groen wacht het gevaar II De Nederlandse Vereniging voor Lymepatiënten wil dat de Tweede Ka mer voor een lande lijk expertisecen trum gaat zorgen. Want de ziekte van Lyme is moeilijk te bestrijden. Net als de teek die de bacte rie bij zich draagt. Lyme: complex en lastig te behandelen Voorkom tekenbeet HtMBMBnEaMaMnas zaterdag 5 maart 2011 Teken kunnen minstens tien keer het eigen lichaamsgewicht aan bloed opzuigen. foto IQimages door Frouke Tamsma De argeloze wandelaar merkt het vaak niet eens, de kleine teek die zich stevig vastbijt in been of nek. Maar één simpele beet van zo'n beestje kan een le ven verwoesten. Als de teek met de borreliabacterie is besmet, wat in een kwart van de gevallen zo is, kan ook de mens be smet raken. De bacterie veroor zaakt dan op zijn gunstigst hevige pijnen, maar kan ook hersenen en het centraal zenuwstelsel aantas ten en zelfs dodelijk zijn. Er is veel te weinig aandacht voor deze slopende ziekte, vindt de Ne derlandse Vereniging voor Lyme patiënten (NVLP), die om deze re den later deze maand naar de Tweede Kamer stapt. „Lymepatiënten zijn de wanhoop nabij", zegt bestuurslid Diana Uit denbogerd, een van de trekkers van het burgerinitiatief'De ziekte van Lyme'. De vereniging verza melde vorig jaar meer dan 70.000 handtekeningen, ruim voldoende om het burgerinitiatief te begin nen. Met zo'n initiatief kunnen burgers het parlement dwingen een onderwerp op de politieke agenda te zetten. Hiervoor zijn minstens 40.000 handtekeningen vereist. Voorzichtige schattingen gaan uit van enkele tienduizenden Neder landers die de ziekte van Lyme hebben. Alleen al in 2009 liepen zeker 22.000 mensen de ziekte op. Ook Uitdenbogerd raakte vier jaar geleden besmet met de bacterie. „Ik had snel in de gaten dat ik ge beten was. Ik liep de tekenbeet op een zaterdag op, 's maandags zat ik al bij mijn huisarts. Die heeft de teek niet goed verwijderd, hij kwam met een veel te grote tang, en spoelde hem ook nog door de gootsteen." Zo kon niet meer onderzocht wor den of het om een besmet exem plaar ging. „Kóm maar terug als je klachten krijgt, zei hij alleen nog." Acht weken later verscheen er een rode cirkel om de plek van de beet, het eerste signaal dat ze Ly me had. Rap trok de pijn door haar hele lichaam en kreeg ze her senvliesontsteking. Medicijnen hadden toen geen effect meer. „Die hersenvliesontsteking ging dwars door de antibiotica heen." Terugkijkend vindt ze dat haar huisarts te weinig het besef van ur gentie had. „Als hij me toen had uitgelegd dat ik sneller in actie had moeten komen, was het misschien niet zo ver gekomen." Snelle toe- 'Kom maar terug als je klachten krijgt, zei hij alleen nog' diening van antibiotica kan veel schade voorkomen. De Nederlandse Vereniging voor Lymepatiënten pleit daarom voor een landelijk expertisecentrum, waar de kennis kan worden gebun deld. Veel huisartsen weten te wei nig over de ziekte van Lyme. „Ze denken dat het allemaal wel mee valt", zegt Uitdenbogerd. Probleem daarbij is dat de ziekte van Lyme een heleboel verschillen de klachten kan opleveren, varië rend van milde griepverschijnse- len tot ernstige hersen- of hartpro blemen. Dat maakt het lastig om de juiste diagnose te stellen. De testen zijn ook niet 100 pro cent betrouwbaar. Ze kunnen meestal maar één stam aantonen, terwijl in Europa minstens vijf ver schillende stammen bestaan. Het gevolg: tienduizenden chronisch zieken die veel pijn lijden, van spe cialist naar specialist gaan, foute diagnosen krijgen, niet behandeld worden en soms uiteindelijk