Ie riedt soms op z'n pekelfiets Fiscus gaat achter 26 Te Veldhuis informateur voor vorming college GS Terwijl de fa REGISTRATIEPLICHT Verenigingen van Eigenaren die niet ingeschreven staan bij de Kamer van Koophandel, krijgen straks een boete. Eigendomsrecht en onderhoudsplicht Alle Zeeuwse Fietscafés krijgen kwaliteitsla! zaterdag 5 maart 2011 door René Schrier MIDDELBURG - Oud-WD Tweede Kamerlid Jan te Veldhuis uit Mid delburg wordt informateur voor de vorming van een nieuw college van Gedeputeerde Staten van Zee land. De verwachting is dat hij over twee weken met een verslag komt. De lijsttrekkers van* de partijen die woensdag in Provinciale Staten zijn gekozen, waren gisterenmid dag bijeen om te praten over een concept-opdracht aan Te Veldhuis. Die zal op zijn beurt volgende week eerst een schriftelijke ronde langs alle partijen maken en naar verwachting eind van de volgende week met vertegenwoordigers van die partijen praten. De lijsttrekker van de grootste par tij in de Staten sinds woensdag, Sjoerd Heining van de WD, gaf na de bijeenkomst van vrijdagmid- door Frans van der Heijde Di bin tieden da'k wè es een paer maenden zou wille dienke over m'n vol gende streektaal verhaaltje en soms vliege ze zömè uut m'n pen- ne! En ao je vier stikjes schrieft in twi weken dan weet je dat het les te stikje pas over drie maenden in de krante komt...! Vandaer da'k noe pas trugkomme op 'de Zeeuw van 't jaer'. Vee nae- men ebbe ze me toegeroepe en ge- schreve. Van Franca Treur tot Dan ny Blind en van burgemeêster Schouwenaer tot Lein de Wolf, de Zeêuwse ridder. Balkenende en Koppejan (jae, die was't...) kwae- me net tekort op ]an Kees de Jager en me waere 't mee mekaore eêns, dat het 'appels mee peren' vergelie- ke was! Van de weke waere d'r wi verkie zingen, mè ik ebbe deze biedraehe a gerume tied gelee geschreve, dus over die 'appels en peren' weet ik niks. Mè 'k ebbe wè een speciale reden om noe toch nog es een bes te Zeêuw in 't zunnetje te zetten. Vorig jaer was 't jaer van de fiets in Zeeland en de tied komt er noe wi an om de fiets te pakken en 't beginnende vorjaer te haen ont dekken en ook van 2011 een fiets- jaer te maeken. Z'ebbe vorig jaer zövee mensen over 'de fiets' an 't woord gelaete, mè ze bin d'r in ieder geval éên vergete. Eên, die nie in deze tied z'n fiets van stal aelt, mè aoltied en iedere dag op pad is op z'n twiwieler. Uutgerekend vorig jaer aode ze Frits in 't zunnetje moete zette, aode'n 'Zeêuw van 't jaer' mohe ore. En omda ze'n vergete bin, voel ik het op dit moment as m'n plicht im een keer vö 't voet licht t'aelen. Frits fietst a jaeren, iedere dag ge middeld zeventig kilometer, aol tied van uus uut! Ie ei vier fietsen. Tweê vö beter weer, ie komt dus nooit vö verrasingen te staen, eên vö vule wegen en z'n pekelfiets vö de tied dat er zout gestrooid oordt weest. Ie ao noe verscheiene mid- degen deugebrocht in de werkplek- ke van de fietsemaeker. Mè noe ao d'n een route gevonde, die sneêuwvrie was en as je die een paer keer ree op een dag Mè in- aele wier onmogelijk. Of'n genoot van z'n rustdaehen? Rustdaehen....? Die kende'n hlad nie! Joe liefspreuke is dus: 'Zeven da gen zult gij fietsen', was ineens m'n spontane reactie. Ie knikte en naebie verontschuldi gend zei d'n: „t Is m'n hobby Het meisje, dat ons ielp, oorde m'n spreuk en mee een licht lach je liet ze wete: „Die variatie kend' ik nog nie". Dus mensen, ons