sport 131 op vijfkamp Ajax-trainer De Boer zet El Hamdaoui uit selectie Boycot Het WK-vuurtje brandt volop, de World-Cup smeult een beetje Remona Fransen zaterdag 5 maart 2011 Prestaties: Nederlands kampioen zevenkamp (2008, 2009), Nederlands kampioen vijfkamp (2010), Nedérlands kampioen hoogspringen (2010/indoor); 3e EK indoor vijfkamp 2011. De atlete uit Voorhout reageerde blij, maar ingehouden, zoals het een meerkampster betaamt: „Na tuurlijk was ik gedurende de dag opgewonden, maar ik zorgde ook dat ik de focus vasthield. Je doet onderdeel voor onderdeel, je moet je niet laten afleiden." Haar coach Ronald Vetter bleef minder nuchter onder de presta ties van zijn pupil. „Ik wist dat ze er klaar voor was, maar dan moet je het ook nog doen. Ik ben ontzet tend plezierig verbaasd over haar koelbloedigheid. Ze is een slimme meid, ze weet waarom ze het doet. Als coach kan je je geen betere at leet wensen." Toch gebeurde er genoeg waar door zelfs de meest ervaren atleet van de kook had kunnen raken. Fransen begon als een outsider. Op de 60 meter horden klokte ze 8,64 seconden, goed voor een elf de plaats. Goed, maar niet bijzon der, oordeelde Vetter. Het leek dan ook de dag te wor den die Fransen aanvankelijk in ge dachten had. „Proberen te preste ren, meedoen met de meiden, er varing opdoen voor Londen. Want daar wil ik uiteindelijk naar toe, de Spelen van 2012, via het WK van deze zomer." Haar doel voor dit EK indoor was een plek bij de beste acht. Die klassering zou haar een A-status en dito in komsten opleveren. Van levensbe lang voor de atlete die twee jaar ge leden weer bij haar ouders thuis ging wonen en van 30 naar to uren werk ging. Die keuze beteken de uiteraard een enorme finan ciële aderlating, vandaar het be lang van die A-status. Bij het hoogspringen, haar sterkste onderdeel, sloeg Fransen als enige alle hoogtes over tot 1.74 meter. Met 1.89 sprong ze al twee centi meter hoger dan ze ooit deed, en vestigde ze een Nederlands record. Het stond tot gisteren op 1.88 me ter en was in het bezit van Karin Ruckstuhl, Ella Wijnants en Mir jam van Laar. Haar sprong met de lat op 1.92 meter verraste zelfs de stoïcijnse Fransen: „Ik ging er over zonder de lat te raken. Wauw." Ze nam met haar 2119 punten brutaal de leiding in het tussenklasse- ment. Ineens was ze niet meer de ano niem meedraaiende atlete in het oranje. De spreekstalmeester van dienst moest ineens proberen haar naam uit te spreken, riep haar voor de camera en verhaspelde: „Gamona Vransèèn." Begonnen als groentje was ze in eens toegetreden tot het gilde van medaillekandidaten. Na het hoogspringen volgde het kogelsto ten, het zwakste onderdeel van Fransen. Ook de 4 kilo zware ko gel leek op deze vierde maart haar beste vriend. Met 14.09 stootte ze exact een meter verder dan ooit. Ze zakte in de tussenstand wel af naar de derde plaats, Skujyte en Nana Djimou Ida waren veel ster ker met de kogel. Na drie onderdelen kon nog slechts één vrouw haar bronzen medaille bedreigen, de Poolse Ka- rolina "iyminska, een betere ver- springster én sneller op de 800 me ter. Hoewel Fransen ook bij het verspringen een persoonlijk in- doorrecord vestigde (6.07 meter) liep de Poolse in. Het verschil tus sen beide vrouwen was voor de af sluitende 800 meter 84 punten, on geveer 6 seconden. Na vier rondjes over de baan hoefde Fransen slechts 2,14 seconden toe te geven. Een 'onverwachte medaille', zo zegt een glunderende technisch di recteur Peter Verlooy. „En nu op naar het zomersei zoen", glimt Fransen na ,de medail leuitreiking. Wie wint voelt