ar beidsongeschikt raken. Bioloog en tekendeskundige Fe- dior Gassner steunt het burgerini tiatief. „Bij een zo complexe ziekte is het goed als verschillende artsen hun krachten bundelen, dat levert betere resultaten op. Er heerst veel onzekerheid, zowel onder artsen als patiënten. Dan kan zo'n cen trum helpen. Veel symptomen van Lyme kunnen ook bij andere ziekten horen en daarom worden er door huisartsen regelmatig ver keerde diagnosen gesteld. Sommi ge patiënten verliezen daardoor hun vertrouwen in de medische wetenschap. Daar moet wat aan ge daan worden." De weinige artsen die de sympto men van Lyme wél goed in beeld hebben, kunnen de stroom patiën ten niet aan, stelt de Lymevereni- ging. Zo is het Hengelose zieken huis van de Ziekenhuisgroep Twente genoodzaakt Lyme patiënten te weren. Iinternisten be handelden daar in 2010 honder den patiënten uit heel Nederland. In Nijmegen wordt in de Sint Maartenkliniek onderzoek gedaan naar chronische Lyme en het Gel- reziekenhuis in Apeldoorn heeft een speciale Lyme-poli. Toch zijn patiënten niet altijd tevreden over de deskundigheid en de behandel methodes van dit soort poli's. Dat leidt er toe dat sommigen hun toevlucht nemen tot alternatieve geneeswijzen. Meer kennis over de ziekte en meer capaciteit om pa tiënten te behandelen is daarom hard nodig, zegt de NVLP. De vereniging heeft goede hoop in de Tweede Kamer een luisterend oor te vinden. Uitdenbogerd: „We merken dat het gevoel van urgen tie daar gedeeld wordt. Sommige Kamerleden kennen in hun eigen omgeving ook mensen die met de ziekte kampen. Dat moet helpen." De.ziekte van Lyme is vernoemd naar het stadje Old Lyme in de VS waar de ziekte in 1975 is ontdekt. In 1981 werd ontdekt dat de Bor- relia burgdorferibacterie de ziek te veroorzaakt. Kenmerkend voor Lyme is dat symptomen terugkeren. Die zijn: koorts, vermoeidheid, stijve nek, hoofd-, rug- en spierpijn, misselijk heid, braken en een zere keel. Ook kan sprake zijn van gewrichtspijn, neurologische - en hartafwijkingen. Lyme kan zich in de chronische vorm ontwikkelen tot een ziekte met verschijnselen als stemmings wisselingen, concentratie- en ge heugenproblemen, en zelfs psychia trische beelden als ADHD, demen tie en psychoses. Ongeveer 1,2 miljoen Nederlan ders worden jaarlijks door een teek gebeten. Niet iedereen die be smet raakt, wordt ook ziek. Artsen en wetenschappers zijn door de complexiteit van de ziekte zeer verdeeld over de manier van diagnosticeren en behandelen. Vaak wordt na een tekenbeet zes weken lang antibiotica voorge schreven. Het staat niet vast dat pa tiënten hierdoor blijvend genezen. Betreed als het warmer is dan 5° C bossen en struikgewas niet met on bedekte huid, blijf op gebaande paden en smeer tekenwerende diethyl toluamide (DEET) op. Werkgevers moeten er volgens de Arbowet voor zorgen dat hun per soneel zo weinig mogelijk risico loopt. Staatsbosbeheer erkende Ly me al als beroepsziekte onder bos wachters, en sinds twee jaar geldt dat ook voor de politie. De rechter gaf toen een Zeeuwse agent gelijk die beroep aantekende tegen een salariskorting nadat hij als agent van de veldpolitie de ziekte van Lyme kreeg en zijn werk niet meer kon uitvoeren. Ziekte van Lyme verspreidt zich over Nederland Aantal meldingen van ziekte van Lyme per 100.000 inwoners. 0-25 25-50 j 50-100 I 100-200 >200 infographic CRW bron RIVM Meldingen bij huisartsen van 'erythema migrans', de rode plek die kan ontstaan na een beet van een besmette teek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11