Hoe hoog schiet een kanon? ES reizen@wegener.nl i7 reizen Bulderende kanonnen, spookgangen, historische vechtjassen en hedendaagse lessen. Het Vestingmuseum in Naarden heeft het allemaal. Mirjam van Twisk bezocht de attractie voor avontuurlijke kids, maar leerde er zelf ook wat. KI 024-3650360 lüi 1 Zaterdag 5 maart 2011 JOK Hét Vestingmuseum werkt sinds dit jaar samen met het Muider- slot. Een bezoek aan het Vesting museum kan worden gecombi neerd met een rondleiding door het Muiderslot en een boottocht je tussen de locaties. Tot 13 maart is het Vesting museum alleen op zondagmid dag open. Iedere eerste zondag van de maand zijn er gratis rond leidingen, die worden afgesloten met het afschieten van een van de kanonnen (let op: het mu seum is niet gratis). Vanaf 13 maart is het museum al le werkdagen (met uitzondering van maandag) open van 10.30 tot 17.00 uur en in het weekein de van 12.00 tot 17.00 uur. Kinderen kunnen het museum verkennen aan de hand van speurtochten. Een bezoek aan het museum kan afgesloten wor den met een vaartochtje over de grachten van de vesting. Zie: www.vestingmuseum.nl of bel naar 035-6945459. Wie naar het Vestingmuseum gaat, moet zeker een bezoekje brengen aan Naarden zelf: een leuk en gezellig stadje met veel historie, mooie winkels en tal van evenementen. Meer informa tie op www.infonaarden.nl Het oude stadhuis van Naarden- Vesting. foto Ron Pichel ten de kinderen niet hoe snel ze de gang uit moeten komen. Calis: „Stuur mij niet op pad met mensen die alleen geïnteres seerd zijn in jaartallen. Daarvoor hebben we specialisten." De gids laat de scholieren van alles zien en proberen. Hoe zwaar de kogels zijn die met de kanonnen vanaf de vesting wer den geschoten, hoe de manschappen leef den en werkten tijdens de mobilisatie in de Eerste Wereldoorlog, hoe hun zieken boeg eruit zag en hoe de kamer van de commandant. Maar Calis toont ook hoe het er aan toe ging ten tijde van de Spaan se overheersing en tijdens de Franse bezet tingen. Alsof het haar eigen huis betreft, zo mak kelijk gaat de gids voor door het ingewik kelde stelsel van gangen en ondergrondse ruimten. Langs kanonkelders, mortierka zematten en manschappenverblijven. Ze opent deuren met enorme sleutels en schuift polsdikke grendels opzij om ook het buitenterrein, vol met kanonnen, te la ten zien. We lopen langs de kruitbeproe- vingsmast, waarmee gecontroleerd werd of het kruit zuiver was. Bordjes met cijfers markeren de hoogte van de mast tot 35 voet (ruim 10 meter). Door van onder af een kogel omhoog te schieten, kon aan de hand van de bereikte hoogte worden vastgesteld of het aangeleverde kruit zui ver was. De kruitproducenten hadden er namelijk nog wel eens een handje van om het explosieve goedje aan te lengen. Bij kinderrondleidingen mag zo'n controle nagespeeld worden met een balletje. „En wat moesten de soldaten doen als ze als de kogel hadden afgeschoten? Nee, niet kijken hoe hoog die kwam, maar hard weglopen. ]e kent toch het principe van de zwaartekracht?" Het Nederlands Vestingmuseum is sinds 1955 gehuisvest in Bastion Turfpoort, een van de sterpunten van de Naardense ves ting. In het museum zie je niet alleen hoe de soldaten door de eeuwen heen leefden en werkten in de vesting. Er is ook aan dacht voor de Nederlandse waterlinies, voor de geschiedenis van Naarden zelf en voor de geschiedenis van andere Neder landse vestingwerken. Teksten en maquet tes maken duidelijk hoe het ooit allemaal begon met een aarden wal rondom het stadje, dat doorgang bood aan de enige be gaanbare weg naar Amsterdam. Toen de aarden wal de vijand niet meer kon bui- tenhouden, werd hij vervangen door mu ren. Die kregen weer wat later hun huidi ge stervorm van zes bastions en een dub bele grachtenwal met verdedigingseilan den. Dat alles is vandaag de dag prachtig te zien. Tf-- Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Arme soldaat Jan. Met zijn 14 jaar nog zo jong. Als tweede zoon heeft de boerderij van zijn ouders hem niets te bie den, dus lokt het leger. De op leiding brengt hem in Naarden-Vesting. Zijn moed wordt op de proef gesteld door hem op wacht te zetten in de ruim 60 me ter lange, aardedonkere, vochtige luister gang. In gezelschap van vleermuizen en ratten moet Jan wakker blijven om te ho ren of er onraad nadert over de vesting grachten. Hij is bang en vraagt zijn colle ga's om een 'dapperheidsdrankje'. Die schenken hem zonder scrupules een bor rel. Gevolg: Jan waakt niet, hij slaapt. De vesting wordt ingenomen en Jan overleeft het niet. Uit schaamte keert hij nog iedere nacht terug in de spookachtige vesting gang. Mirjam Calis vertelt het verhaal met pret lichtjes in haar ogen. Als gids van het Ves tingmuseum Naarden vertelt ze het aan de schoolklassen die op excursie komen. Calis is gek op het verhaal, omdat het meervoudig leerzaam is. „Het vertelt iets over het leven toen en over de rol van de vesting, maar het wijst ook op het gevaar van alcohol." Voordat ze met vertellen begint, vraagt ze aan een schoolklas wie een nacht in de luistergang zou durven doorbrengen. Vele vingers gaan omhoog. Na het verhaal we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91