geen vermoeidheid. door Roeland van Vliet Is het humor of bittere ernst? Bij een land als Iran weet je dat eigenlijk nooit. Iran deed afgelopen week officieel haar beklag bij het Internationaal Olympisch Comité over het logo van de Olympische Zomerspelen in Londen. In dat beeldmerk staat natuurlijk gewoon '2012', maar de Iraniërs zien in de geblokte cijfers het woord 'Zion'. Je moet de tweede '2' wel even kantelen en dan staat het er - met slechts een beetje fantasie - in derdaad. Zion is een andere benaming voor Jeruzalem, de hoofdstad van Israël, de aartsvijand van Iran. Het olie land vindt het logo racistisch en meent dat er sprake is van een pro-Israëlische samenzwering. En de uit smijter in de brief aan het IOC was: als het logo niet veranderd wordt, boycot Iran de Spelen! IOC-voorzitter Jacques Rogge kon zijn lach bijna niet inhouden toen hij het las. Of hij het dreigement se rieus nam, vroeg de BBC aan hem. „Absolutely not." Nederland boycotte één keer de Spelen. In 1956 (Mel bourne) hield de regering de sporters thuis uit pro test tegen de Russische inval in Hongarije. Achteraf kreeg men spijt van die overhaaste beslissing, te meer omdat Rusland en Hongarije wel gewoon meededen en zelfs de degens met elkaar kruisten in de waterpo- lofinale. In 1980 (Moskou) en 2008 (Peking) werd in Neder land het woord 'boycot' weer veelvuldig in de mond genomen. Maar bij deze edities wilde men uiteinde lijk niet dat de sporters hun voorbereiding van vier jaar in de prullenbak moesten gooien. Sport en poli tiek moesten gescheiden blijven, vonden de bonden. In 1980 bleven talloze andere landen wel weg, in 2008 geen enkele. Iran zal natuurlijk uiteindelijk ook gewoon de top sporters naar Londen laten gaan. Natuurlijk worden die dan wel overal in de stad geconfronteerd met het gewraakte logo, maar daar zullen de gewichtheffers zelf- want dat zijn het vooral - toch niet al te zwaar aan tillen. Zij komen voor de sport. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Mounir El Ham daoui is door trainer Frank de Boer uit de selectie van Ajax gezet. De spits doet morgen niet mee te gen AZ. Maandag moet de club- topscorer zich melden voor de trai ning van Jong Ajax. Aanleiding voor de verwijdering is een voorval dat donderdagavond plaats had in de rust van de beker wedstrijd tegen RKC. De Boer wil de daar gisteren niet in detail op ingaan, maar volgens een van de aanwezigen was de trainer ontevre den over het spel van El Ham daoui (te egoïstisch) in de eerste helft en sprak hij de Marokkaan daar in de kleedkamer op aan. El Hamdaoui reageerde verongelijkt op die kritiek, waarna De Boer on middellijk besloot de aanvaller te wisselen. De Boer: „We zijn drie maanden geleden met de staf aan deze klus begonnen en we hebben iedereen duidelijk gemaakt hoe wij werken en wat we verwachten. Wie dat proces verstoort, haakt af Het ge drag van Mounir in de rust was on toelaatbaar. Ik heb hem daar van morgen op aangesproken en ge zegd dat hij zich maandag bij Jong Ajax moet melden." De spits was volgens De Boer 'niet blij' met die mededeling. „Maar wij zijn altijd heel duidelijk tegen hem geweest. En als hij oppikt wat wij van hem verlangen, kun nen we wat mij betreft gewoon met elkaar door. De sleutel ligt bij hem." El Hamdaoui heeft in een reactie tegenover NUsport ontkend dat hij ontoelaatbaar gedrag zou heb ben vertoond. Volgens de aanval ler kreeg hij van De Boer „tijdens de rust de schuld van de tegen- goal. Volgens hem had ik de muur moeten vormen, terwijl daar al ie mand stond. Dat gaf ik aan. Maar de