241 zeeland Kloetinge wordt eerste Tankstation Zandkreek verhuist naar noorden Bestuur dorpsraad Hansweert stopt ermee Juridische strijd om landhuizen STRAATLANTAARNS Gemeente wil energieverbruik terugdringen met HUISMIDDELTJES TEGEN AFTEN DERODE BES PILAREN vrijdag 4 maart 2011 door Claudia Sondervan KATS - BP-tankstation De Zand kreek aan de Eerste Deltaweg gaat verhuizen. De pomp van brand- stoffenhandel Mol Schuddebeurs te Noordgouwe wordt een eind noordelijker herbouwd, dichter bij het viaduct van de Oost-West-weg op Noord-Beveland. De verplaat sing is een wens van de provincie Zeeland; verkeer dat het tanksta tion verlaat, heeft vaak veel moeite om de Deltaweg, waar tachtig kilo meter wordt gereden, weer op te komen. De gemeente Noord-Beveland en eigenaar Herman Mol van Mol Schuddebeurs zijn het daar hele maal mee eens. Het tankstation komt aan het weggedeelte te lig gen waar vier rijbanen zijn; dat ge geven en de mogelijkheid om op een langere toerit meer snelheid te maken, moét de verkeerssituatie bij het station veel veiliger maken, met name voor vrachtverkeer. In de spitsuren en in het toeristisch seizoen ontzien nogal wat klanten het om bij het tankstation te stop pen omdat invoegen er zo'n klus kan zijn, weet Mol senior. Hij hoopt dat het nieuwe station vol gend jaar met Pasen of Pinksteren kan draaien. „Toen we De Zandkreek openden in 1990 was het verkeer op de Del taweg de helft zo druk als nu. We willen straks meer ruimte bieden, vooral aan vrachtwagens. De chauffeurs zijn gehouden aan rijtij den en hebben een plaats nodig om te kunnen rusten." Zulke stops heeft de noord-zuidroute over de N256 nog niet veel. Mol wil in het nieuwe tankstation een bakkerijtje openen met verse broodjes, maar vooral wil hij veel 'groene produc ten' gaan verkopen, vertelt hij. „Aardgas, biogas, elektriciteit, mis schien waterstof. Dat onderzoeken we nog. De schone brandstoffen en hebben de toekomst. Tegelijker tijd worden motoren op fossiele brandstoffen steeds zuiniger - er is een auto die één op honderd rijdt. Daar tegenover staat dat er steeds meer auto's de weg op gaan." Deze zomer gaat de BP-pomp De Poel van Mol aan de Anthony Fok kerstraat in Goes ook aardgas ver kopen. door Frank Balkenende Kloetinge wordt eind dit jaar het eerste dorp in de gemeente Goes dat voor een groot deel wordt voorzien van de nieuwe generatie led-lichtmasten. Ze komen in de plaats van de huidige straatlan taarns, die aan vervanging toe zijn. In 2009 begon de gemeente Goes een proef met led-verlichting in de Adernauerstede en de Europalaan in de wijk de Goese Polder. Daar verrezen achttien hoge en vier la ge lichtmasten met ledlampen. Led's zijn duurzaam omdat ze wei nig energie verbruiken. Gemid deld een kwart tot eenderde van een conventionale lamp. Boven dien gaan led-lampen 35 jaar mee, vijftien jaar langer dan de huidige, gewone lampen in straatlantaarns. De proef vergde 40.000 euro. Bijna de helft betaalde het toenma lige ministerie van VROM (nu In frastructuur en Milieu) via Sen- terNovem, een rijksagentschap voor innovatie, energie, klimaat en milieu. De gemeente betaalde de rest. Goes streeft in de door de gemeen teraad aangenomen klimaatnota hoge doelen na. De totale gemeen te moet in 2040 volledig C02-neu- Advertentie Een aft komt veel voor, twintig procent van de bevolking heeft er last van, zonder een ernstige bedreiging te vormen voor de gezondheid kunnen ze met eten en praten hinderlijk zijn. Aften of afteuze zweren zijn kleine, pijnlijke, kratervor- mige zweertjes in het mondslijmvlies, op het tandvlees, de tong of aan de binnenkant van de lippen. Soms zijn het maar enkele aften, maar als meerdere aften verspreid of in groepjes aanwezig zijn kan er sprake zijn van een herpes-simplex virus en dat is zeer besmettelijk voor de omgeving zoals bij gezamenlijk gebruik van tandenborstels, drinkglazen en intiem contact. Oorzaak van aften kan een lage