'Maatregelen visdiefjes nu snel nemen' Biologisch boeren geeft Mogelijk toch subsidie voor schoolbegeleiding 'Toename vossen is nekslag voor vogelstand in Zeeuws-Vlaanderen' 22 ze< almanak Plat Op vijftig hectare landbouwgrond in een polder op een kilometer van Graauw boert Emiel van de Vijver. Hij is in 2000 op biologische akkerbouwproducten overgeschakeld. zaterdag 5 maart 2011 OVERLAST Geen effect tijdens broedseizoen door Wout Bareman TERNEUZEN - Haast is geboden. Als ondernemers en bewoners van de binnenstad van Terneuzen zich willen wapenen tegen overlast door visdiefjes moeten ze snel zijn. De beschermde zeevogel keert eind maart terug uit het zui den om hier te broeden. De afgelo pen twee jaar leidde dat tot een ware klachtenregen over de agres sieve vogels. Om overlast te voorkomen, advi seert natuurbeschermingsvereni- ging De Steltkluut nu al maatrege len te nemen. „Want als ze een maal aan het broeden zijn, trekken de vogels zich nergens meer iets van aan", waarschuwt voorzitter Adri Paauwe. Vlaggetjes, linten en opblaaspop pen schrikken de visdiefjes af. De laatste twee jaar lieten de vogels de nieuwe broedplaats, die Rijks waterstaat voor veel geld in de kom van de Middenhavendam aan legde, links liggen. Ze weken uit naar hoge gebouwen met platte da ken in en om de binnenstad en be laagden in de broedperiode iedere voorbijganger, die te dichtbij kwam. Ouderen in bijvoorbeeld het appartementencomplex Schel- dehof van woonstichting Clavis in woonwijk Java, werden bij het ver laten van hun flat aangevallen door de broedende vogels op hun dak. Ze durfden enkel nog met een paraplu de deur uit en vinden dat Clavis nu snel het dak op moet om nieuw leed te voorkomen. Manager Wonen William Dircken: „We kijken serieus naar mogelijk heden, die de natuurbeschermers aandragen." Die worden maandag avond, tijdens een vergadering van de wijkraad Binnenstad (20.00 uur in de Triangel), nog eens door deskundige Luciën Galle van De Steltkluut uit de doeken gedaan. Intussen wijzen de gemeente en Rijkswaterstaat er op dat het gaat om een beschermde kustvogel en dat maatregelen beperkt zijn. Roof vogels erop los laten? Dat mag, maar is te duur wegens het te klei ne aantal visdiefjes. Het gaat im mers om niet meer dan zestig kop pels, die zijn verdreven van andere broedplaatsen. Ligt het aan De Steltkluut, dan herstelt Rijkswater staat de 'oude' broedplaats aan de Middensluis. Maar die is dat voor lopig niet van plan. Een woord voerder: „Tja, wij hebben er alles aan gedaan. En we hebben die vo gels ook niet aan een touwtje." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het staat nog lang niet vast dat de bijdrage van de ge meente Terneuzen aan schoolbege leidingsdiensten wordt geschrapt. Dat bleek tijdens de raadsvergade ring. In de Perspectievennota 2011-2014 heeft de raad ingestemd met het voornemen om in 2012 uit de schoolbegeleidingsdienst te stap pen. Dat levert de gemeente een bezuiniging op van ruim twee ton per jaar. Daartegen kwam het basisonder wijs in opstand, maar de bezwa ren zijn nu door de raad niet ont vankelijk verklaard. Er kan name lijk pas bezwaar worden ingediend als de de bezuiniging op de school- Tip? redactie@pzc.nl Toen die Hulsterse na de arbeid in haar auto stapte, werd zij er door een groepje mannen op gewezen dat ze een platte band had. Ze was uitge stapt, had de situatie eens goed beke ken, maar kon niks plats aan de band ontdekken. Het zat haar evenwel niet lekker en toen ze thuiskwam, verordonneerde ze haar echtgenoot of hij de boel voor de zekerheid nog even wilde controleren. Welke band was het?", informeerde hij, terwijl hij met frisse tegenzin zijn jas aanschoot. „De voorste. Aan de bestuurderskant", zei ze. „Hm", zei hij. „Zeg, toen ze je aanspraken, zat je toen al in je au to?" Ze was coulant. Hij hoefde die nacht niet in de auto, maar mocht op de bank slapen. EEN ANDER AKKERBOUWBEDRIJF door Harmen van der Werf Spijt heeft hij nooit ge had, Emiel van de Vijver uit Graauw, dat hij al weer elf jaar geleden op biologische landbouw overstapte. „Ik was het zo zat met die tussenhandel", zegt hij vrijdag middag, terwijl de éne na de ande re klant zijn biologische winkel binnenstapt. „Altijd maar probe ren te marchanderen. Een partij aardappels afkeuren bijvoorbeeld, omdat er net iets te veel grond aan zat. Ze hadden dan gewoon ge noeg aardappels en konden kies keurig zijn." Het kost meer werk, het biolo gisch boeren. Vooral de onkruidbe- strijding vraagt extra aandacht. Bio logische aardappels telen is ook geen sinecure. De opbrengsten kunnen behoorlijk wisselen, maar, vindt Emiel, daar staat tegenover dat biologisch landbouw meer vol doening geeft. Aardappels, rode bieten, peeën (wortels) en broccoli zijn zijn specialiteiten. „Al zeg ik zelf, vooral de teelt van broccoli heb ik onder de knie. Hoe? Ja, dat ga ik niet vertellen. Dat is het geheim van de smid." Ook nu kan Emiel niet om de tus senhandel heen. Hij ergert zich aan