wonenió ?rr 1 Toch maar mooi blijven I Korstmos Boer krijgt fauteuil Zaterdag 5 maart 2011 wonen@wegener.nl SI 024-3650509 Met het gebruik van een bidet zijn de meeste Nederlanders niet bekend. Maar als het aan sanitairwinkeliers ligt, gaan we massaal aan de douche-wc, een combinatie van bidet en toilet, door Suzanne Dijkstra I VOORDELEN VAN EEN DOUCHE-WC Minder afval. Uit een onderzoek van het Wereldnatuurfonds van enkele jaren geleden blijkt dat ie dere Europeaan jaarlijks onge veer 13 kilogram toiletpapier ge bruikt. Nog niet de helft van het toiletpapier wordt momenteel ge recycled, i Aambeien, huidirritatie en ande re anale klachten kunnen de toi letgang tot een hel maken. Het gebruik van toiletpapier kan in al Deze kruiwagen is niet bedoeld voor zware handarbeid, wel als originele lounger. Iedereen die ooit met een kruiwagen werkte, weet dat de vorm ideaal is om er in te gaan zitten. Niet meteen comfortabel, maar goed genoeg om na al het harde werken even te rusten, met een biertje erbij. Het Duitse designduo Sasha Ur ban en Dorothea Wirwall, dat meedeed aan de D3-designtalen- tenwedstrijd in Keulen, bedacht dit zitsysteem, dat van een krui wagen een werkmans-Eames maakt. Het mooie is dat ze niet alleen een kussen met hoofd steun hebben ontworpen, inclu sief een afneembaar computerta feltje, maar dat het zitvlak en de hoofdsteun makkelijk dicht te vouwen zijn. Met het tafelblad er op lijkt het net of je een kruiwa gen gevuld met hout aan het sjouwen bent. Enige minpuntje: de lounger is (nog) niet te koop. Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. DENEMARKEN •Einde Kopenhagen door Bauke Boersma Nederland wordt steeds voller, dus is Denemarken een logische keus? Petro Pelgrum: „Hier heb je meer ruimte dan in Nederland, ja. Dat is ook logisch, met veel minder inwo ners op ongeveer dezelfde opper vlakte. Met een beetje pech, doe je -in Nederland een uur over een af stand van slechts 10 kilometer, hier is dat 10 minuten. Maar dat was niet zozeer de reden dat wij ons in oktober 1999 in Denemar ken hebben gevestigd." Wat dan? Heeft het moeilijke boeren jullie Nederland uit gedreven? „Ik ben een boer in hart en nieren en wilde heel graag een eigen agra risch bedrijf beginnen. Toentertijd was dat in Denemarken financieel een stuk makkelijker dan in Neder land. Met name door de grond prijs, die lag hier nu eenmaal veel lager. In Nederland had ik het des tijds vermoedelijk niet voor elkaar kunnen krijgen." Je vrouw stond zeker te trappelen om in het Deense diepe te springen? „Nou, dat was best lastig. Toen de verhuizing naar Denemarken con creet begon te spelen, hadden we amper een jaar verkering en dan al gelijk zo'n grote verandering... Ze had zeifin Nederland een baan die ze heel erg leuk vond. Het was al met al ook een enorme test voor de relatie, een vuurdoop." Maar elf jaar later zijn jullie nog al tijd bij elkaar, hebben drie prachtige kinderen en de vierde is in aantocht. „Je hebt wel twee, drie jaar nodig voor je alles op orde hebt. Maar meer nog dan ik had Ellen het de eerste jaren moeilijk. Ik sprak na een maand of twee genoeg Deens om me te kunnen redden, ook om dat we ons in Nederland al een beetje op de taal hadden voorbe- n de meeste tuinproble- men die mij bereiken, kan ik mij goed inleven. Het is inderdaad niet leuk als je sinaasappelboom zijn blad Korstmos. foto RvdK verliest of je rozen door de bladluis worden opgegeten. Maar sommige problemen... De mieren maken hoopjes tussen de tegels van het terras. Nou én! Pak een bezem als je er last van hebt. Of de tuinslang. De vogels pikken al het mos uit het gazon is ook een schijn- probleem volgens mij. Wees blij met die vogels. Dan hoefje het mos zelf niet weg te harken. Iedere maand krijg ik wel een vraag over korstmos. Het zit O op de terrastegels of de dakpannnen. Het groeit op de tak- ken van de azalea's of op de stam van de appelboom. Som- Ij mige paniekerige briefschrijvers beweren zelfs dat 'de hele 5 boom erdoor verstikt wordt'. Ik neem alle vragen serieus, o Nou ja, bijna alle. Maar wat mensen in hemelsnaam tegen korstmos kunnen hebben, ontgaat me. Als er iéts weinig schade doet, is het wel korstmos, een plant die bovendien de grilligste en boeiendste kleurencombinaties maakt. Ik ken veel schilders die mij minder boeien. Korstmos is niet één plant; het zijn er twee. Korst mossen zijn opgebouwd uit een schimmel die in combinatie met een wier leeft. Ze groeien vooral op plaatsen waar ze geen concurrentie van andere planten hebben: daken, muren, takken en stam men. Ook kom je ze tegen in streken waar het kli maat voor de meeste planten ongeschikt is, zoals boven de poolcirkel waar het rendiermos groeit. Rendiermos is geen mos, maar een korstmos. Vroe ger werden korstmossen gebruikt voor het verven van wol. De mossige kleuren van Ierse of Schotse tweedstoffen waren ooit van korstmossen afkom stig, tegenwoordig worden de kleurstoffen synthe tisch gemaakt. Korstmossen hadden het zwaar in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw, de luchtverontreiniging bereikte een hoogtepunt. Ze kunnen slecht tegen ammoniak en zwaveldioxide, maar sinds de wetgeving strenger is geworden, gaat het ook weer iets beter met de korstmossen. Die worden dan ook vaak gebruikt als indicator van schone lucht. Niet alle korstmossen lijden onder luchtvervuiling. Het oranje dooiermos, een van de opvallendst gekleurde korst mossen, lijkt het juist beter te doen naarmate de lucht vui ler is. Je vindt het vaak in de buurt van walmende fabrieks schoorstenen en ook middenin de stad. Als iemand korstmos als probleem ervaart, ligt de oplossing vaak voor de hand: rijd je auto naar het terras zodat de te verdelgen kortsmossen onder de uitlaat komen te liggen. Kruip achter het stuur, start de motor en roep vooral 'vroemm, vroemm'. Zit het op dakpannen, dan is dat lasti ger. Het optakelen van de auto is niet praktisch, dus dan zit er weinig anders op dan de dakpannen voor hun zwaveldi oxidebehandeling eerst van het dak te halen. Ga van tevo ren even na of de kortsmossen niet op de Nederlandse lijst van bedreigde korstmossen staan. Daar staan 323 soorten op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 100