81 buitenland Hevige strijd breekt uit bij hoofdstad D ad 10.000 'We gaan door tot België pakt ontheffing gordel aan Afghanistan reden voor aanslag in Frankfurt 1 □B REIZEN Disneyland® Paris Muammar Kaddafi slaat terug rond Tripoli. Vanuit Brega rukken rebellengroepen op naar Ras Lanuf. tot>e Lolland REIZEN zaterdag 5 maart 2011 Frankrijk Beleef vanaf 6 april Disv.ey's Festival vol Magische Momenten Gratis toegang en verblijf voor kinderen t/m 11 jaar en ook nog eens 15% korting op toegang en verblijf voor volwassenen. Boek vóór 12 april 2011! Reisnummer: DPAZ79 Aankomsten van 6 april t/m 7 november 2011 .'kinderen t/m 11 jaar gratis Ga naar uw ANVR-reisadviseur of oad.nl voor de voorwaarden. Te boeken bij oad.nl BRUSSEL - De Belgische regering gaat optreden tegen het grote aan tal Belgen dat toestemming heeft om zonder veiligheidsgordel te rij den. De staatssecretaris van Mobili teit, Etienne Schouppe, is bezig met een ingekorte lijst van aandoe ningen op grond waarvan vrijstel ling nog mogelijk is. Ongeveer 300.000 Belgen hoeven in de auto geen gordel te dragen. Jaarlijks ko men daar 3.500 mensen bij. Volgens Schouppe is de drempel om vrijstelling aan te vragen 'mo menteel veel te laag'. Een formu lier voor zon ontheffing kan op in ternet worden gevonden. Een arts dient hem in te vullen. Die hoeft echter niet aan te geven waarom ie mand geen gordel hoeft te dragen. Op de lijst van mensen met een vrijstelling komen veel groepen met dezelfde naam voor. Er is zelfs een familie van elf van wie ieder een een vrijstelling heeft. Op termijn moet iedere aanvraag waarschijnlijk vergezeld gaan van een uitgebreid medisch dossier. OPSTAND LiSiE Tientallen doden gemeld bij veldslag om Zawiyah. Ook berichten van zware ge vechten om strategische stad Ras Lanuf. VN vreest dat troepen Kadaffi mensen tegenhouden die Li bië willen ontvluchten. TRIPOLI - Rond de Libische hoofd stad Tripoli zijn gisteren zware ge vechten uitgebroken. Troepen van Muammar Kaddafi probeerden de stad Zawiyah te heroveren op de rebellen. Bij de veldslag zouden ve le tientallen doden zijn gevallen. Zawiyah, 50 kilometer ten westen van Tripoli, was vorige week in handen gevallen van de opstande lingen. De Libische staatstelevisie claimde gisteren al de overwin ning in Zawiyah. De troepen van Kaddafi hadden de stad heroverd op 'de gewapende terroristen', al dus de propaganda. Een rebellen leider, de overgelopen kolonel Hus sein Darbouk, zou bij de gevech ten zijn gedood. Een woordvoerder van Kaddafi zwakte de berichten later af De zegsman zei dat Zawiyah 'niet vol ledig, maar bijna' in handen van de autoriteiten was. Een woord voerder van de opstandelingen er kende alleen dat zijn troepen in het defensief zijn. De rebellen zou den zijn teruggedrongen tot het centrale plein van Zawiyah. De zegsman maakte melding van Te boeken bij veel slachtoffers, maar noemde geen aantallen. Anderen deden dat wel. De Arabische zender al-Arabiya citeerde een arts, die sprak van dertien doden. Een in woner van Zawiyah zei tegen pers bureau Reuters dat hij dertig licha men had geteld. Tegen nieuwszen der al-)azeera liet iemand anders weten dat er ruim vijftig doden en ongeveer driehonderd gewonden zouden zijn gevallen. Ook uit Ras Lanuf 100 kilometer ten westen van rebellenbolwerk Brega, komen berichten over zwa re gevechten. De rebellen zeggen het vliegveld te hebben veroverd. Volgens hen zijn bij de gevechten zeker vier mensen omgekomen door een raketaanval. Ras Lanuf is van enorm strate gisch belang. Vanuit de stad zou den de rebellen in een rechte lijn kunnen opstomen naar Kaddafi's geboortestad Sirte. Zeventien mensen werden gedood door een luchtaanval op een wa pendepot bij Benghazi in het oos- ten'van Libië. Troepen van Kadd afi voerden de luchtactie uit. Dat heeft al-Jazeera gemeld. Vanwege het geweld in Libië zijn de laatste weken vele tienduizen den mensen gevlucht naar buur land Tunesië. VN-vluchtelingenor- ganisatie Unhcr sprak gisteren de vrees uit dat nog meer mensen wil len Libië willen ontkomen, maar worden tegenhouden door Kadd afi's troepen. De organisatie baseert dat op een opvallende daling in het aantal mensen dat de grens met Tunesië oversteekt. Waar eerder deze week 10.000 tot 15.000 mensen per dag het buurland bereikten, waren dat er donderdag nog slechts 2.000. Dat