het Marga van de Plasse Bonje in Baarlandse gemeenschap krijgt Baarlanders reageren genuanceerd Er moet zo snel mogelijk een oplossing komen voor conflict rondom het verenigingsgebouw in Baarland Een aantal verenigingen is de situatie meer dan beu. Raad kiest voor keersluis in Thoolse haven Eindelijk een nieuwe damwand zaterdag 5 maart 2011 CONFLICT BAARLAND „De situatie rondom het dorpshuis baart ons zorgen. Het is erg jammer dat op zo'n klein dorp, waar je elkaar nodig hebt, de zaken zo lopen. Een juridisch steekspel volgt. De problemen moeten zo snel mogelijk worden opgelost." door Frank van Cooten Baarland. Een ogenschijn lijk rustig dorpje van zes honderd inwoners aan de boorden van de Wester- schelde. Onderhuids broeit het echter. Middelpunt in het conflict is het verenigingsgebouw Cameraman. De naam is gekozen als eerbetoon aan het Schotse legioen dat in 1944 als eerste landde op de zee dijk van Baarland. De vrede in het dorp is echter ver te zoeken. De beheerstichting heeft het con tract met beheerder Kees Catsman van re-integratiebedrijf Eigen Rich ting opgezegd vanwege 'verstoorde verhoudingen'. Catsman zette een jaar geleden met Koninginnedag zestig man buiten, die aanwezig waren op het Oranjebal van de Oranjevereni ging. Reden: een feestganger liep binnen met een brandende siga ret. Toen hij er ook nog eens de po litie bij haalde, waren de rapen he lemaal gaar. De kwestie is geëscaleerd. Het vrij dagavondcafé in het verenigingsge bouw bestaat niet meer en de Oranjevereniging en de Jeugdsoos willen geen activiteiten houden in het gebouw zolang de beheerder er nog zit. De overeenkomst is per 1 april op- gen zijn verziekt. „De lastercam pagne van de beheerders tegen de Jeugdsoos en onze bestuurders heeft geleid tot een onwerkbare si tuatie", stelt het bestuur van de soos in een brief aan de gemeente. Met de lastercampagne wordt vol gens Witte gedoeld op een inci dent tijdens de wielerkoers vorig jaar. De Oranjevereniging weiger de aanwezig te zijn in het vereni gingsgebouw en koos voor een plekje in de muziektent. Een brief van voorzitter Peter Traas van het wielercomité gooide volgens Wit te helemaal olie op het vuur. Daar in wekte hij volgens haar de sug gestie dat leden van de Oranjevere niging en de Jeugdsoos hun kinde ren bewust weg hielden van de dikke bandenrace in het dorp. Traas wordt als verlengstuk gezien van de beheerder. Want Catsman was voorzitter van het wielerco mité. Onzin, vindt Traas. „We moeten eens stoppen met het gooien van modder naar elkaar en het schrijven van allerlei brieven. We moeten samenwerken aan een oplossing." Er wordt dinsdag tussen Oranjever eniging, Jeugdsoos en Wielerco mité gesproken. De wijkagent is aanwezig om te bemiddelen. De beheerder wil nog steeds niet via de krant reageren op de affaire, liet hij gisteren desgevraagd weten. Bewoners van Baarland denken genuanceerd over de crisis rondom verenigingsgebouw Cameraman in het dorp. Waar er twee vechten, hebben er twee schuld, valt te beluisteren tijdens een rondgang in het dorp. Met hun naam willen ze niet in de krant, daarvoor ligt de zaak te gevoelig. De dorpelingen betreuren in elk geval de ontstane situatie. „Het is tijd dat alle be trokkenen als volwassen mensen de zaak uit gaan pra ten. Dat moet toch mogelijk zijn", zegt een mevrouw. Een man spit zijn volkstuintje om. Hij vindt het niet gek dat de beheerder er de politie bij haalde toen hij het gezelschap van het Oranjebal de deur wees. „Wat zou jij doen als een man tegen je zegt dat hij je wel even voor je bakkes zal slaan. De beheerder van het dorpshuis wordt onterecht weggezet als een tiran. Zo gebruiken de koersballers, de schutters en de mensen van de muziek nog steeds het verenigingsgebouw naar volle tevredenheid." Het meestal zo rustige Baarland wordt geplaagd door een heuse dorpsrel. THOLEN - Een ruime meerderheid van de gemeenteraad lijkt koste wat het kost te willen voorkomen dat er wateroverlast ontstaat in de Thoolse wijk Waterfront, ook al is die kans verwaarloosbaar. Rijkswaterstaat wil het Volkerak- Zoommeer aanwijzen als waterber- gingsgebied voor de grote rivieren. Als dat gebeurt, is het mogelijk dat 41 huizen in Waterfront een keer water binnen krijgen. Die kans is berekend op eens in de 1400 jaar. De aanleg van een miljoenen kos tende keersluis voor de Thoolse ha ven kan dit onheil voorkomen, maar SP en ABT vinden dit zonde van het geld. Zij vinden het beter om het risico te lopen en de bewo ners ruimhartig schadeloos te stel len als er toch een keer waterover last is. De andere partijen voelen er meer voor om bij Rijkswater staat te pleiten voor een keersluis. SINT-ANNALAND - Nog drie maanden en de dranghekken op het havenpla teau in Sint-Annaland kunnen eindelijk weg. Ze staan er al sinds in 2007 tijdens een controle bleek dat de damwand in Sint-Annaland in slechte staat verkeerde. Gisteren werd in het bijzijn van wethouder Frank Hommel een symbolisch begin gemaakt met de werkzaamheden voor een nieuwe damwand, die ongeveer 1,3 miljoen euro kost. De eerste damwandplanken zijn inmiddels geslagen. Vermoedelijk duren de werkzaamheden tot begin juni. De langdurige afsluiting van het havenplateau riep de afgelopen jaren behoorlijk wat ergernis op bij dorpsbewoners. foto Gemeente Tholen De gemeente Borsele heeft het dorpshuis in bruikleen gegeven aan de stichting dorpshuis Baarland. De stichting heeft vervolgens een overeenkomst gesloten met re-in tegratiebedrijf Eigen Richting voor beheer van het dorpshuis. De stichting heeft het contract met de beheerder per 1 januari op gezegd met inachtneming van drie maanden opzegtermijn. De overeenkomst moet dus op 1 april zijn ontbonden, maar de be heerder vecht het besluit van de stichting aan. gezegd, maar de beheerder vecht dit aan. Beide partijen zien elkaar waarschijnlijk voor de kantonrech ter. De Oranjevereniging zit met de handen in het haar, want waar moet het 75-jarig jubileum wor den gevierd tijdens Koninginne dag. Niet in het verenigingsge bouw, dat staat vast. De school is volgens voorzitter Lianne Witte te krap en er is nauwelijks geld voor een feesttent. Deze vereniging en de jeugdsoos vragen de gemeente in te grijpen, maar de gemeente verwijst naar de autonome dorpshuisstichting. Geduld hebben de betrokken vere nigingen niet meer. De verhoudin- Crisis Baarland WWW.ZOA.NL GIRO 550 APELDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48