O Jakarta, spectrum 10 Volmacht ampang Zaterdag 5 maart 2011 p dezelfde dag dat de Neder- landse kiezers deze week naar de stembus gingen voor de verkiezingen van de Provinciale Staten, stemden op 9000 ki lometer afstand kiezers in Caraïbisch Nederland ook. De inzet overzee was het kiezen van een Eilandsraad, de tro pische variant van een gemeenteraad. Voor het eerst verkiezingen op zijn Ne derlands. Bijna alles ging deze keer an ders dan toen de eilanden nog deel uit maakten van de Nederlandse Antillen. Neem de dag, tot dusver altijd een vrij dag, maar nu op zijn Nederlands: op woensdag. Op eilanden waar de kerken in het weekend altijd vol zitten, was de vrijdag een strategische keuze: zo ver mogelijk weg van de stemadviezen van pastors en dominees uit de laatste preek. Het is ook afgelopen met de kleu ren van de partijen en foto's van de kandidaten op het stembiljet Han dig voor de mensen die niet goed kunnen lezen. Maar dat mocht niet meër. De grootste verandering was de omstreden terugkeer van het stem men met een volmacht De eiland besturen smeekten Nederland vo rig jaar dat niet te doen, maar de Tweede Kamer stond er op. Zo doen we dat in Nederland, geen ge- STANDPLAATS zeur, dan moet het ook in de bijzon dere gemeenten. Tot veertig jaar ge- door leden kenden de eilanden het stem- Trix van Bennekom men Per volmacht Maar dat zorgde voor zoveel misbruik dat het uitein delijk is afgeschaft. Kiezers meld den zich met tientallen volmach ten in het stemlokaal. Gekocht in ruil voor het betalen van de ener- gierekening of een nieuwe koel kast Na het afschaffen van de volmacht ging het kopen van stemmen gewoon door, al was het iets minder gemakkelijk. De verplichte terugkeer van de vol macht, twee per kiezer, heeft het kopen van stemmen weer een flinke impuls gegeven. Grote advertenties met waar schuwingen als Volmachten ronselen is strafbaar, je volmacht verkopen ook' lijken op Bonaire weinig te hebben uit gehaald. Een ander voor je laten stem men, mocht alleen wanneer je op de verkiezingsdag niet op het eiland was of te ziek was om naar het stembureau te gaan. Dat zou streng in de gaten wor den gehouden. De laatste dagen kwamen er steeds meer aanwijzingen dat politici met hulp van rijke, schimmige financiers volmachten kochten. Kiezers benader den zelfs politici om hun volmacht aan de hoogste bieder te verkopen. Bij een populair inbelprogramma op de radio werd er openlijk over gepraat Bij wie je moest zijn, waar en wat de prijzen waren. Bizar. Ik wilde wel eens weten of er inder daad een soort toezicht is op het stem men met een volmacht Ik vroeg een be kende mij zijn stempas te geven. Bij wij ze van spreken in ruil voor het betalen van zijn telefoonrekening. Samen vul den we het machtigingsgedeelte in. Zonder enige vraag vanuit het stembu reau vulde ik twee stembiljetten in. Bij andere kiezers met een volmacht ging het niet anders. Niets controle. De uitslag was te voorspellen. De partij met het meeste geld, die met een kleine onderbreking al elf jaar aan de macht is, is weer de grootste partij geworden. De Indonesische president Yudhoyono probeert een oud plan nieuw leven in te blazen: de verhuizing van miljoenenstad Jakarta. Als het echt gaat gebeuren, heeft het boerendorpje Jonggol de grootste kans. door Esther de Jong Jonggol is een dorp tussen Jakarta en Bandung. Het wordt omringd door klapperbomen en groene rijstvel den. Op het dorpsplein laten jon gens hun vlieger op en in het nabij gelegen dorpshuis echoot het geluid van typemachines. Het rustige dorp je onder de rook van Jakarta is een van de uitverkoren plaatsen waar een hele