7 spectrum Zaterdag 5 maart 2011 Cadzand-Bad istriegebied Middelburg, Stationsbrug vend water. Het weer is ook niet onbelang rijk. Zeeland heeft relatief veel zon en biedt daardoor meer kans op ruim zicht. Wie iets wil laten zien van de Zeeuwse ver gezichten, heeft helder weer nodig. Zelfs een noordenwind, die luchtvervuiling van het Botlekgebied de delta inblaast, kan spelbreker zijn. Voor hij de lucht ingaat - vanaf Mid den-Zeeland, Seppe bij Roosendaal of een Vlaams vliegveldje - stippelt Tomeï zijn tour vrij nauwkeurig uit. De heli heeft brandstof voor 3,5 uur, dus maakt hij zijn planning op 3 uur vliegen. Vooraf bestu deert hij kaarten en boeken, zodat hij idee heeft wat hij voor zijn lens kan krijgen. De ervaring heeft geleerd dat monumentale forten - of restanten daarvan - vaak mooie patronen opleveren. „En ik neem ook de moeite om terug te komen, als bijvoor beeld de zon net niet goed staat. Dan plan ik een tweede kans-toumee. Je moet als luchtfotograaf veel geduld hebben. Heb je eenmaal het idee om zo'n fotoboek als dit te maken, dan zit je de hele tijd stand-by: klaar om uit te vliegen als de omstandighe den goed blijken te zijn." Het resultaat is er naar. Zeeland is niet eer der vanuit de lucht zo uitbundig professio neel in beeld gebracht. Soms met verras sende vergezichten, zodat je opeens de context ziet. Breskens met Port Scaldis en het eilandje Archipel in het Grevelingen- meer zijn daarvan sprekende voorbeel den. Soms meer ingezoomd, zodat je de spelende kinderen op het strand dichtbij ziet, en de opengedraaide Stationsbrug in Middelburg veel van een schip wegheeft. Oud-PZC-joumalist Rinus Antonisse voor zag de per eiland ingedeelde foto's van his torische inleidingen. Hij laat de beelden voor zich spreken. Alleen in Middelburg is hij opeens Goesenaar. De hoofdstedelin gen, constateert hij, geven zichzelf graag een streepje voor op de andere Zeeuwen. Karei Tomeï: Over Zeeland - Uitgeverij Scrip- tum, €29,90 Eilandje Archipel in het Crevelingenmeer Hoedekenskerke, park De Pluimwijde Axel centrum, met links het torentje van het voormalige stadhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81