Relaxen in het verleden In het Caribische gebied veranderen oude plantages in prettige vakantieresorts. Zo ook in Suriname. Op 8o kilometer van Paramaribo ligt Berg en Dal. Alexander Reeuwijk liet zich verwennen en zweefde er door de lucht. a€ 198, Voor meer informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 of kijk op: www.vandervaikvakanties.nl m reizen@wegener.nl iQ reizen fjjjjgl 024-3650360 hill Zaterdag 5 maart 2011 Genieten van het uitzicht over de Surinamerivier, terwijl de piranha's onder het terras zwemmen. foto's Alexander Reeuwijk C E A A N SURINAME BRAZILIË Vanuit Paramaribo is het ruim een uur rijden naar het resort Berg en Dal, een voormalige suikerrietplanta- ge. Daar gaan we een nacht je logeren. Het bezoek begint met een wandeling langs de restanten van de plantage. De oude bestuursgebouwen verkeren in deplorabele staat. De hou ten wanden en veranda's zijn verrot en roest bedekt de golfplaten daken. Maar dankzij de verhalen en foto's van gids Clarence is het goed voor te stellen hoe de plantage er ooit uitzag. Vanaf de bestuurderswoning slinge ren we over een stijl, glibberig wandel pad de zogenoemde blauwe berg op. Hier zijn de graven van onder ande ren de gouverneur van de plantage Hendrik Temming en enkele Duitse missionarissen. De graven zijn ver weerd, bemost en overgroeid met va rens. Aan de andere kant van de heu vel liggen de graven van de slaven, bijna letterlijk uit het zicht. Volgens onze gids zijn het er ongeveer zeven- KLM (www.klm.com) en Suri nam Airways (www.slm.firm.sr) vliegen rechtstreeks van Am sterdam naar Paramaribo. Infor matie over Berg en Dal staat op www.bergendalresort.com iy Reageren? redactie.reizen@wegener.nl duizend, slechts gemarkeerd door houten paaltjes. De graven worden overwoekerd door de dieprode bloe men van de heliconia's. Hier zijn ook de voormalige slavenhuisjes. In één er van is een minimuseum ingericht, met wat documenten over en spullen uit de koloniale periode. Maar genoeg historie voor het mo ment. Tijd voor een beetje actie. Tij dens de wandeling zagen we al dat de bomen door staalkabels met elkaar verbonden zijn. Het is een tokkelbaan door de toppen van het tropische woud. Na een korte cursus tokkelen, beklimmen we de blauwe berg nog maals, maar nu met helm, gordel en katrol. Even later roetsjen we met ho ge snelheid in etappes door de dichte begroeiing. Het langste en meest spectaculaire deel gaat van de ene naar de andere oever van de Surina merivier. Gillend bereiken we het oer woud aan overkant. De uitzichten vanaf tokkelhoogte zijn spectaculair. We zien de oude planta- Een van de oude bestuursgebouwen van de plantage. gegebouwen en de brede Suriname rivier voorbij zoeven. Na afloop van ons luchtavontuur brengt een boot ons stroomafwaarts, naar de hoofdgebouwen van Berg en Dal. Daar vertelt manager Harvey Ramdhani over Berg en Dal. „Aanvan kelijk was de lokale bevolking niet en thousiast over onze resortplannen. Ze waren bang dat hun rust verstoord zou worden zonder dat ze er iets mee zouden opschieten." Een terechte zorg, vond Ramdhani, vandaar dat tij dens de bouw van het resort is samen gewerkt met de bewoners. Ook werd 8o procent van de medewerkers uit de lokale bevolking gerecruteerd. Ze volgden opleidingen die werden ver zorgd door het ROC Midden-Neder land. Ruim 120 werknemers rondden een opleiding af Harvey Ramdhani: „Sommigen van hen kwamen met tra nen in hun ogen naar me toe, omdat ze zo trots waren dat ze voor het eerst van hun leven een diploma hadden gehaald." Aan het eind van de dag genieten we van een biertje in één van de luie stoe len op het piranhaterras. De zon kleurt warmrood en de bomen aan de overkant van de Surinamerivier ra ken bevolkt met toekans en pape gaaien. We begrijpen nu waar de naam piranhaterras vandaan komt. Onder het boven het water gelegen terras zwemmen piranha's schichtig in het heldere water, terwijl de kaai mannen roerloos als boomstronken aan de oppervlakte drijven. Berg en Dai Paramaribo FRANS- GUYANA Ontspannen in Oostenrijk Volop mogelijkheden! Super voordelige aanbiedingen! O.a. Tirol, Salzburgerland, Karinthië Aankomst: vele data t/m okt. Zie www.vandervalkvakanlies.nl 4/6/8-daagse autoreis o.b.v. All Inclusive Light Verzorgde busreis naar bruisend Berlijn! Verblijf in eigen 4* Van der Valk Hotel Berliner Ring Incl. stadstour Berlijn en bezoek aan Potsdam Vertrek: vele zondagen t/m okt. Zie www.vandervalkvakanties.nl/bu101 5-daagse busreis incl. ontbijt Schitterende reis naar natuurparadijs Graubünden Trein- en busroutes langs vergezichten en beroemde bergpassen Verblijf in 4* hotel, reis incl. excursies Vertrek: 02/05 en 02/10 vww.vandervalkvakanties.nl/bu251 8-daagse bus- en treinreis^ CQQ o.b.v. halfpension v.aX Oö" Beleef veelzijdig Suriname! Maak kennis met Paramaribo Geniet in Ecoresort BergenDal in het binnenland Vele activiteiten mogelijk Vertrek: dagelijks t/m 25/10 per KLIVi Zie www.vandervalkvakanties.nl/vz292 9-daagse vliegreis o.b.v^ 1QEO ontbijtvolpension uv Iu39»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93