Sporen van Zierikzeese cultuurhistorie 22 zeeland Restanten van oude watertoren in Zierikzee blijven behouden .Sfeervolle keukens TOEKOMST Stadswallen Schouwen-Duivelands centrumstad toe aan opknapbeurt Gewapend beton Wordt het een prachtige moderne of een stijlvolle klassieke? Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland zaterdag 5 maart 2011 door Piet Kleemans Ooit was er de stads muur. Toen die ge slecht werd, ging er aarde over de restan ten en werd de Zie rikzeese stadswal een stadswande ling: het Slingerbos. De gemeente werkt aan plannen voor een op knapbeurt van deze groene wan delroute rondom de stad. Het Slin gerbos kan, zegt Patrick Tol van de gemeente, wel een oppepper ge bruiken. De resten van de stadsmuur die de in de middeleeuwen machtige han delsstad Zierikzee beschermde, lig gen veilig opgeborgen onder asfalt en aarde. En dat moet ook zo blij ven, zo schrijven de regels voor. Tol: „We mogen niet dieper gra ven dan veertig centimeter." De functie van het Slingerbos is door de jaren heen veranderd. „In eerste instantie was het een kale stadswal en dat was ook de bedoe ling. Vanaf de wal moest je onge hinderd uitzicht hebben. Pas later is de stadswal in het kader van een werkverschaffingsproject beplant", aldus Tol. Anno nu is het Slingerbos een ge liefd ommetje. Mensen laten er hun hond uit. Ouders gaan er met hun kroost heen om de eenden te voeren of een van de speelplaats- jes te bezoeken en menig Zierik- zeeënaar vangt er op een bankje de eerste zonnestralen van de len te. Vroeger was het Slingerbos niet voor iedereen toegankelijk. De in gangen waren afgesloten met een hek. Op oude foto's is het hek aan het einde van de Hoofdpoortstraat nog duidelijk te zien. Het Slingerbos is wel altijd een plaats geweest waar men zich kon verpozen. De plaats schuin tegen over landhuis Huize Parklust waar nu een wat merkwaardig aandoen de bolling in de wandelroute zit, was tot 1931 de locatie van de mu ziektent. Dit houten bouwwerk werd in 1931 afgebroken. Later werd een nieuwe muziektent aan het Havenplein gebouwd. Ook vef- dwenen is een koepel die uitzicht bood over het Slingerbos. Wat er Eén van de verdwenen onderdelen van het Slingerbos is de waterto ren. Dit bouwwerk was 53 meter hoog en opgetrokken uit gewapend be ton. De toren had een waterreservoir van 500 kubieke nieter. Aanvankelijk was het de bedoeling de Sint Lievens Monstertoren als watertoren te gebruiken. Daar is van afgezien omdat de fun dering de 9 ton extra gewicht waar schijnlijk niet aankonden. nu precies gaat veranderen aan het Slingerbos is volgens Tol op dit moment nog niet te zeggen. „We willen de Slingerbos in ieder geval meer open maken." De gemeente is momenteel bezig met snoei- en rooiwerk in het Slin gerbos. Hard nodig volgens Tol: „Op sommige plaatsen is het nu helemaal dichtgegroeid." Eerder werd op een ander deel van het Slingerbos al fors ge snoeid. Daarbij kwamen de restan ten van het heultje dat ooit de stadsgracht met de - later gedemp te - Karnemelksvaart verbond weer te voorschijn. De functie van het Slingerbos - die van ommetje, lovers lane en plek om even bij te komen van al het aardse gedruis - blijft in de nieuwe opzet naar verwachting onaange tast. Waar wel aan gesleuteld gaat worden is de kwaliteit van bestra ting, groen en aanwezige voorzie ningen. Die moet, stelt Tol, flink omhoog. In één moeite door wordt bekeken of er beplanting door andere be planting vervangen moet worden. Wie dat op een slimme manier doet, kan besparen op beheerskos ten. Bodembedekkers geven on kruid geen kans en dat betekent dat er een-stuk minder chemische onkruidbestrijdingsmiddelen ge bruikt hoeven te worden. Het toe komstplan voor het Slingerbos ziet waarschijnlijk in het eerste half jaar van 2012 het levenslicht. De PvdA-fractie in de Schou- wen-Duivelandse gemeente raad maakt zich zorgen om de his torische restanten van de waterto ren in Zierikzee. De gemeente is druk bezig met snoei- en kapwerk aan het Slinger bos. De bult die de plek in het Slin gerbos waar ooit de watertoren stond, is onlangs geëgaliseerd. De PvdA vreest daardoor aantasting van de restanten van de toren. Volgens Patrick Tol van de ge meente hoeft de politiek zich geen zorgen te maken. De brokstukken van de fundamenten zitten in de grond en daar blijven ze ook. De watertoren werd in 1930 in ge bruik genomen en dat ging ge paard met de aanleg van waterlei ding op het eiland. Daar gingen ja ren van soms felle discussie aan vooraf Discussie over nut en nood zaak van waterleiding, de plaats waar de watertoren moest verrij zen en de vraag wie dat allemaal moest gaan betalen. Van de achttien gemeenten die Schouwen-Duiveland destijds ken de, weigerden Haamstede en Burgh lange tijd om mee te doen met het project. Om dat voor iedereen duidelijk te maken werd de toren getooid met achttien wapenschildjes van de ge meente. Twee schildjes, die van Burgh en Haamstede, bleven blan co. De watertoren - markant maar allesbehalve een sieraad voor het silhouet van Zierikzee - werd in 1945 door de Duitse bezetter opge blazen. Na de oorlog werd de watertoren niet herbouwd, maar vervangen door een opjaagstation. De wapenschildjes hebben de Duitse vernietigingsactie over leefd. Ze zijn later aangebracht op de fontein bij het opjaagstation van de waterleiding aan de Nieu we Kooiweg bij Zierikzee. De muziektent in het Slingerbos. zwart-witfoto's Gemeentearchief De in 1931 gebouwde watertoren werd in 1945 opgeblazen. Aan het einde van de Hoofdpoortstraat was een hek naar het Slingerbos. MEEST GELEZEN 1Vergunning friettent Renesse 2. Hebron geopend (foto) 3. Actie klanten voor Kruidvat MENING GEVRAAGD De vos moet terug op Schouwen-Dui veland. Reageer op: www.pzc.ni/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Stap in een nieuwe Opel Astra en betaal nu €9.197,so! De andere helft betaalt u over 2 jaar. Rentevrij! /7\AutoTeam www.autoteam.nl LJi voel je v r i j Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: liter/100 km: 11,0 - 3,5; kms/liter: 9,1 - 28,6; CO> gr/km: 259 - 94, De 50/50 deal loopt van 1 jon. t/m 31 mrt. 2011 Let op! Geld lenen kost geld»-tf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66