81 buitenland Kaddafi's kazernes als familie-uitje 'VS plannen raketaanval op Libië' VOLKSOPSTAND Terwijl het Westen zich het hoofd breekt over een ingrijpen in Libië, hebben de bewoners van de 'bevrijde' gebieden er een nieuw uitje bij: de veroverde en geplunderde militaire complexen. Strafhof waarschuwt Muammar Kaddafi vrijdag 4 maart 2011 Een nieuwsgierig stelletje met baby komt uit een geplunderde en in brand gestoken villa van Kaddafi in Benghazi. foto Harald Doornbos/GPD door onze correspondent Harald Doornbos BENGHAZI - De barakken van de eens zo gevreesde troepen van Muammar Kaddafi in Benghazi zijn geplunderd en nu verworden tot een dagje uit voor nieuwsgieri ge burgers. Het 'heilige der heili gen' in Benghazi was 'Katiba Al fa- deel Abu Omar', een reusachtig mi litair complex in een buitenwijk. Tot een dag of tien geleden was dit DEN HAAG - De VS bereiden gerich te raketaanvallen voor op legereen heden van Muammar Kaddafi. Dat heeft een woordvoerder van de Russische militaire inlichtingen dienst aan het persbureau RIA No- vosti laten weten. De raketaanvallen zullen worden uitgevoerd door de Amerikaanse luchtmacht en marine. Het vlieg- dekschip USS Enterprise is daar toe onderweg naar de Middelland se Zee. De precisieraketaanvallen komen in de plaats van optredens op de grond: een invasie. Een der gelijke operatie achten Amerikaan se militaire experts nu niet uitvoer baar. In westerse kringen wordt er van uitgegaan dat militaire actie tegen Kaddafi pas zal plaatsvinden als complex volledig afgesloten van de buitenwereld. „Het was makkelijker om de hel binnen te komen dan deze basis", vertelt Salem Abdul Aziz, een 74-jarige Libiër die met zijn klein kinderen door de puinhopen struint. De twee kinderen hebben op hun voorhoofd de nieuwe Libi sche vlag geverfd. Ook lopen ze rond met bloemen die bedoeld zijn als aandenken voor de vele mensen die hier werden ver- daar een dwingende reden toe is. De VS wil dan echter niet alleen staan. Openlijke steun is er tot nu toe alleen van Groot-Brittannië. De Navo-lidstaten zijn verdeeld. De idee boven Libië een vliegver bod in te stellen en ook af te dwin gen stuit ondertussen op bezwa ren. Om dat vliegverbod effectief te ma ken zal eerst de Libische luchtver dediging moeten worden uitge schakeld, inclusief radarstations. Dat zou alleen kunnen door ge richte bombardementen. Het bom barderen van Libië, zelfs als het om strategische punten gaat als pa leizen van Kaddafi, militaire bases, ministeries, telecommunicatievoor zieningen of stroomcentrales, zou te veel burgerslachtoffers eisen, zo moord door de geheime politie. „Het voelt zo ontzettend goed om vrij te zijn", vervolgt Aziz. „Ik had werkelijk nooit gedacht dat Kad dafi omver zou worden gegooid. En nu is het dan zover. Ik neem mijn kinderen mee om ze te laten zien wat voor verschrikkelijk regi me dit was. Na dit bezoek kan ik sterven." Duizenden Libiërs bezoeken het complex. Ze stappen door de ga ten in de muren. Kinderen rennen menen topmilitairen nu-. Een inva sie van Tripoli zou alleen overwo gen kunnen worden als Kaddafi overgaat tot volkerenmoord (geno cide) op zijn bevolking, bijvoor beeld met gifgas. Alhoewel Libië in 2003 formeel de ontwikkeling en productie van chemische wapens opgaf, zou het land nog minstens tien ton mos terd- en zenuwgas hebben. Dat ligt op drie geheime locaties. Er zijn berichten dat Britse elitetroe pen, de SAS, inmiddels in Libië op zoek zijn naar die opslagplaatsen. Bij een militair optreden tegen Li bië is, zo heeft het Westen gecon cludeerd, "niets te verwachten van de buurlanden van Libië: Egypte, Algerije, Tunesië, Tsjaad en Niger. De eerste drie zijn onrustig door over straten en pleinen waaraan gebouwen liggen. Alles is geplun derd en in brand gestoken. Maar desondanks heeft iedereen veel plezier. „Mijn eerste keer hier", ver telt een jochie dat Hassan heet. „Je was altijd doodsbang voor deze plek. Nu is het een grote speel tuin." Kinderen kunnen zich ein deloos vermaken in de ruïnes van Kaddafi's vroegere paradepaardje. Zeker de geplunderde wapenop slagplaatsen krijgen veel aandacht. massaprotesten en wankele rege ringen. Tsjaad en Niger gelden als bondgenoten van Kadaffi. Een ander excuus voor militair op treden zou een verzoek daartoe van de Libische oppositie zijn. Die is echter verdeeld. Het Westen zou bij een verzoek daartoe luchtsteun kunnen geven en wapens ter beschikking kun nen stellen. Extra probleem daarbij is de nood zaak van een VN-mandaat voor een aanval op of in Libië. Veel Na- vo-landen achten groen licht van de VN onontbeerlijk. Washington en Londen studeren op mogelijk heden om op te treden zonder toe stemming van de VN omdat Chi na en Rusland die toch zullen blokkeren. Kinderen nemen kogels mee en le ge munitiekisten dienen als stoe len en tafels. Anderen klimmen op de vijftien meter hoge wachtto ren, die als een van de weinige ge bouwen niet in brand is gestoken. „Kijk je even uit dat je niet naar be neden valt", roept moeder Nadia naar haar zoontje. De jonge Osa ma wijst op een slogan op een van de zwartgeblakerde villa's. „Weet je wat dat betekent?", vraagt hij. „Huis te koop", zegt hij lachend. Hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo van het Internationaal Strafhof heeft Muammar Kaddafi gisteren de wacht aangezegd. Wie misdaden pleegt tegen burgers, kan berechting in Den Haag tege moet zien. Moreno maakte bekend dat hij een formeel onderzoek be gint naar mogelijke misdaden te gen de menselijkheid. Het besluit tot het onderzoek is in recordtijd genomen, luttele dagen nadat de VN-Veiligheidsraad de situatie in Libië aan het strafhof voorlegde. Naast Kaddafi heeft Moreno ook an dere leidinggevenden van het regi me op de korrel, onder wie de zoons van Kaddafi. Zij kunnen ter verantwoording worden geroepen als blijkt dat zij niet optraden te gen misdragingen van onderge schikten tegen demonstranten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8