zeeland 117 rijke inspiratiebron verliezers bij Vierkante Ei 'Goed gedaan man' brieven maandag 7 maart 2011 vader is nu 80. Hij komt in Axel naar de voorstelling kijken. Ik zal extra zenuwachtig zijn. Als zoons verlangen we allemaal naar een va der, die zegt: 'Goed gedaan man'." „Ik vond het een mooi, maar wel heel glad verhaal toen ik het boek voor het eerst had gelezen. Zelfs die egoïstische grootmoeder wordt later als 'blijmoedig dement' om schreven", zegt Kwekkeboom. Hij gaf de regisseur te kennen het ver haal af en toe ook eens 'lelijk' te willen inkleuren. Die wens vond direct weerklank bij Perceval en de eerste klik was gemaakt. „Wij heb ben de toneelbewerking van Alex Mallems tijdens het repetitiepro ces nog wat scherper en hoekiger gemaakt", zegt de regisseur. Hij be nadrukt per se geen stuk te willen maken vanuit nostalgie. „Geen schets van Bokrijk, een idyllisch dorp zoals het Vlaams Belang dat bepleit." Volgens Perceval heeft iedereen dromen nodig. Ook een hardwer kende rietdekker met angst voor 'arm en oud'. Vandaar zijn keus de fascinatie van vader Jan Spruit voor de boeken van Jules Verne te benadrukken in dit stuk. Verder laat Perceval weten: „Het publiek moet voor Bram komen. Hij gooit zijn anker voor hun voe ten uit en vertelt zijn verhaal van uit stilte. Als een Japanse krijger. Niet een speler die de toeschou wers toeschreeuwt om hun aan dacht te vangen. Hij wordt geen publieksvertroetelaar." Don. 10 maart (première), Arsenaal theater, Vlissingen, 20.00 uur. Speel lijst, zie: www.theaterzeelandia. nl. Ï/&A rtZ&SS&Z&Z 23i3s De voorronde in Middelburg lever de in totaal negen winnaars op, on der wie vijf uit Zeeland: M. Schip- aanboord uit Goes, R. Bruijel uit Middelburg, P. Keizer uit Graauw, A. de Loos uit Terneuzen, D. Bos boom uit Dordrecht, J. Houkamp uit Middelburg, M. van Vught uit Nunhem, P. van Vliet uit Zeven- bergschen Hoek en J. Schijf uit Heemskerk. Zij gaan door naar de halve finale, die volgende maand wordt gehou den in het Van Abbemuseum in Eindhoven. Daar is, van 12 tot 30 april ook een expositie van de deel nemers. Op 17 april is de definitie ve ontknoping, als in het program ma Kunststof TV de winnaar be kend wordt gemaakt. Hing Low uit Noordwijk (links) geeft toelichting bij zijn werk aan juryvoor zitter Rutger Pontzen. Low haalde de halve finale niet. t Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Moderne landbouw Bram Moens (krant 5-3 jl.) onthult hoe het met onze moderne land bouw gesteld is: honderden miljoe nen kilo's aardappelen komen na een paar flinke regenbuien de ak kers niet meer uit. De modernste machinerie zakt roemloos weg in de kletsnatte grond die na decen nia machinaal geweld en bodem- verziekend kunstmest- en pestici- dengebruik vrijwel beroofd is van haar oorspronkelijke structuur en bodemleven. Zulke grond kan wei nig regenwater meer aan en droogt bij gebrek aan vocht te veel uit. Wanneer zal de wal het schip van de agribusiness keren? Een verder stijgende olieprijs zal kunstmest en pesticiden onbetaalbaar maken en zet een rem op het diesel en ke rosine slurpende machinegeweld en gezeul met landbouwproducten en veevoer over onze planeet. De landbouw zal kleinschaliger, biologisch (bodemherstellend)re- giogericht en met meer menselijke inzet tegen rechtvaardiger belo ning moeten kunnen werken en al leen dat kan in de nabije toekomst nog voedselzekerheid garanderen. Sietz Leeflang. Dorpsstraat 99, Breskens Veiligheid en diefstal Onze heilige hermandad heeft de veiligheid hoog in het vaandel staan. Daarom houden ze de zaak op de weg goed in de gaten onder meer door middel van flitsappara- tuur voor notoire hardrijders. Ze erkennen soms al-eens dat het niet alleen om de veiligheid gaat maar toch ook om inkomsten. Begin vo rig jaar zijn al heel sneaky de admi nistratiekosten ingevoerd a 6,00 per bekeuring. Dat werd uiteraard niet van te voren bekend gemaakt om het lekker rustig te houden, maar reken maar uit hoeveel dat opbrengt. Ook zijn er geen sanc ties meer