i over de bol is niet spectrum 2 Zaterdag 5 maart 2011 Een gedragscode voor de zwembadbranche, strikte afspraken in de kinderopvang en klipklare regels voor het basisonderwijs. De focus voor een correcte omgang van het personeel met kinderen staat op scherp. Ontuchtzaken zoals door de Bossche zwemonderwijzer Benno L., op kinderdagverblijven in Amsterdam en de recente aangifte van een oud-leerling tegen de directeur van de Cypressenhof in Middelburg maken duidelijk dat niets aan het toeval mag worden overgelaten. Maar dit gaat wel ten koste van de spontaniteit bij het personeel. door Cornelleke Blok en Marcel Modde Ad Bakker werkt al twaalf jaar met voornamelijk de jongste kinderen. In het plerebad van Zierikzee neemt hij bij hen de grootste angsten voor het water weg en leert ze de eerste basisslagen voor het A-diploma. foto Dirk-jan Gjeltema Zonder enige aarzeling roetsjt het ventje van de kleine glij baan zo het diepe in. Er op vertrouwend dat badjuffrouw Ineke van Krimpen hem zal opvangen, mocht hij iets te lang kopje on der gaan. Een speels trucje om kinderen, die worden klaargestoomd voor hun A-di- ploma, vrij te maken van waterangsten, legt badmeester en bedrijfsleider Marco Reedijk van het Zierikzeese sportcentrum Onderdak uit. „En in die situatie ontkom je er soms niet aan de kinderen aan te ra ken en even goed té leggen." Een paar banen verderop bekwamen de kinderen zich zelfstandig in de schoolslag en iets dat op de bortstcrawl begint te lij ken. In die fase blijven de zwemonderwij zers gewoon op de kant en roepen de in structies toe. Anders is het in het naastgele gen pierebadje. Ad Bakker werkt al twaalf jaar voornamelijk met de jongste kinde ren. Vijf, zes jaar oud zijn ze en zo weer loos spartelend in het warme water uiterst kwetsbaar. „Je moet je buik omhoog doen. Kijk zo." Bakker drijft en holt z'n rug. Een paar kinderen doen het tegenovergestelde, dus gaat de badmeester een stapje verder. „Kijk hier zit je buik", priemt hij speels en vluchtig met zijn vingers rond de navel van het meisje voor hem. „Soms is het even nodig de kinderen aan te raken om ze iets duidelijk te maken", legt hij na de les uit. „Maar anders moet je het gewoon niet doen. Als je ze het gevoel van een juis te beenslag wil bijbrengen, kan je ze ook laten steunen op de trap in plaats van bij de schouders te pakken." De ontuchtzaak van Bossche zwemschool houder Benno L. vorig jaar heeft de focus weer op scherp gezet. De zwembad- branche werkt aan een gedragscode, die dit jaar moet worden vastgesteld. De om gangsregels zijn grotendeels vanzelfspre kend, beoordelen de Zierikzeese badmees ters het rondgestuurde concept. „Die re gels zijn zo normaal, maar dat geldt blijk baar toch ook weer niet voor iedereen. Wanneer je zoiets nóg eens zwart-op-wit zet, kun je elkaar daar op aanspreken bij afwijkend gedrag", zegt Reedijk. Bakker: „Het zorgt er voor dar je weer even extra nadenkt over wat je zeifin een bepaalde situatie zou doen. Ik ben er van overtuigd dat ik niks doe waar ik me voor hoef te schamen, waar kinderen nadeel van hebben. Er gebeuren wel eens dingen in het bad. Je hebt te maken met levende wezens. Die springen wel eens spontaan in je armen en zeggen dat ze je lief vinden. Dan zeg ik 'ik jou ook' en dan ga je verder met de groep." Reedijk: „Weet je wat het is, de spontani teit gaat er een beetje af Dat komt wel weer terug hoor, maar het voelt soms toch ietwat ongemakkelijk. Pas had ik het nog, met een meisje dat persoonlijke begelei ding nodig had. Ze had goed haar best ge daan. Kind blij, krijg ik de volgende keer een tekening en een kus op m'n wang. Waar haar moeder bij stond. Maar op dat zelfde moment dacht ik wel even: oh ja....! Dat is het resultaat van al dat gedoe." Een situatie als bij Benno L. kan in Onder dak niet gebeuren, verzekert de bedrijfslei der. „Wij zijn altijd met minimaal vier mensen les aan het geven. Benno L. was alleen." Ook zijn er duidelijke afspraken over wie de jongens- dan wel meisjeskleed kamers binnen gaat. „Iedereen is hier zo opgevoed." Het personeel van Onderdak heeft de concept-gedragscode met elkaar besproken en ziet geen reden een afwijken de inhoud voor te stellen, zegt Reedijk. „Voor ons heeft dit geen gevolgen. Maar het kan nooit kwaad om weer eens met de neus op de feiten te worden gedrukt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 76