trainer zei dat ik die had moe ten wegsturen. Toen zei ik: 'is goed trainer, u heeft gelijk'. Daar kon hij niet tegen. Hij zei dat ik dat op een rare manier zei. Ik vroeg me af hoe ik het anders had moeten zeggen. Toen zei hij: 'kom er maar uit.' Na het duel gaf de trainer voor de camera aan dat hij me had gewisseld omdat de mid denvelders te diep stonden. Ik snapte er niets meer van. Was dat ook al mijn schuld?" De resolute maatregel zet de rela tie tussen trainer en speler op nieuw op scherp. El Hamdaoui (26) werd voor de eerste wedstrijd onder leiding van De Boer, op 8 december tegen AC Milan, gepas seerd en de. speler kreeg dat 'nieuws via enkele publicaties op internet al tot zich nog voordat de trainer hem daarover zelf had geïn formeerd. In een gesprek tussen El Hamdaoui en De Boer werd de lucht destijds geklaard. Ireen Wüst won gisteren de 1500 meter tijdens de finale van de World Cup in Thialf. foto Koen van Weel/ANP door Eric de Jager heerenveen - De vreugde over de beter gevulde tribunes in Thialf sloeg gisteravond tijdens de eerste dag van de World-Cupfinales nog niet over op de schaatsers. Dat Ir een Wüst een buikvirus tijdig over won en haar eerste World-Cupze- ge van het seizoen boekte, hield vooral het WK-vuur brandend bij de herboren TVM-rijdster. Het gaat om 'Inzeil', want „een wereld titel telt tien keer zwaarder dan World-Cupwinst." Ploeggenoot Jan Blokhuijsen rea geerde al even koeltjes na zijn vijf kilometer. Hoe het ging? „Op zich wel goed." Ook de nummer twee van het EK en nummer drie van het WK allround heeft zijn vizier in Heerenveen al lang op de WK afstanden in Duitsland gericht staan. „Ik wilde niet alles uit de kast halen." Wüst laat vandaag de drie kilometer schieten en rijdt morgen de 1000 meter uitsluitend voor een 'snelheidsprikkel'. „An ders is het niet te doen." Ter illustratie meldt de olympisch kampioen nog even haar program ma: kwart voor vier start ze op de kilometer, om zeven uur vertrekt haar vliegtuig vanaf Schiphol. Don derdag moet ze alweer aan de bak op de nieuwe baan van Inzeil. Het WK is de laatste van drie piek momenten die Wüst heeft geko zen. „In januari het EK, in februari het WK allround en in maart de WK afstanden. World Cups horen daar niet bij, nee. Natuurlijk kun je je ook een heel seizoen daar op richten, maar ik vind wereldtitels belangrijker. Je kunt honderd World Cups winnen, maar een we reldkampioenschap herinnert ie dereen zich." Volgend jaar staan er maar liefst negen World-Cupwedstrijden op het programma, heeft Wüst verno men. Ze moet er nu al van zuch ten. „Dat gaat toch niet. Dan moet je van het eerste weekend in no vember tot en met de laatste week van maart goed zijn... Hulde voor wie dat kan." Hoe de schaatskalender er wel zou moeten uitzien, weet de winnares van gisteravond wel: „Ik zou vijf of zes wedstrijden doen in plaats van acht of negen. Dan komt iedereen wél. En leg aan de streep een grote geldprijs neer, dan maken de schaatsers de World Cup vanzelf belangrijk." Gisteren leverde het goud haar 1000 euro op. Voor de goede orde: „Dat is dus géén grote geldprijs." Ireen Wüst won de 1500 meter voor Marrit Leenstra en de Canadese Christine Nesbitt, die het eindklassement op haar naam schreef Diane Val kenburg werd vierde en sleepte daarmee het laatst overgebleven WK-ticket binnen. De vijf kilome ter was een prooi voor Bob de Jong, die Skobrev en Bob de Vries achter zich hield. De Jong kroonde zich daarmee tot de beste lange-afstandsrijder van dit World-Cupseizoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31