gaen wi dienke an fietstochtjes, mè Frits ei t'r a verscheiene duzende kilometers opzitte van 't jaer. Van mien mag 'n z'n record verbetere, liefst zon der pekelfiets. dag aan dat hij graag wil dat er met iedereen gesproken wordt, in ieder geval de eerste keer. Afhanke lijk van de voortgang van die ge sprekken zal Te Veldhuis zijn ver slag inleveren. Heining maakte duidelijk dat voor een informateur gekozen is in na volging van de vorming van een college van GS vier jaar geleden. Toen was Ton Verbree, oud-burge meester van Reimerswaal namens het CDA informateur. De VVD heeft voor Jan te Veld huis gekozen omdat hij op enige af stand van de Zeeuwse politiek staat, maar ook weer niet te veel op afstand. Te Veldhuis was van 1982 tot 2003 lid van de Tweede Ka mer. De 63-jarige Te Veldhuis werkte daarvoor als ambtenaar bij de provincie Zeeland (hoofd bu reau milieuzaken) en is lid ge weest van het hoofdbestuur van de WD. op de fietspaeden. Ie draait z'n and nie om vö meer dan twintig- duzend kilometers in een jaer en ie lacht om mensen die hroös in de krante laete zette da ze wè vuuf- tienduzend kilometer ankunne in zö'n tied. Frits schrieft z'n afgelei de afstanden iedere dag op en in 't schuurtje tuus draait 'n z'n wiel wè es een stuitje rond om de kilo meterteller op een rond getal te kriehen. Dat stae beter....! Ik kwam Frits op eên van de leste daehen van 2010 bie de slager te gen. Ie was op z'n pekelfiets en lichtelijk angeslohe. Ie kon dit jaer z'n record nie verbe tere, want sneeuw en ies ao d'n nie kunne overwinne en de fietspaeden waere te slecht ge- 9V Hc Zeeuwse verenigingen van Eigena ren staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel (driekwart) door Ondine van der Vleuten Per 1 januari 2010 moes ten alle Verenigingen van Eigenaren (VvE's) in geschreven staan bij de Kamer van Koophandel. In Zeeland heeft één op de vier VvE's dat nog niet gedaan, zegt Mare Volleman, woordvoerder van de Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland. De opsporing van nalatige eigena ren is elders in Nederland al inge zet. Het ministerie van Economi sche Zaken, dat opdracht heeft ge geven voor de operatie, heeft de za ken als volgt verdeeld: de Kamer van Koophandel registreert, de Be lastingdienst spoort op, het Open baar Ministerie straft. Wie niet gereageerd heeft op de herhaalde oproep zich in te schrij ven, krijgt van de Belastingdienst een brief met een ultimatum. Heeft die niet het gewenste effect, dan wordt proces-verbaal opge maakt. Daarna is het de beurt aan justitie, die de hoogte van de boete bepaalt. Wie niet ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel, maakt zich vol gens de letter van de wet schuldig aan een econonmisch delict. Hoe wel op een economisch delict maximaal 19.000 euro boete staat, zal het zo'n vaart niet lopen. Inschrijving in het Handelsregister kost 26 euro 14. Hetzelfde tarief dat aan andere verenigingen wordt gerekend. Het is slechts een kwestie van tijd voor in Zeeland brieven van de fis cus op de mat vallen, met de me dedeling dat de ontvanger zich schuldig maakt aan een econo misch delict. Via onder meer het Kadaster zijn inmiddels de adresgegevens van al le duizend Zeeuwse Verenigingen voor Eigenaren bekend bij de Ka mer van Koophandel Zuidwest-Ne derland. Misschien dat er hier of daar nog eentje tussendoor geglipt is, maar in principe heeft de Kamer van Koophandel goed