41 binnenland Stille diplomatie essentieel bij gijzelingszaak Rutte: geen afspraken gemaakt met de SGP Drie Nederlandse militairen zitten nog altijd vast in Libië. Ach ter de schermen is de diplomatie in volle gang. Het kabinet zwijgt om de militairen niet in grotere problemen te brengen. 17-jarige haait zetel binnen met voorkeurstemmen 'Je moet toch de dialoi Rechtstreeks cor •Dit is dus het Nederlandse leger?' BckdldlïlSkCIl ¥311 zaterdag 5 maart 2011 GIJZELING Stille diplomatie. Goede per soonlijke contacten. En ge duld. Essentiële onderdelen van de pogingen om drie mi litairen in Tripoli vrij te krij gen, zegt oud-ambassadeur Koos van Dam. door Koos van Wees Zorg ervoor dat je met al le relevante mensen per soonlijk contact hebt. Persoonlijk, omdat je dan je overredingskracht kunt aan wenden. En treed er niet over in de openbaarheid. Er hoeft maar één woord verkeerd te vallen en je bent weer terug bij af" De Nederlandse oud-arnbassadeur Koos van Dam geeft desgevraagd wat tips voor een goede aanpak van de gijzeling van drie militairen in Tripoli. Van Dam heeft meerma len te maken gehad met gijzelin gen, in een loopbaan die onder meer leidde naar Tripoli, Cairo en Bagdad. De meest opvallende was die in 1990, toen 242 Nederlanders in Irak en Koeweit door Saddam Hussein werden gebruikt als schild tegen een westerse aanval. De Nederlanders werden onderge bracht in hotels en woonhuizen. Van Dam, toen ambassadeur in Bagdad: „Ik had contact met de meest relevante ministers. Vrijwel dagelijks sprak ik met de minister van Buitenlandse Zaken, die ik heel goed kende, en de staatssecre taris. En ik had veel informele con tacten. Ik heb daardoor toch men sen vrijgekregen die anders waar schijnlijk vastgehouden zouden zijn." De huidige ambassadeur in Tripo li, Gerard Steeghs, was destijds ook bij die gijzeling betrokken. „Als er iemand is die geschikt is voor deze situatie dan is hij dat", zegt Van Dam. „Hij is toen heel ac tief geweest. Je kunt voor zaken als deze geen opleiding volgen. Dat hij daar die ervaring heeft opge daan is nu heel belangrijk." Van Dams eigen ervaring met gij zelingen strekte zich ook uit tot Li bië zelf, waar hij van 1983 tot 1985 zaakgelastigde was. „Er werd een Nederlander gegijzeld die voor een Duits bouwbedrijf werkte. De au toriteiten wilden iets van dat be drijf gedaan krijgen en hielden hem vast. Het was heel moeilijk om hem vrij te krijgen, maar het is Bezoekers van het internetforum van Yahoo News maken gehakt van de manier waarop het leger heeft geprobeerd mensen uit Libië te halen. 'Het Nederlandse leger is een grap', is te lezen in een van de reacties. 'Het is een hele vreemde beslissing van defensie om zo'n slecht bewapende helikopter in te zetten om twee mensen te gaan redden in zo'n gevaarlijk gebied. Dan moeten het wel heel erg be langrijke personen zijn geweest'. uiteindelijk wel gelukt." Hoewel de situatie toen totaal an ders was dan nu, ziet Van Dam in de aanpak wel overeenkomsten, „Je moet toch de dialoog aangaan. Rechtstreeks contact zoeken. Be middeling van anderen helpt niet zoveel, want zoveel bevriende na ties heeft Libië niet. Je moet het zelf doen. En oppassen dat je de juiste persoon aanspreekt, want het helpt niet als die het idee heeft dat hij gepasseerd wordt." Volgens Van Dam moet er op geha merd worden dat Nederlanders geen kwaad in de zin hadden. „Overtuig de Libiërs ervan dat ze kwamen met de beste bedoelin gen. Een vredelievende missie, be doeld om burgers veilig naar huis te brengen. Blijf dat benadruk ken." Bij eerdere gijzelingen in Li bië is gebleken dat ze lang kunnen duren. „Geduld is essentieel", zegt Van Dam. „Wie zijn geduld ver liest, verliest zijn aangezicht." Be werkwijze van de militairen wordt bestempeld als 'een groot fa len'. De beschuldigende vinger wijst vooral naar de legerleiding en niet naar de militairen die vast zitten. 