de hoge prijzen die nogal eens in supermarkten voor biologische landbouwproducten worden ge vraagd. Zijn vrouw Sonja is mede daarom vijfjaar geleden aan huis een winkel begonnen, Zeeuwse Akker. De openingstijden zijn be perkt, vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Zo'n twintig, vijfentwintig vaste klanten hebben de weg naar de winkel gevonden. Niet heel veel, maar het aantal groeit. Dat is zeker vrijdagmiddag te merken. Het is een komen en gaan van mensen. En dat is niet voor niets. Emiel heeft iets nieuws. Sara Suntrup van de Biobakker uit Ahaus, Duitsland, is gekomen met een keur aan biologisch-dynami- sche broden. Er kan geproefd wor den. Dat gebeurt volop. Het con tact met de Biobakker heeft Eniel op een idee gebracht. Hij wil nu zelf granen en spelt gaan verbou wen, zodat daar Zeeuws-Vlaams biologisch brood van kan worden gebakken. Vraag lijkt er voldoende te zijn. Suntrup doet goede zaken. Wie de moeite neemt naar de toch redelijk afgele gen Dwarsstraat bij Graauw te ko men, gaat toch vaak met volle tas sen naar huis. Axelaar Pieter Don ker - 'in 1977 ben ik uit Amster dam hierheen gekomen' - verlaat het bedrijf met een doos vol pro ducten. „Er zitten veel meer vita minen in. In normale groenten zit niks." Corrie van Grol uit Hulst, 'vroeger' uitbaatster van eetcafé Modern in Graauw, komt al jaren bij Emiel. „Het is verser en veel lek kerder." Ze laadt ook een doos vol. „En", kijkt ze Emiel lachend aan, „het wordt ook nog naar de auto gebracht." begeleidingsdiensten volgend jaar ook echt in de gemeentebegroting voor 2012 is verwerkt. Of het zover komt moet nog blij ken. Volgens Peter Clijsen (Groen- Links) moeten burgemeester en wethouders daar nog maar eens goed over nadenken. Immers, sinds het vaststellen van de Per spectievennota is er een andere si tuatie ontstaan. Omdat de basis scholen al worden getroffen door bezuinigingen van het kabinet moet de gemeente er geen.schepje bovenop doen, betoogde Clijsen. Ook wat andere fracties betreft is het afschaffen van de bijdrage nog geen gelopen race. Jerry Pladdet (SGP) kondigde aan dat zijn frac tie overweegt een initiatiefvoorstel in te dienen. Nel Schijf uit Duivenhoek bij Kloos- terzande zweert bij biologische pro ducten. „Het is gezond voor mijzelf en voor de wereld." Niet iedereen denkt daar zo over, weet ze. „Als ik met kinderen meeging op school reis, nam ik ook altijd Bulthuis-bio- brood mee. Andere kinderen zeiden dan: 'Ik lust dat Bulthuis-beton niet'." Emiel van de Vijver (45) wijst op rechthoekige uitsparingen in de deu ren van zijn schuur. „Dat zijn vliegga ten voor zwaluwen. Ik denk dat er wel tweehonderd op mijn bedrijf zijn. Die horen, vind ik, bij het biolo gisch boeren" Hij nam de boerderij over van zijn vader. „Mijn grootva der is hier begonnen, in de jaren der tig van de vorige eeuw." Omer Van Royen komt op zijn fiets je aanrijden op het erf van Emiel van de Vijver. De 82-jarige Kieldrech- ter fietst, vertelt hij, elke week nog zeker honderd kilometer. Hij gaat ook voor gezond eten. „Ik haal hier wortels. Die stop ik dan thuis in de grond. Dan blijven ze nog heel lang goed." Met een plastic zakje vol groenten vertrekt hij weer. mmsmmmmmsssmmmsmmmei mm» door Eugène Verstraeten SINT JANSTEEN - De zang- en weide vogels in Oost Zeeuws-Vlaanderen kregen de laatste jaren door explo sieve groei van de populatie kraaien en eksters al grote klappen, maar nu ook de vossenstand snel toeneemt is dat wellicht de nekslag voor de kleine vogels. Daarvoor vreest vogelkenner Fons de Kind uit Sint lansteen. Hij is bijna een halve eeuw vogelteller voor SOVON Vogelonderzoek Ne derland en heeft de negatieve ont wikkeling van nabij gevolgd. „Toen ik in Oost-Zeeuws-Vlaanderen mijn eerst telgebied kreeg, hoorde je in het voorjaar overal zang van bos- en weidevogels", schetst De Kind. „Tijdens een excursie in de bossen van de Schommeling of Clinge zag en hoorde je in twee uur tijd meer dan vijftig vogelsoor ten. Nu nog hooguit vijf En ook toen was de vos al waargenomen bij Clinge." Het verbod om op eksters te jagen, betekende volgens De Kind in 1995 een ommekeer. „In vijf jaar tijd is alles uitgemoord door vogels die hier geen natuurlijke vijand heb ben. En dan heb ik het nog niet over de schade aan de landbouw door ganzen en kauwen." De Kind vindt het ontpolderen van de Hedwigepolder geen goed plan. „Dat wordt een opvang voor ganzen uit alle streken. Maar ze blij ven daar niet, want ze gaan op zoek naar eten. Het wordt hier een rampgebied voor vogels en boeren, die moeten toezien hoe hun gewas sen worden kaalgeplukt door gan zen, kraaien, eksters, houtduiven en kauwen. En vossen niet te verge ten." De Kind wijst op de Vogelwet die zegt dat elke vogel de gelegen heid moet krijgen zijn jongen groot te brengen. Dat kan volgens hem al leen maar door het aantal kraaien, kauwen, eksters en vossen terug brengt op het niveau van een halve eeuw geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56