voor de dienders die te weinig boetes hebben uitgedeeld. Nee, ze doen het nu op een andere manier. Ik kreeg 2 brieven tegelijk van het CJIB op de mat. Je bent dan natuurlijk niet blij. Het werd helemaal mooi toen ik constateer de dat het twee bekeuringen wa ren voor te hard rijden op de pas geopende nieuwe Veerseweg. Bei de net onder de 90 waar je 80 mag. Kijk, dat doe je natuurlijk zelf, al leen bij nader bekijken van de epis tels bleek dat het tijdsverschil tus sen beide bekeuringen slecht 1 mi nuut bedroeg, oftewel een kleine 2 kilometer na elkaar geflitst. Perfect bedacht. Dat noem ik geen veiligheid creëren maar diefstal!!!!!! C.P. de Blaey Azalealaan 86, Yerseke Theater Architect Ton Venhoeven proeft al een jaar een enorm wantrouwen en wordt daar chagrijnig van. Tsja. Wat vervelend toch dat er een klankbordgroep Molenwater be staat die uiterst kritisch is op het voornemen een kolos neer te zet ten in het Molenwatergebied. En wat vervelend toch dat er tijdens de presentatie van de visie kriti sche vragen werden gesteld. Overi gens zeker niet alleen door repre sentanten van die vermaledijde klankbordgroep, maar eveneens door andere aanwezigen. Betrok ken burgers die door de 'leugenach tige artist's impression' (met dank aan de PZC-columniste) heen ke ken. Zij stelden vast dat er een ko lossaal en dominant gebouw in het Molenwatergebied dreigt te wor den neergezet. De ergernis van de architect is misplaatst. In de eerste plaats omdat kritiek all in the ga me is bij elke presentatie. In de tweede plaats omdat kritiek en wantrouwen niet zozeer gaan in de richting van de architect, maar eerst en vooral in de richting van de gemeentelijke bestuurderen. Cees Leijnse, voorzitter Klankbord groep Molenwater Touwbaan 74, Middelburg Zeeuws zorgprotocol Zomaar een woensdag in maart: 10.30 uur. Vrouw breekt voet in Zierikzee. Vrouw moet eerst bij huisarts in Nieuwerkerk zien te komen, direct naar het ziekenhuis is niet toege staan. Vrouw moet voor foto's naar ziekenhuis in Zierikzee. Vrouw moet wachten op uitslag foto's, het ziekenhuis in Goes moet deze be oordelen. Vrouw moet op de SEH in ziekenhuis Goes zien te komen voor een gipsverband. Vrouw kan terug naar woonplaats in Ouwerkerk. Het is te gek voor woorden dat röntgenfoto's vanuit Ziekenhuis Zierikzee naar Ziekenhuis Goes moeten om daar te worden beoor deeld. De gipskamer in Zierikzee ligt 25 meter vanaf de röntgenafde- ling, maar deze is buiten gebruik gesteld. Voor simpele SEH hande lingen moet men naar het Zieken huis in Goes. Dat Schouwenaren steeds vaker voor het ziekenhuis in Dirksland kiezen is zo gek nog niet. Waarom vindt de politiek het toch zo raar dat bepaalde gebieden in Zeeland leeglopen? Misschien wel mede door de ontmanteling en centralisa tie van de gezondheidszorg? Ineke Koenen Burg. Romeijnstraat 12, Ouwerkerk Verkiezingsuitslag Wie Nederland gezonder wil ma ken, bevordert de kwaliteit van het milieu en verlaagt de maximum snelheid. Wie Nederland veiliger wil maken investeert in misdaad preventie in plaats van in dure, on doelmatige strafverzwaring. Wie Nederland leefbaar wil houden, in vesteert gul in onze schaarse na tuur, sluit megastallen en propa geert de beperking van vleescon sumptie. Wie Nederland wil terug geven aan de inwoners zorgt voor een eerlijker verdeling van de wel vaart. Wie van dit land houdt, spreekt de waarheid en onthoudt zich van populisme. Wie Neder land sterker wil maken, moet res pectvol luisteren naar de overgrote meerderheid van de kiezers (dat is veel meer dan de helft plus een) en naar gelijkgestemde collega's. Wie Nederland wil behoeden voor islamisering toont een christelijk gezicht. Wie de democratie wil be waren geeft Wilders geen kans. Het is bedenkelijk dat half Neder land ook nu weer stemde tegen een beter Nederland. Mundus vult decipi, ergo decipiatur. Aldus krijgt Nederland wat het verdient. Pieter Ham Wagenaarstraat 18 Veere samen in de productie van De Rietdekker. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17