batterij ambtenaren uit Jakarta naartoe zou moe ten verhuizen. De Indonesische hoofdstad barst met offi cieus 16 miljoen inwoners uit zijn voegen. De economie lijdt onder de files die de stad dagelijks teisteren. Daarnaast zinkt de stad 10 centimeter per jaar, waardoor in de regentijd elk jaar opnieuw grotere delen onder water komen te staan. De elektrici teit valt regelmatig uit en de door de Ne derlanders gegraven waterwegen zijn ver anderd in open riolen waar geen boot doorheen komt Om deze problemen te boven te komen en tegelijkertijd meer buitenlandse inves teerders naar Indonesië te lokken, heeft de president van Indonesië, Susilo Bambang Yudhoyono, een oud plan tevoorschijn ge haald: de verhuizing van Jakarta. Een plan van zeker honderd jaar geleden. Toen Jakarta nog Batavia heette, spraken de Nederlandse kolonisatoren al over ver huizing. De stad was ongezond, vochtig en heet Malaria tierde er welig. Gouverneur Johan Paul van Limburg Stirum besloot de stad te verhuizen naar de groene heuvels van het hoger gelegen Bandung. Voor de verhuizing van een deel van de ambtenarij werd indertijd het enorme be drag van 5 miljoen gulden werd gereser veerd. Historica Pauline van Roosmalen: „Aan het begin van de vorige eeuw wer den daadwerkelijk departementen naar Bandung verhuisd. Dat proces stopte plot seling als gevolg van de naweeën van de Eerste Wereldoorlog en de economische crisis van de jaren twintig. Het is dus niet alleen al eens geprobeerd, maar ook is be wezen hoe moeilijk het is." Nu, honderd jaar later, is opnieuw een aan tal gebieden aangewezen om de stad te huisvesten. Naast Jonggol op Java worden steden in Kalimantan en zelfs op Papoea genoemd. Een hoofdstad buiten het domi nante Java is eigenlijk ondenkbaar. Hier woont niet alleen meer dan de helft van de Indonesische bevolking, maar de stad vormt tegelijkertijd ook het economische hart van de uitgestrekte archipel. Er is dus niet veel kans dat het centraal in het tropische eilandenrijk gelegen Palang- karaya, in Kalimantan, de taak zal overne men van de 'ibukota', de moederstad, zo als de hoofdstad in het Indonesisch wordt genoemd. Het was Indonesië's eerste presi dent Soekarno, die deze plek opperde. Vrij van aardbevingen en met een enorme uit breidingscapaciteit. Volgens hem was dat de perfecte plaats. Nog minder voor de hand liggend is verhuizing naar Jayapura, het voormalige Hollandia, in de rebelleren de provincie Papoea. Nu minder opstan dig, maar toch hebben nog regelmatig bot singen plaats tussen onafhankelijkheids strijders en het Indonesische leger. Krottenwijk in Jakarta. Voormalig president Suharto had zijn oog al eens laten vallen op de modderige we gen van Jonggol. Hij zag het wel zitten het gebied door een van zijn zoons te laten ontginnen. Met het gedwongen aftreden van de dictator, in mei 1998, leek het er op dat de plannen voorgoed zouden verdwij nen, maar de huidige president heeft ze toch weer uit de kast gehaald. In het dorpshuis van Jonggol zit burge meester Elam Yasin achter een computer loos bureau. Hij ziet het helemaal vóór zich: goede infrastructuur, veel werkgele genheid en welvaart voor iedereen. En het zet Jonggol in één klap op de wereldkaart. „Natuurlijk verhuist het regeringscentrum naar Jonggol", zegt Yasin. „Het is de meest geschikte plek. Het ligt precies in het mid den van alle belangrijke steden. Alle we gen leiden naar Jonggol." Veel van deze wegen zijn echter nog on verhard en veranderen tijden de heftige moessonregens in modderpoelen. Er zijn geen verkeerslichten in het dorp. Er is wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 84