Grewel. Zij is nieuw in het straö-comité van Burgh-Haamstede. „Vrouwen mochten er nooit in. Ik ben de eer ste." Volgens Grewel is er geen strijd tussen beide Schouwse dor pen. „Er is alleen geen overleg ge weest. Ze houden vast aan de ei gen traditie. Daar is op zich niks mis mee. Maar ik vind het zonde als zo'n uniek feest samenvalt. Dat is niet leuk voor de ruiters, voor het publiek en voor Schou wen-Duiveland." Grewel noemt Renesse als voorbeeld van hoe het ook kan. „Daar had je sa- menval met Noordwelle. Het comi té van Renesse was flexibel genoeg om een andere datum te kiezen. Ik zie het als mijn taak om flexibili teit en saamhorigheid te breng en." Bang dat deze uitspraak haar positie in het comité kost, is Grewel niet: „Nee. Ik ben tenslotte gevraagd vernieuwing te brengen. En als me dat de kop kost, dan is dat maar zo." Straóriërs op weg naar Burghsluis. GOES - Het gezegde 'als de drank is in de man, is de wijsheid in de kan', werd in de nacht van vrijdag op zaterdag eer aangedaan door een 34-jarige man uit Roosendaal die in Bergen op Zoom carnaval had gevierd. Zijn wandeltocht in carnavalsoutfit voerde circa twintig kilometer de andere kant op en ein digde in de Vlaketunnel. De politie trof de feestvierder daar aan. Hij liep tegen het verkeer in, richting Kruiningen. Het verkeer op de snel weg A58 was inmiddels al stopge zet. De man rook naar drank en moest mee naar het politiebureau. Daar vertelde hij dat hij in Bergen op Zoom carnaval had gevierd en naar huis wilde lopen. MEEST CELEZEN 1. Drukte bij straö Burgh-Haamstede 2. 33 paarden straö Ellemeet (foto) 3. Prijzen voor versierde paarden MENING GEVRAAGD Moet de vos terug op Schouwen-Dui veland? Uw mening op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duivelandd>pzc.nl BRUINISSE - Er ligt een plan voor een kabelbaan van Bruinisse naar de afmeerplaats Archipel in het Grevelingenmeer. De baan krijgt een tussenstation op de Grevelin- gendam. Dat zegt Richard Rot, eigenaar van zeilschool Aquavitesse in Bruinis se. Eerder al werd bekend dat een wedstrijd onder architecten het project Zonne-eiland heeft opgele verd. In dat plan wordt de Archi pel uitgebreid met drijvende ei landjes. Een puntig kapconstructie maakt dat de Archipel van verre te zien is. De kabelbaan tussen Bruinisse en de Archipel is nieuw. „Maar het is Nog een rondje door Ellemeet en dan naar het strand. verre toekomstmuziek. Er wordt in termijnen van tien, misschien vijftien jaar gedacht", zegt Rot. Volgens wethouder Ad Verseput van de gemeente Schouwen-Dui veland liggen er meerdere plannen voor het Grevelingenmeer. „Er lig gen een aantal voorstudies voor een nog op te stellen visie op de re creatie in dat gebied. Er is nog geen keuze gemaakt uit die plan nen. Wel staat vast dat er een link moet komen tussen Bruinisse, Gre- velingendam en het Grevelingen meer. Een soort skilift. Ja, dat zou kunnen." Drukte op de trap van Westenschouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46