weerstand zijn door verkoudheid, stress en uitputting of een allergische reactie van voedsel zoals van noten, zaden, pinda's, chocolade, uien, champignons en citrusvruchten. Een slecht zittend kunstgebit, te harde tandenborstel of beschadigde tanden kunnen zweren in de mond veroorzaken. Ook voedselverteringsproblemen kunnen de oorzaak zijn van aften door een tekort aan noodzakelijke verterings enzymen of dooreen darmschimmel met als gevolg een slechte darmflora. Er zijn vele huismiddeltjes te gebruiken bij aften, bijvoorbeeld een combinatie van kruiden zoals salie, kamille en goudsbloem thee om te gorgelen. Is er sprake van een explosie van aften kan het net zoals koortsuitslag te maken hebben met een herpes virus die ontstaat door stress, slechte voeding en een veel te laag immuunsysteem. Er bestaat een medisch hulpmiddel van Bloem, Ulsa, met werkzame kruiden en vloeibare mineralen vitaminen in een sprayvorm die snel verlichting geeft. Preventief bij aften veroorzaakt door stress is het gebruik van Vitamine B extra aan te raden in combinatie met l-lysine om het herpes virus in te kapselen wat in de praktijk uitstekende resultaten heeft laten zien. tekst: Peter Gruys, Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren Middelburg-Goes-Vlissingen-Bergen op Zoom www.derodepilaren.nl door Luc Oggel HANSWEERT - De toekomst van de dorpsraad Hansweert lijkt onze ker. Voorzitter Adri Kortlever en secretaris Henny Eijke stoppen er dit voorjaar mee. Kortlever zodra de nieuwe jeugdsoos er staat, Eijke na de Straatspeeldag. Kortlever is al vijftien jaar, sinds het begin, bij de dorpsraad betrok ken. Dat hij er nu mee stopt, heeft vooral te maken met de nog altijd moeizame verhouding met het ge meentebestuur. Een kleine vier jaar geleden leidde een conflict over communicatie ook al bijna tot de opheffing van de dorpsraad, maar daama hebben beide par tijen een convenant gesloten, een soort 'omgangsregeling'. „Maar ik moet nóg steeds alles wat de ge meente over Hansweert besluit uit de krant lezen", zegt Kortlever, on der meer verwijzend naar een on langs genomen besluit over cam perplaatsen in het dorp. „Ik ben dat gewoon beu." Hoe het verder moet met één van de actiefste dorpsraden in Reimers- waal, weet Kortlever niet. „Het is de vraag of zich nieuwe mensen melden. Het is niet niks, je moet er echt achteraan zitten als je het goed wilt doen. Ik zat in het begin elke dag op het gemeentehuis." Aan de Europalaan in Goes is het verschil tussen conventionale straatverlicht en led-lichtmasten duidelijk te zien. door Rob Paardekam THOLEN - De gemeente Tholen kan zich opmaken voor een nieuwe ju ridische strijd bij de Raad van Sta te. Gisteren stemde de gemeente raad zoals verwacht in met de komst van vier landhuizen aan de Mosselhoekseweg bij Tholen-stad. Vier agrariërs uit de omgeving vechten dat besluit aan. Vorige week hield hun advocaat - Elly Brouwer van de ZLTO - nog een kleine slag om de arm. Ze stel de dat haar cliënten wellicht naar de Raad van State zouden stappen als de landhuizen er mogen ko men. „Haal dat wellicht er nu maar vanaf', zei ze gisteravond. De vier boeren zijn tegen de komst van de landhuizen in het buitengebied. Ze zijn bang dat ze straks gehinderd worden in hun bedrijfsvoering, omdat de toekom stige bewoners klagen over stank en geluidsoverlast. Dat gevaar zou in de toekomst on dervangen kunnen worden door woningen in het buitengebied de bestemming 'plattelandswoning' te geven. In dat geval zijn agrarit] in de buurt beter beschermd. Rijk moet die bestemming nog in het leven roepen. De raad hoopt dat de landjJ te zijner tijd de bestemmisi nen krijgen, maar Brouwe! dat een wassen neus. VolgeS is niet zeker dat de landhuiztl ter alsnog bestempeld kul worden als plattelandswoninl ze nu eerst een 'gewone' woci^ stemming krijgen. ABT, CU en SP stemden tegej komst van de landhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64