9 spectrum Zaterdag 5 maart 2011 De korenwolf. Jaap Dirkmaat. foto Jaap Rozema/GPD foto Jeroen Jumelet/GPD U klinkt als een idealist. „Het heeft niets met idealen te maken. Mijn uitgangspunt is: begin met iets goeds te doen dat niet over jezelf gaat. Want als je, zoals dat stelletje kwajongens dat hier nu aan de macht is, niet doorhebt dat de aarde het vehikel is waarop alles leeft, dan bespoedig je de euthanasie op de mens heid. Alles wat je eraan onttrekt, heeft een prijskaartje, want het groeit niet meer bij. Is de zee leeg, dan is ie leeg." En dat is een ramp? „Je ontneemt toekomstige generaties wat jij wel had. Als je dat niet erg vindt, vind je ook dat er geen zuurstof moet zijn. In Ne derland is al lang geen beek of rivier meer waarin natuurlijke zalm voorkomt. 8o pro cent van ons grondwater is ernstig ver vuild, hoe kun je het dan in je hoofd halen er nog op te bezuinigen? We moeten enorm investeren in technologische oplos singen. Nederland kan toonaangevend zijn. Maar nee, we zitten te drentelen." Hoort het niet bij de natuur dat planten, die ren en uiteindelijk ook de mens uitsterven? „Je zou het bijna gaan denken, want het egoïsme van het individu leidt tot de on dergang van de mensheid. De opofferings- bereidheid wordt steeds minder. Maar het is de natuur van zowel dieren als mensen om het voortbestaan van de soort te verze keren en niet van het individu. Dieren en planten sterven niet uit omdat ze zich niet aanpassen, maar omdat wij ze het licht in de ogen niet gunnen. Uitgerekend wij, mensen, die wél een geweten en mededo gen bezitten. En daardoor voor harmonie in de wereld kunnen zorgen. Harmonie is het mooiste, het rijkste dat er bestaat. Ma terie troost niet. Niet de snelle Ferrari, maar de keer dat je bij een waterval hebt gezeten, dat je vanaf een heuvel ongerept heid kon zien zo ver je kon kijken. Als dat wordt bedreigd, slaan bij mij de stoppen door." Dan komt er een enorme gedrevenheid los. „Het is niet alleen gedrevenheid. Ik zit hier en ik schaam me. Ik heb alleen mavo, maar in mijn meningsvorming ga ik uit van mijn intuïtie en mensenkennis. We groeien op de wereld naar negen miljard mensen. Ik kan op de achterkant van een sigarendoosje uitrekenen wat dat bete kent. We zijn met z'n allen bezig de aarde op te gebruiken. Hij brandt zelfs twee keer zo snel op, doordat mensen in China, In dia, Brazilië en dat soort landen ook alle maal een iPad willen, een auto, vliegen, al les wat wij ook hebben. En dan maken we ons in Nederland druk over dubbele pas poorten en hoofddoekjes. Dat is toch om je rot te schamen." Begint u de hoop op te geven? „De waarschuwende rapporten van tiental len jaren geleden, zoals van de Club van Rome, beginnen aardig uit te komen. Er ontstaat een tekort aan drinkwater, de landbouwgronden raken uitgeput, de zee ën raken leeg. Zo bezien, zou je denken dat er geen kruid tegen gewassen is. Maar er is altijd een kleine minderheid met be geestering die anderen meetrekt. Met Das 8c Boom ben ik erin geslaagd bedreigde dieren die bescherming te geven, die ze verdienen. Zo zijn onder meer de das en de korenwolf van de ondergang gered. Het kan dus wel. Ik dacht dat het daarbij kon blijven, maar de manier waarop dit kabi net met natuur omgaat, maakt het noodza kelijk Das Boom nieuw leven in te bla zen. En dat doe ik met volle inzet. „Je hoort veel mensen zeggen: na ons de zondvloed. Nou, dat is dan leuk voor die laatste generatie. Ik wil dat niet op mijn ge weten hebben. Ik heb weliswaar geen kin deren en die zal ik ook nooit hebben. Dus na mij zullen er geen Dirkmaats meer zijn, maar het zou wel heel eng zijn als je er al leen op die manier tegenaan kijkt. Je doet het op deze planeet met elkaar, of je laat je door de duivel halen. Ik sta aan de kant van de mens." Is het een gemis om geen kinderen te hebben? „Het gaat nu eenmaal lastig als je homosek sueel bent. Adoptie en draagmoederschap trekken mij niet en ik vind het ook een heel gedoe voor die kinderen. Je neemt kinderen niet voor jezelf, maar om het le ven door te geven. Natuurlijk, ik zie veel gezinnen met kinderen die met liefde zijn omringd. Laat ze daar maar geboren wor den. Ik mis het niet. De kinderen van de aarde zijn mijn kinderen." reageren? spectrum@wegener.nl jaap Dirkmaat Geboren: 1958 in Hilver sum. Getrouwd met Erik, geen kinderen. Opleiding: mavo. 1981-2006: voorzitter van Das Boom. 1998: lijsttrekker De Groe nen. 1998: publicatie De das in Nederland. 2002: lid Christenunie. 2003: lid GroenLinks, waar voor hij in 2006 en 2010 kandidaat is voor de Tweede Kamer. 2005: publicatie Mooi Neder land. 2006 - heden: voorzitter Ver eniging Nederlands Cultuur landschap. 2011lid CDA. Heroprich ting Das Boom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83