reizeni4 Wanneer ik door mijn paspoort blader, probeer ik de reis terug te halen FRANKRIJK ZWITSERLAND ITALIË Zaterdag 5 maart 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 Interlaken Thunersee vig te kussen. Soms ook een houten stampertje, meestal rond. Voorzichtig zoekt de hand van de douanebeambte de juiste plaats. Je kijkt mee en hoopt op de goede afloop. Een mooie stempel is namelijk een bezit voor het leven en een mooie stempel heb je echt niet zomaar. Er zijn officiële in stanties die er met de pet naar gooien. Hup, paspoortje, rits, rats, klang, zonder te kijken een veeg op het midden van een bladzij. Dat is dan het felbegeerde stempel van Mo zambique. Zo iemand kun je dus wel iets aandoen. Wat een respectloze sukkel! Ik heb bij de grens met Zambia eens ge vraagd om een nieuwe stempel. En nu goed, voegde ik daar ook nog eens aan toe. De grensbewaker keek als door een adder gebeten en snauwde mij toe: you child! Het is vooral erg wanneer zo'n mislukt stempel op een blad zijde terechtkomt waar net een paar heel mooie op staan. Myanmar, Costa Rica en El Salvador. Prachtig gelukt, scherp en leesbaar. En dan, pats, zo'n prutsstempel die de hele bladzijde ontheiligt. Maar echt het allerergste is het stempel achteloos duwen op een blad dat eigenlijk al hele maal vol is. In New York riep ik stop!, kunt u de stempel niet op een lege pagina zetten? De man was al halverwege de daling en ik praatte nogal hard, dus van de weeromstuit mislukte ook die stempel. Bladzij naar de knoppen en een geïrriteerde douanier die mij het liefst had laten arresteren. Ik begrijp die mensen niet. Wanneer ik door mijn reisdocu menten blader (ik heb inmiddels twaalf paspoorten versle ten) lees ik de stempeltjes. Ik probeer de reis terug te halen. Mijmerend over wat voorbij is en nooit meer terugkomt. Dan kan een verkeerd geplaatst of vlekkerig stempel irrite ren. Of ben ik nou een pietlut? In elk geval hoop ik nu op een mooi exemplaar van de Finse douane. Tot mijn grote teleurstelling wordt het paspoort niet eens aangepakt. In orde meneer. Nee, het is helemaal niet in or de! Aarzelend en een beetje beschaamd vraag ik of er niet gestempeld moet worden. Welnee, zegt de vriendelijke man. Als EU-ingezetene hoeft er in Finland helemaal niets te gebeuren. Ach, alstublieft, probeer ik nog een keer, wij zend op het glimmend stempelapparaat dat aan 's mans riem hangt. Een stempel, graag. De douanier kijkt mij spot tend aan. Vooruit dan maar, one stamp for the young boy, schampert hij. Maar ik luister niet. Blij beschouw ik de nieuwste aanwinst VAINIKKALA, met een treintje er op, het EU-teken met 'FIN' er in geschreven. Rood van kleur en goed geplaatst. Midden op een lege pagina. Super. De treinreis naar Helsinki duurt een kleine vier uur. Omdat de accu van mijn iPad leeg is en de papie ren boeken uitgelezen zijn, verveel ik me al snel te pletter. Gelukkig blijft het nog even licht. In februari ligt het winterwonderland er op deze breedtegraad onberispe lijk bij. We doorkruisen eerst wat voorstadjes vol prachtige datsja's, luxe villa's van de welgestelden. Dikke pakken sneeuw op het dak, onbegaanbare straatjes, ingesneeuwde auto's. Allemaal kerstkaarten. Dat wordt nog beter wanneer we het echte platteland bereiken. Besneeuwde bossen, be sneeuwde velden, besneeuwde meren. Alles is lichtgevend wit. Ik ben helemaal niet zo'n natuurtype, maar het uit zicht is adembenemend en kortstondig verslavend. Ik kan er geen genoeg van krijgen. Maar onherroepelijk valt de nacht en dooft het licht. Wat nu? We naderen de Finse grens, dus ik haal mijn paspoort alvast tevoorschijn. Onwillekeurig begin ik te bladeren en al snel ben ik bezig met een reis door mijn paspoort. Alle stempels brengen herinneringen naar boven. Het is een feest van herkenning. Ik doe dat heel soms thuis ook. In de geheime la van mijn antieke kast liggen de bewijzen van een reizend bestaan. In eerste instantie kijk ik naar de pasfo to's. Dat is schrikken en lachen. Wat een kleuterkop op m'n 22e, en dan die snor, en dat belachelijk lange haar! Dat ik zo door de wereld ging en dacht ook maar ergens serieus geno men te zullen worden. Wat een optimisme. En dan besef je wat allemaal voorbij is. De reizen zijn vast gelegd op de vervagende bladzijden van het offi ciële document. Een echte reis is pas 'af wanneer bij de douane daarvan het bewijs wordt geleverd. Altijd een fijn moment, als de stempel wordt geplaatst. Aarzelend pakt de douanier zijn instrument. Vaak een mooi ding. Glimmend metaal, met een zacht rubberen laagje dat niet kan wachten om mijn paspoort ste- Brienzersee jé, Jungfrau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 88