zou Kaddafi ieder huishouden in Zawiyah beloven dat hem loyaal blijft, zo meldt de website Libya al-Youm. door onze correspondent Harald Doornbos RAS LANUF - Het rebellenkonvooi dat over de kaarsrechte asfaltweg door de woestijn dendert, bestaat uit jeeps, vrachtwagens en perso nenauto's. Alle voertuigen zijn vol gepropt met mannen en wapens. „Allah is groot", roepen ze veelvul dig, terwijl ze met hun geweren zwaaien en met hun vrije hand het V-teken maken van de over winning. De mannen van dit rebellenkon vooi hebben zich verzameld bij het stadje Brega, 250 kilometer ten zuidwesten van de bevrijde stad Benghazi. Brega werd op woens dag nog ingenomen door troepen die loyaal zijn aan de Libische lei der Muammar Kaddafi, maar een dag later hebben ze de Kaddafi-lo- yalisten alweer verjaagd. In deze barre Libische woestijn vol met zandstormen en sprinkhanen ver anderen de frontlinies net zo snel als de zandduinen. De bedoeling is de opmars van donderdag voort te zetten en de Kaddafi-strijders aan te vallen die zich hebben teruggetrokken in het woestijnstadje Ras Lanuf, op hon derd kilometer ten westen van Bre ga- „Als we er in slagen om Ras Lanuf in te nemen", vertelt een strijder, „kunnen we doorstoten naar Sirte, de geboortestad van Kaddafi en la ter naar de hoofdstad Tripoli." En dus begint het konvooi te rij den en te rijden. Al snel verdwijnt Brega in de achteruitkijkspiegel. Daarna gaat het in razend tempo zestig kilometer door de woestijn. Ras Lanuf ligt nu op veertig kilo meter afstand. Nog altijd is Kad dafi's leger nergens te zien. Maar omdat niemand precies weet waar zijn strijders een hinderlaag heb ben opgeworpen, stopt het rebel lenkonvooi iedere paar kilometer. De rebellen turen door hun verre kijkers in een poging vijandelijke li nies waar te nemen. Als ze niets zien, rijden ze door. Iedere vijf ki lometer herhalen ze dit ritueel. Vlak voor Ras Lanuf is er echter FRANKFURT - De 2i-jarige man die woensdag op de luchthaven van Frankfurt twee Amerikaanse mili tairen doodschoot, wilde wraak nemen voor de strijd van de door de VS geleide troepenmacht in Af ghanistan. Dat heeft het Duitse Openbaar Ministerie gisteren ge zegd. Uit onderzoek blijkt dat de man alleen handelde. Aanklager Rainer Griesbaum ver telde dat de dader een Amerikaan se militair had gevraagd of deze on derweg was naar Afghanistan. Ver volgens vroeg hij om een sigaret. Toen de militair de rookwaar wil de pakken, schoot de dader hem in het achterhoofd. Vervolgens drong hij, 'Allahu Ak- bar' (God is groot) schreeuwend, een bus binnen waarin zich meer Amerikaanse militairen bevonden. De man schoot de chauffeur dood. Twee militairen raakten zwaarge wond tijdens het schietincident. De man probeerde nog een vijfde slachtoffer te maken, maar zijn wa pen weigerde tot twee keer toe dienst terwijl hij het had gericht op het hoofd van de Amerikaan. Daarop vluchtte de verdachte. Hij werd achtervolgd door de fortuin lijke Amerikaan, die de schutter wist te overmeesteren. De verdach te is van Kosovaarse afkomst en woont al jaren in Duitsland. geen tijd meer om in de verte te turen. Regeringstroepen geven hun visitekaartje af: vanuit het niets klinkt het ratelende geluid van een machinegeweer. Kogels fluiten je letterlijk om de oren. Het enige wat je kunt doen, is uit je auto duiken en achter het voer tuig gaan liggen. Overal klinkt nu geschreeuw ter wijl het geratel en gefluit van ko gels gevaarlijke vormen begint aan te nemen. Zo voelt het om een hinderlaag in te rijden. Het is een van de meest angstaanjagende za ken die je kunt meemaken. Ieder moment verwacht je geraakt te worden, terwijl je samen met de rebellen achter een auto in het zand ligt. Kogels slaan in in het as- Denemarken m Vakantiepark Lalandia® in Redby Lalandia® in Rodby is een zeer compleet en kindvriendelijk vakantiepark waar het gehele jaar met de hele familie genoten kan worden van actie, avontuur en ontspanning. Het strand ligt vlakbij en ook een dagtocht naar Kopenhagen is mogelijk. 2-kamerwoning (max. 3 pers.) o.b.v. logies Reisnummer: DKEZ12-26 Diverse vertrekdata in 2011 Incl. toegang tot AguadomeTM, Monky Tonky Land, diverse shows eneindschoonmaok. Ga naar uw ANVR-reisadviseur of oad.nl voor de voorwaarden. Te boeken bij tote oad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8