zicht op de Zeeuwse VvE's. In de voorlichtingscampagne die het afgelopen jaar gevoerd is, werd de nadruk gelegd op het nut van de regeling. De regis tratie is onder meer bedoeld om 'slapende verenigingen' wakker te schudden en bewust te maken van hun gedeelde verantwoordelijk heid. Slapende verenigingen zijn vooral in grotere steden een belangrijke oorzaak van verpaupering. Boven dien nemen VvE's 'deel aan het economisch verkeer'. Ze moeten voor het onderhoud van hun ge bouw vaak over flinke bankreser- ves beschikken. Soms is er een huismeester in dienst, regelmatig worden opdrachten voor onder houd verleend. Voor degenen die in opdracht van een VvE werken, is het bij onenig heid over betaling of uitvoering van werkzaamheden, goed om pre cies te weten wie de verantwoorde lijke bestuurder is. Dat soort gege vens kan nu bij de Handelskamer opgevraagd worden. „Zakelijk gezien is dit gewoon hel derder", vat Mare Volleman sa- Wie een deel van een huis koopt, wordt automatisch lid van de Vere niging van Eigenaren (VvE). De koper wordt geen eigenaar, maar verwerft een gebruiksrecht; het pand is eigendom van alle ko pers tesamen Bij het tekenen van de koopover eenkomst zal de notaris daar op wijzen en een akte van splitsing overleggen, waarin staat van welke delen van het gebouw u alleen het gebruiksrecht heeft en welke delen gezamenlijk gebruikt worden. 0 Tegenover het gebruiksrecht staan ook plichten. Het onderhoud van het gebouw (zoals daken, muren, balkons) is een gezamenlijke verplichting. Er moet een onderhoudsplan zijn en er moet elke maand geld in een reserveringsfonds gestopt worden om het onderhoud uit te betalen. Sinds vorig jaar is het wettelijk verplicht voldoende financiële re serves te hebben om aan de on derhoudsverplichting te voldoen. Sinds 1 januari 2010 zijn VvE's ook verplicht ingeschreven te staan bij de Kamer van Koophandel. Meer info: www.eigenhuis.nl en www.kvk.nl/we r zijn grof gezegd drie soor ten Verenigingen van Eigena- Ten eerste heb je de VvE's die goed functioneren. De eigenaren kennen hun rechten en plichten, ze-hebben een goed bestuur dat regelmatig vergaderin gen uitschrijft, regelmatig worden reparaties uitgevoerd, er zit genoeg geld in het reserveringsfonds voor onderhoud en er wordt regelmatig vergaderd. MIDDELBURG - Routebureau Zee land en het Landelijk Fietsplat- form bundelen hun krachten door alle Fietscafés in Zeeland nu ook het kwaliteitslabel Fietsers Wel kom! te geven. Fietsers Welkom! is het landelijke kwaliteitslabel voor fietsvriendelijke horeca- en recrea- tiebedrijven die nabij het fiets- knooppunten- en LF-netwerk ge vestigd zijn. Bij dergelijke bedrij ven mag de fietser rekenen op een aantal extra faciliteiten. Door de sa menwerking verwacht het Route bureau Zeeland landelijke publici teit rondom de Zeeuwse Fietscafés en nieuwe aanmeldingen in het ko mende jaar. Het landelijke kwaliteitslabel voor fietsvriendelijke horeca- en recrea- tiebedrijven wordt uitgegeven door Stichting Landelijk Fietsplat- form. Om in te spelen op de be hoefte van de fietser ontwikkelen Routebureau Zeeland (onderdeel van Promotie Zeeland Delta) en verschillende horecagelegenheden in Zeeland de Fietscafés. Routebureau Zeeland heeft in 2010 75 horecagelegenheden in Zeeland voorzien van het gevel bord 'Fietscafé'. In die cafés zijn extra voorzieningen voor fietsers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60