'Zij waren dapper genoeg om zich in gevaarlijk gebied te be geven voor een missie, maar wie de orders heeft gegeven om zo'n ac tie te ondernemen op Libisch grondgebied moet ter plekke wor den opgehangen'. Een ander zegt: 'Dit is dus het Nederlandse leger?' ALMERE - De 17-jarige Indira Dra- ijer uit Almere, die voor Groen links op de kieslijst voor de Pro vinciale Statenverkiezingen in Fle voland stond, heeft 1.730 voorkeur stemmen gehaald. Dat is normaal gesproken genoeg voor een zetel. Maar de minimumleeftijd voor een Statenlid is 18 jaar, waardoor ze de zetel niet zelf kan bezetten. De nummer twee van de lijst neemt de plek van haar over. Dat zegt Jeroen Kok, lijsttrekker in de provincie. Volgens hem stond Dra- ijer op de lijst om het standpunt van Groenlinks dat de minimum leeftijd voor passief kiesrecht om laag moet, kracht bij te zetten. DEN HAAG - Het ministerie van De fensie betreurt het dat een aantal media beelden heeft getoond waar op de in Libië gevangen genomen Nederlandse helikopterbeman ning herkenbaar te zien is. Vol gens het departement is de veilig heid van de commandant, piloot en boordschutter gebaat bij radio stilte. Defensie vraagt de pers daar om nogmaals terughoudend te zijn met het publiceren van gezich ten en namen van de Nederlandse den haag - Premier Mark Rutte ontkent dat hij afspraken heeft ge maakt met de SGP over gedoog- steun in de senaat. Als Ruttes WD samen met de PW en de CDA in de Eerste Kamer strandt op een minderheid, kan hij de steun van de SGP nodig hebben om voorstellen toch aangenomen te krijgen. Rutte zei gisteren na de minister raad dat er wel verwantschap met de SGP is op verschillende terrei nen van regeringsbeleid. „Het is een heel betrouwbare partij. Er gaat een hoop vrolijkheid en dege lijkheid vanuit." Gisteren werd ook bekend dat mi- gevangenen. Woordvoerder Otte Beeksma vindt het spijtig dat de bemanning herkenbaar is getoond in nieuwsuitzendingen, op websi tes en op foto's in sommige kran ten. Beelden en foto's werden don derdag vrijgegeven door de Libi sche autoriteiten. De bemanning werd bij eën eva cuatiepoging van twee mensen in de buurt van de havenstad Sirte omsingeld en overmeesterd. Op de Nederlandse website Geenstijl.nl nister Henk Kamp (Sociale Zaken) het aanbod afwijst van 5oPLUS-voorman Jan Nagel, die wil praten over steun aan het kabi net in de Eerste Kamer als AOW' ers 100 euro extra krijgen. De WD-bewindsman zei gisteren dat het niet te betalen is om de uitke ring met 100 euro per maand te verhogen. Hij gaf verder aan dat er in de on derhandelingen met werkgevers en vakbonden over hervorming van de pensioenen al wordt ge sproken over een hogere AOW. Dat wordt volgens de minister bij lange na niet een verhoging van 100 euro per maand. *JPQ(hÉnk)€^ paulkusters BEATRIX MAAR OMAM Oud-amb De Libische staatstelevisie liet beelden zien van de Nederlandse militairen die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4